DIETA DZIECKA: karmienie piersią zapobiega niedoborom żelaza [FILM]

2014-08-21 14:44

W diecie dziecka ogromną rolę odgrywają mikroelementy, takie jak żelazo. Niedobory żelaza powodują bowiem apatię, problemy z koncentracją czy spowolnienie rozwoju umysłowego. W jaki sposób zapobiec niedoborom żelaza?

DIETA DZIECKA: karmienie piersią zapobiega niedoborom żelaza
Autor: thinkstockphotos.com Najlepszą metodą zapobiegania niedoborom żelaza jest karmienie piersią przez co najmniej 6 miesięcy.

Spis treści

  1. Dieta dziecka: objawy niedoboru żelaza
  2. Dieta dziecka: jakie pokarmy są bogate w żelazo?

Dieta bogata w żelazo ma ogromny wpływ na intelektualny oraz fizyczny rozwój dziecka. Żelazo, które jest mikroelementem, wchodzi w skład hemoglobiny, barwnika krwi, który transportuje tlen do tkanek.

Dieta dziecka: objawy niedoboru żelaza

Niedobór żelaza prowadzi więc do wielu zaburzeń: problemów z koncentracją, apatii, osłabienia, zmniejszenia aktywności ruchowej, problemów z interakcjami społecznymi, a także spowolnienia rozwoju umysłowego. O niedoborach żelaza opowiedziała Anna Rzeszotek, ekspert ds. żywienia firmy Nestlé Polska, w rozmowie z agencją informacyjną Newseria Lifestyle.

DIETA DZIECKA: na czym polega METODA GARSTKOWA? >>

– Jeżeli pierwiastka jest za mało, pojawia się niedokrwistość z niedoboru żelaza. Wśród objawów wymienia się zmęczenie, osłabienie, apatię oraz bladość błon śluzowych. Częściej wtedy zapadamy na infekcje, mamy gorszą koncentrację, a u dzieci może dojść do spowolnienia rozwoju poznawczego – powiedziała Anna Rzeszotek.

Dieta dziecka: jakie pokarmy są bogate w żelazo?

Na niedobór żelaza najbardziej narażone są wcześniaki, noworodki z małą masą oraz z ciąż mnogich, a także dzieci matek, które cierpiały w ciąży na niedokrwistość. Najlepszą metodą na zapobiegenie niedoborom żelaza jest karmienie piersią przez co najmniej 6 pierwszych miesięcy życia dziecka. Następnie do diety 6-miesięcznego dziecka należy wprowadzić pokarm bogaty w żelazo.

– W wieku niemowlęcym oprócz mięsa, ryb czy żółtka jaja, źródłem żelaza mogą być też takie pokarmy, jak kaszki czy mleko modyfikowane. Te produkty są obowiązkowo wzbogacane w żelazo, ze względu na to, że około połowa dzieci w wieku niemowlęcym ma niedobory żelaza – powiedziała Anna Rzeszotek.

DIETA DZIECKA: SŁODKIE NAPOJE zaburzają pracę mózgu i są przyczyną problemów z koncentracją [FILM] >>

Inne bogate w żelazo pokarmy to: mięso, ryby, pełnoziarniste produkty zbożowe, rośliny strączkowe oraz ich przetwory, zielone warzywa liściaste. Warto więc wprowadzać je do diety dziecka.

Neewseria. Agencja informacyjna
Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Nasi Partnerzy polecają
Podziel się opinią
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE

NOWY NUMER

POBIERZ PORADNIK! Darmowy poradnik, z którego dowiesz się, jak zmienia się ciało kobiety w ciąży, jak rozwija się płód, kiedy wykonać ważne badania, jak przygotować się do porodu. Pobieram >

Pobieram
poradnik ciaza