Wprowadzanie nowych produktów: jak rozszerzyć dietę dziecka?

2015-06-30 12:24
Wprowadzanie nowych produktow
Autor: materiały prasowe Rozszerzanie jadłospisu dziecka nie może odbywać się pod presją. fot. materiały prasowe/Prince Lionheart

W drugim półroczu życia czeka niemowlaka fascynująca kulinarna przygoda - wprowadzanie nowych produktów. Do ulubionego mleka - maminego lub modyfikowanego - dołączą kolejne pozycje. Warto wiedzieć, jak mądrze wprowadzać nowe produkty.

Od kiedy wprowadzanie nowych produktów do jadłospisu niemowlęcia? Dziecku karmionemu piersią warto zaproponować "dorosłe" produkty nie wcześniej niż po skończeniu sześciu miesięcy, zaś niemowlakowi karmionemu butelką - miesiąc, niekiedy dwa – wcześniej. Ważniejsza od kalendarza jest jednak gotowość dziecka na skosztowanie nowych produktów.

>>Przeczytaj również, od kiedy w diecie niemowlęcia mogą pojawić się ryby>>

Wprowadzanie nowych produktów: kiedy jest na to dobry moment?

Rozszerzanie jadłospisu dziecka nie może odbywać się pod presją. Lepiej zadbać o to, by niemowolak był zdrowy, w dobrym nastroju (najlepiej po spokojnie przespanej nocy lub drzemce) i w bezpiecznym otoczeniu (w swoim domu i z rodzicami). Warto podać mu wcześniej choć odrobinę mleka, by nasycił pierwszy głód. Wbrew pozorom głodne dziecko nie zachwyci się nowym smakiem. Wręcz przeciwnie - rozdrażniony i niespokojny - odrzuci propozycję posiłku.

>>Dowiedz się także, czy u dziecka można stosować genodietę>>

Wprowadzanie nowych produktów: schemat żywienia niemowląt

Od wiosny 2014 roku obowiązuje nowy schemat żywienia niemowląt, opracowany przez Polskie Towarzystwo Gastroenterologii, Hepatologii i Żywienia Dzieci. Zgodnie z nim wprowadzanie nowych produktów do diety dziecka powinno mieć określony moment i kolejność. Najpierw podaje się bowiem dziecku papki warzywne, potem dopiero mieso i jajka.  Jakie produkty podać dziecku najwcześniej, i w jakiej postaci – o tym przeczytacie w lipcowym numerze M jak Mama. 

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.

NOWY NUMER

DLA CIEBIE ZA DARMO! Szykujesz się do porodu? Chcesz wiedzieć co cię czeka, jak sobie radzić? Co może Ci pomóc? Koniecznie pobierz nasz specjalny poradnik, stworzony przez ekspertów!

Czytaj więcej
Porodówka - przewodnik dla rodzącej mamy, okładka
KOMENTARZE