Wprowadzanie nowych produktów: jak rozszerzyć dietę dziecka?

2015-06-30 12:24

W drugim półroczu życia czeka niemowlaka fascynująca kulinarna przygoda - wprowadzanie nowych produktów. Do ulubionego mleka - maminego lub modyfikowanego - dołączą kolejne pozycje. Warto wiedzieć, jak mądrze wprowadzać nowe produkty.

Wprowadzanie nowych produktow
Autor: materiały prasowe Rozszerzanie jadłospisu dziecka nie może odbywać się pod presją. fot. materiały prasowe/Prince Lionheart

Spis treści

  1. Wprowadzanie nowych produktów: kiedy jest na to dobry moment?
  2. Wprowadzanie nowych produktów: schemat żywienia niemowląt

Od kiedy wprowadzanie nowych produktów do jadłospisu niemowlęcia? Dziecku karmionemu piersią warto zaproponować "dorosłe" produkty nie wcześniej niż po skończeniu sześciu miesięcy, zaś niemowlakowi karmionemu butelką - miesiąc, niekiedy dwa – wcześniej. Ważniejsza od kalendarza jest jednak gotowość dziecka na skosztowanie nowych produktów.

>>Przeczytaj również, od kiedy w diecie niemowlęcia mogą pojawić się ryby>>

Wprowadzanie nowych produktów: kiedy jest na to dobry moment?

Rozszerzanie jadłospisu dziecka nie może odbywać się pod presją. Lepiej zadbać o to, by niemowolak był zdrowy, w dobrym nastroju (najlepiej po spokojnie przespanej nocy lub drzemce) i w bezpiecznym otoczeniu (w swoim domu i z rodzicami). Warto podać mu wcześniej choć odrobinę mleka, by nasycił pierwszy głód. Wbrew pozorom głodne dziecko nie zachwyci się nowym smakiem. Wręcz przeciwnie - rozdrażniony i niespokojny - odrzuci propozycję posiłku.

>>Dowiedz się także, czy u dziecka można stosować genodietę>>

Wprowadzanie nowych produktów: schemat żywienia niemowląt

Od wiosny 2014 roku obowiązuje nowy schemat żywienia niemowląt, opracowany przez Polskie Towarzystwo Gastroenterologii, Hepatologii i Żywienia Dzieci. Zgodnie z nim wprowadzanie nowych produktów do diety dziecka powinno mieć określony moment i kolejność. Najpierw podaje się bowiem dziecku papki warzywne, potem dopiero mieso i jajka.  Jakie produkty podać dziecku najwcześniej, i w jakiej postaci – o tym przeczytacie w lipcowym numerze M jak Mama. 

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.

NOWY NUMER

POBIERZ PORADNIK! Darmowy poradnik, z którego dowiesz się, jak zmienia się ciało kobiety w ciąży, jak rozwija się płód, kiedy wykonać ważne badania, jak przygotować się do porodu. Pobieram >

Pobieram
poradnik ciaza