Niedrożność dróg łzowych u niemowlaka. Jak pomóc dziecku?

2015-12-22 22:12

Codziennie w swoim gabinecie pediatra przyjmuje przynajmniej jedno niemowlę z niedrożnością dróg łzowych. Jak pomóc takiemu dziecku?

Płacz niemowlęcia
Autor: thinkstockphotos.com Informacja genetyczna o kolorze oczu zostaje przekazana już w dniu zapłodnienia.

Spis treści

  1. Czytaj więcej: Jak zadbać o dobry wzrok niemowlaka? Jak widzi niemowlę
  2. Niedrożność dróg łzowych u niemowlaka: Po co są łzy?
  3. Czytaj więcej: Oczy niemowlaka: jak przemywać oczy niemowlęcia?
  4. Niedrożność dróg łzowych u niemowlaka: Źródło problemu
  5. Czytaj także: >> Płacz dziecka: poznaj sposoby na płacz niemowlaka >>
  6. Niedrożność dróg łzowych u niemowlaka: Masuj, nie czekaj

Nieustanne łzawienie jednego lub obu oczu, jeziorko łez lub śluzowej wydzieliny w oku, a od czasu do czasu duża ilość ropy, która aż skleja powieki dziecka – to objawy niedrożności dróg łzowych. Aby na stałe pozbyć się problemu, nie potrzeba leków na receptę ani cudownych zabiegów. Wystarczy … palec.

Czytaj więcej: Jak zadbać o dobry wzrok niemowlaka? Jak widzi niemowlę

Niedrożność dróg łzowych u niemowlaka: Po co są łzy?

Zadaniem łez jest nawilżanie oka. To jeden z warunków prawidłowego widzenia. I choć noworodki nie płaczą łzami, to nie znaczy, że ich gruczoły łzowe jeszcze nie funkcjonują. Łzy wytwarzane przez specjalne gruczoły, nawilżają spojówki oczu i odpływają przez punkty łzowe znajdujące się na brzegach powiek do specjalnych kanalików łzowych umiejscowionych przy wewnętrznym kąciku oczu. Stąd spływają do większego zbiorniczka w kształcie bańki zwanego woreczkiem łzowym. Z woreczka łzy są odprowadzane przewodem łzowym do nosa. Na końcu przewodu, od strony nosa znajduje się cienka błona, nazywana zastawką Hasnera.

Czytaj więcej: Oczy niemowlaka: jak przemywać oczy niemowlęcia?

Niedrożność dróg łzowych u niemowlaka: Źródło problemu

Pod koniec ciąży, przewód łzowy wraz z zastawką samoistnie się udrażniają, aby po porodzie dziecka możliwe było odprowadzanie łez. Niestety, średnio u co trzydziestego niemowlęcia zastawka lub kanalik wciąż nie są drożne i na drodze odpływu łez występuje blokada. Nadmiar łez nie może się wydostać i gromadzi się w oku sprawiając, że dziecko wygląda jakby płakało. Taki stan nazywa się właśnie wrodzoną niedrożnością przewodu nosowo-łzowego. Niestety, w zalegających łzach mogą mnożyć się zarazki i w rezultacie spowodować zapalenie. Wówczas niezbędny jest antybiotyk w kroplach lub maści stosowany przez kilka dni. Gdy jednak nie występuje zapalenie, antybiotyki są zbędne - nie udrożnią zatkanego kanalika.

Czytaj także: >> Płacz dziecka: poznaj sposoby na płacz niemowlaka >>

Niedrożność dróg łzowych u niemowlaka: Masuj, nie czekaj

Skutecznym sposobem leczenia niedrożności dróg łzowych jest ich odpowiedni masaż. Po umyciu rąk palcem wskazującym uciskaj okolicę wewnętrznego kącika oka dziecka i jednocześnie przesuwaj palec wzdłuż nasady nosa do dołu. Masaż powinien być dość silny (nie chodzi o głaskanie dróg łzowych), bo w trakcie ucisku na woreczek łzowy rośnie ciśnienie w przewodzie łzowym, którego siła powinna udrożnić przewód i przerwać zastawkę Hasnera. Taki masaż trzeba wykonywać kilka razy dziennie, robiąc po około 10 uciśnięć. Masowanie skutecznie odblokowuje drogi łzowe, choć czasem trwa to kilka tygodni, a nawet miesięcy. Okuliści zwykle zalecają obserwacje i masaże do chwili pierwszych urodzin dziecka. Jeśli w tym czasie nie dojdzie do udrożnienia dróg łzowych, niezbędne jest leczenie zabiegowe, czyli zgłębnikowanie. Do dróg łzowych wprowadza się wówczas udrożniającą je sondę. Efekty są zwykle zauważalne po kilku dniach, a czasem – od razu po zabiegu. Zgłębnikowanie jest skuteczne w około 90 proc. zabiegów. W pozostałych przypadkach trzeba je wykonać ponownie. 

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Nasi Partnerzy polecają
Podziel się opinią
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE

NOWY NUMER

POBIERZ PORADNIK! Darmowy poradnik, z którego dowiesz się, jak zmienia się ciało kobiety w ciąży, jak rozwija się płód, kiedy wykonać ważne badania, jak przygotować się do porodu. Pobieram >

Pobieram
poradnik ciaza