DIETA DZIECKA: karmienie piersią zapobiega niedoborom żelaza [FILM]

2014-08-21 14:44

W diecie dziecka ogromną rolę odgrywają mikroelementy, takie jak żelazo. Niedobory żelaza powodują bowiem apatię, problemy z koncentracją czy spowolnienie rozwoju umysłowego. W jaki sposób zapobiec niedoborom żelaza?

DIETA DZIECKA: karmienie piersią zapobiega niedoborom żelaza
Autor: thinkstockphotos.com Najlepszą metodą zapobiegania niedoborom żelaza jest karmienie piersią przez co najmniej 6 miesięcy.

Spis treści

  1. Dieta dziecka: objawy niedoboru żelaza
  2. Dieta dziecka: jakie pokarmy są bogate w żelazo?

Dieta bogata w żelazo ma ogromny wpływ na intelektualny oraz fizyczny rozwój dziecka. Żelazo, które jest mikroelementem, wchodzi w skład hemoglobiny, barwnika krwi, który transportuje tlen do tkanek.

Dieta dziecka: objawy niedoboru żelaza

Niedobór żelaza prowadzi więc do wielu zaburzeń: problemów z koncentracją, apatii, osłabienia, zmniejszenia aktywności ruchowej, problemów z interakcjami społecznymi, a także spowolnienia rozwoju umysłowego. O niedoborach żelaza opowiedziała Anna Rzeszotek, ekspert ds. żywienia firmy Nestlé Polska, w rozmowie z agencją informacyjną Newseria Lifestyle.

DIETA DZIECKA: na czym polega METODA GARSTKOWA? >>

– Jeżeli pierwiastka jest za mało, pojawia się niedokrwistość z niedoboru żelaza. Wśród objawów wymienia się zmęczenie, osłabienie, apatię oraz bladość błon śluzowych. Częściej wtedy zapadamy na infekcje, mamy gorszą koncentrację, a u dzieci może dojść do spowolnienia rozwoju poznawczego – powiedziała Anna Rzeszotek.

Dieta dziecka: jakie pokarmy są bogate w żelazo?

Na niedobór żelaza najbardziej narażone są wcześniaki, noworodki z małą masą oraz z ciąż mnogich, a także dzieci matek, które cierpiały w ciąży na niedokrwistość. Najlepszą metodą na zapobiegenie niedoborom żelaza jest karmienie piersią przez co najmniej 6 pierwszych miesięcy życia dziecka. Następnie do diety 6-miesięcznego dziecka należy wprowadzić pokarm bogaty w żelazo.

– W wieku niemowlęcym oprócz mięsa, ryb czy żółtka jaja, źródłem żelaza mogą być też takie pokarmy, jak kaszki czy mleko modyfikowane. Te produkty są obowiązkowo wzbogacane w żelazo, ze względu na to, że około połowa dzieci w wieku niemowlęcym ma niedobory żelaza – powiedziała Anna Rzeszotek.

DIETA DZIECKA: SŁODKIE NAPOJE zaburzają pracę mózgu i są przyczyną problemów z koncentracją [FILM] >>

Inne bogate w żelazo pokarmy to: mięso, ryby, pełnoziarniste produkty zbożowe, rośliny strączkowe oraz ich przetwory, zielone warzywa liściaste. Warto więc wprowadzać je do diety dziecka.

Neewseria. Agencja informacyjna