Niedrożność dróg łzowych u niemowlaka. Jak pomóc dziecku?

2015-12-22 22:12

Codziennie w swoim gabinecie pediatra przyjmuje przynajmniej jedno niemowlę z niedrożnością dróg łzowych. Jak pomóc takiemu dziecku?

Płacz niemowlęcia
Autor: thinkstockphotos.com Informacja genetyczna o kolorze oczu zostaje przekazana już w dniu zapłodnienia.

Spis treści

  1. Czytaj więcej: Jak zadbać o dobry wzrok niemowlaka? Jak widzi niemowlę
  2. Niedrożność dróg łzowych u niemowlaka: Po co są łzy?
  3. Czytaj więcej: Oczy niemowlaka: jak przemywać oczy niemowlęcia?
  4. Niedrożność dróg łzowych u niemowlaka: Źródło problemu
  5. Czytaj także: >> Płacz dziecka: poznaj sposoby na płacz niemowlaka >>
  6. Niedrożność dróg łzowych u niemowlaka: Masuj, nie czekaj

Nieustanne łzawienie jednego lub obu oczu, jeziorko łez lub śluzowej wydzieliny w oku, a od czasu do czasu duża ilość ropy, która aż skleja powieki dziecka – to objawy niedrożności dróg łzowych. Aby na stałe pozbyć się problemu, nie potrzeba leków na receptę ani cudownych zabiegów. Wystarczy … palec.

Czytaj więcej: Jak zadbać o dobry wzrok niemowlaka? Jak widzi niemowlę

Niedrożność dróg łzowych u niemowlaka: Po co są łzy?

Zadaniem łez jest nawilżanie oka. To jeden z warunków prawidłowego widzenia. I choć noworodki nie płaczą łzami, to nie znaczy, że ich gruczoły łzowe jeszcze nie funkcjonują. Łzy wytwarzane przez specjalne gruczoły, nawilżają spojówki oczu i odpływają przez punkty łzowe znajdujące się na brzegach powiek do specjalnych kanalików łzowych umiejscowionych przy wewnętrznym kąciku oczu. Stąd spływają do większego zbiorniczka w kształcie bańki zwanego woreczkiem łzowym. Z woreczka łzy są odprowadzane przewodem łzowym do nosa. Na końcu przewodu, od strony nosa znajduje się cienka błona, nazywana zastawką Hasnera.

Czytaj więcej: Oczy niemowlaka: jak przemywać oczy niemowlęcia?

Niedrożność dróg łzowych u niemowlaka: Źródło problemu

Pod koniec ciąży, przewód łzowy wraz z zastawką samoistnie się udrażniają, aby po porodzie dziecka możliwe było odprowadzanie łez. Niestety, średnio u co trzydziestego niemowlęcia zastawka lub kanalik wciąż nie są drożne i na drodze odpływu łez występuje blokada. Nadmiar łez nie może się wydostać i gromadzi się w oku sprawiając, że dziecko wygląda jakby płakało. Taki stan nazywa się właśnie wrodzoną niedrożnością przewodu nosowo-łzowego. Niestety, w zalegających łzach mogą mnożyć się zarazki i w rezultacie spowodować zapalenie. Wówczas niezbędny jest antybiotyk w kroplach lub maści stosowany przez kilka dni. Gdy jednak nie występuje zapalenie, antybiotyki są zbędne - nie udrożnią zatkanego kanalika.

Czytaj także: >> Płacz dziecka: poznaj sposoby na płacz niemowlaka >>

Niedrożność dróg łzowych u niemowlaka: Masuj, nie czekaj

Skutecznym sposobem leczenia niedrożności dróg łzowych jest ich odpowiedni masaż. Po umyciu rąk palcem wskazującym uciskaj okolicę wewnętrznego kącika oka dziecka i jednocześnie przesuwaj palec wzdłuż nasady nosa do dołu. Masaż powinien być dość silny (nie chodzi o głaskanie dróg łzowych), bo w trakcie ucisku na woreczek łzowy rośnie ciśnienie w przewodzie łzowym, którego siła powinna udrożnić przewód i przerwać zastawkę Hasnera. Taki masaż trzeba wykonywać kilka razy dziennie, robiąc po około 10 uciśnięć. Masowanie skutecznie odblokowuje drogi łzowe, choć czasem trwa to kilka tygodni, a nawet miesięcy. Okuliści zwykle zalecają obserwacje i masaże do chwili pierwszych urodzin dziecka. Jeśli w tym czasie nie dojdzie do udrożnienia dróg łzowych, niezbędne jest leczenie zabiegowe, czyli zgłębnikowanie. Do dróg łzowych wprowadza się wówczas udrożniającą je sondę. Efekty są zwykle zauważalne po kilku dniach, a czasem – od razu po zabiegu. Zgłębnikowanie jest skuteczne w około 90 proc. zabiegów. W pozostałych przypadkach trzeba je wykonać ponownie. 

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.

NOWY NUMER

POBIERZ PORADNIK! Darmowy poradnik, z którego dowiesz się, jak zmienia się ciało kobiety w ciąży, jak rozwija się płód, kiedy wykonać ważne badania, jak przygotować się do porodu. Pobieram >

Pobieram
poradnik ciaza