KASZEL U NIEMOWLAKA. Sprawdzone sposoby na kaszel u niemowlaka

2014-05-16 17:26

Kaszel u niemowlaka może być niesamowicie męczący, na szczęście odpowiednio postępując, można szybko zmniejszyć dolegliwości. Jak szybko pomóc niemowlakowi, który ma kaszel?

kaszel u dziecka mokry suchy szczekajacy sposoby na rozne rodzaje kaszlu
Autor: Thinkstock|thinkstockphotos.com Kaszel u dziecka: mokry, suchy, szczekający... SPOSOBY NA RÓŻNE RODZAJE KASZLU

Spis treści

  1. Czytaj także: >> 5 najczęstszych pytań o leczenie przeziębienia u niemowlaka: sprawdź, czy znasz odpowiedzi <<
  2. Sposób na kaszel u niemowlaka? Spacer!
  3. Na kaszel u niemowlaka niezawodne są płyny

Większość infekcji zaczyna się podobnie. Malec najpierw jest zachrypnięty i co jakiś czas pokasłuje, jednak objawy postępują w tempie lawinowym – kaszel szybko się nasila, dziecko może zacząć gorączkować. Gdy zajrzymy maluchowi do gardła, widać, że jest ono mocno zaczerwienione i obrzęknięte. Za ten stan odpowiadają zarówno wirusy, jak i bakterie, wywołując zapalenie gardła u niemowlaka. Ta choroba często przebiega z wysoką gorączką i bardzo silnym bólem gardła, któremu towarzyszy wydzielina mogąca przenosić zakażenie aż do oskrzeli. Dlatego warto reagować od razu, gdy tylko pojawią się pierwsze jej zwiastuny.

Czytaj także: >> 5 najczęstszych pytań o leczenie przeziębienia u niemowlaka: sprawdź, czy znasz odpowiedzi <<

Sposób na kaszel u niemowlaka? Spacer!

Suche powietrze w pokoju może nasilać uczucie drapania w gardle. Gdy malec pokasłuje, nie zamykaj szczelnie okien, bo świeże powietrze przyspieszy powrót do zdrowia. W upalne, suche dni i noce wilgotność powietrza może spadać, co ma bezpośredni wpływ na samopoczucie chorego malca. Warto wtedy włączyć nawilżacz. Aktualną wilgotność powietrza można sprawdzić za pomocą higrometru albo skorzystać z informacji zamieszczanych na portalach meteorologicznych.

Zobacz: >>Woda smakowa: czy jest zdrowa i czy kupować ją dziecku? <<

Na kaszel u niemowlaka niezawodne są płyny

Pokasłujący niemowlak powinien dużo pić, bo to pomaga nawilżyć błony śluzowe gardła. Napoje powinny być ciepłe (chłód co prawda obkurcza błony śluzowe, ale jednocześnie sprzyja rozwojowi wirusów odpowiedzialnych za infekcje). Podawaj dziecku do picia to, co lubi – mogą to być herbatki owocowe, domowy kompot czy soki z dodatkiem ciepłej wody.

miesięcznik "M jak mama"