Zapach noworodka działa na ciebie jak narkotyk? Tak natura dba o noworodki

2022-04-19 13:53

Raz się "zaciągniesz" i już jesteś cała jego. Nie ma chyba człowieka, który nie przyznałby, że zapach noworodka jest urzekający, a dom, który nim pachnie ma swego rodzaju magię. Właśnie tak to wymyślała natura, by noworodek z pewnością znalazł opiekę. Co jeszcze bardziej przewrotne, wąchając cudzego noworodka, możesz pobudzić własny instynkt macierzyński. O co chodzi w zapachu maluszka, że tak się wszystkim podoba?

noworodek mama
Autor: Getty Images Dlaczego zapach noworodków jest tak uzaleźniający?

Mamy, które urodziły drugie lub kolejne dziecko, często mówią uradowane - "w domu znowu pachnie noworodkiem". Ten zapach czują nie tylko świeżo upieczone mamy maluszków, ale i wszyscy, którzy znajdują się w okolicy noworodków. Co sprawia, że uważamy ich zapach za tak piękny?

Spis treści

  1. Zapach noworodka, jak narkotyk... dosłownie!
  2. Ten zapach zapada w pamięć
Ile kupek dziennie powinien robić noworodek?

Zapach noworodka, jak narkotyk... dosłownie!

Badacze z różnych stron świat, nie raz brali na tapetę słynny zapach noworodka.  Okazuje się bowiem, że wąchając dziecko uwalniana jest w organizmie dopamina - hormon dobrego samopoczucia. Ten sam hormon uwalniany jest podczas zażywania narkotyków i to on jest jedną z głównych przyczyn popadania w uzależnienie

Dowiedz się: Co czuje noworodek, czyli jak działają zmysły dziecka?

Właśnie ten mechanizm ma za zadanie "nakłonić" rodziców do opieki nad noworodkiem i zapewnić mu w ten sposób bezpieczeństwo w początkowym etapie życia. Uzależniający zapach noworodka ma również za zadanie zwracać większość ich uwagi na maluszku. 

Ten zapach zapada w pamięć

Według badań, wydzielanie dopaminy podczas wąchania noworodka, nawet cudzego, jest zdecydowanie wyższe u osób, które już mają dzieci. To dlatego, gdy w rodzinie i wśród znajomych urodzi się dziecko, zaczynamy mieć "chęć na zrobienie sobie kolejnej dzidzi". 

Przeczytaj też: Pierwsze tygodnie z noworodkiem. Instrukcja postępowania z dzieckiem

Co więcej, to właśnie zmysł węchu jest najmocniej powiązany z pamięcią i w ten sposób możemy szybko przywołać w myślach zapach swoich dzieci, gdy były malutkie, a także uczucie euforii towarzyszące ich wąchaniu. Od tego już tylko krok do pobudzenia instynktu macierzyńskiego.

A jak pachniały/ pachną wasze noworodki?

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.

NOWY NUMER

POBIERZ PORADNIK! Darmowy poradnik, z którego dowiesz się, jak zmienia się ciało kobiety w ciąży, jak rozwija się płód, kiedy wykonać ważne badania, jak przygotować się do porodu. Pobieram >

Pobieram
poradnik ciaza