Jesienne spacery nie dla niemowlaka? Nic z tych rzeczy. Dowiedz się jak się dobrze przygotować na spacer z dzieckiem

2016-10-13 12:27

Polska jesień ma w zwyczaju, że nie rozpieszcza nas piękną pogodą. Niezależnie jednak od temperatury albo deszczu młode mamy nie powinny unikać spacerów z maluszkiem. Sezon jesienny i wczesnozimowy to najlepszy czas do budowania odporności i dotleniania pociech. Kluczem jest dobre przygotowanie do warunków pogodowych. Porad udziela położna Martyna Mączka, Ambasadorka kampanii „Położna na medal”.

Jesienny spacer Położna na medal
Autor: materiały prasowe|_materialy_prasowe

Spis treści

  1. Jesienny spacer z niemowlakiem: chusta czy wózek?
  2. Jesienny spacer z niemowlakiem: jesienna moda dla niemowlaka
  3. Jesienny spacer z niemowlakiem: słońce, wiatr ale z dala od ruchu samochodowego
  4. Jesienny spacer z niemowlakiem: spacer dla zdrowia i ducha

Pierwsze spacery, nawet te jesienne, możemy odbywać już w pierwszym tygodniu życia maluszka. Oczywiście, o ile wcześniej lekarz nie stwierdził przeszkód zdrowotnych do wychodzenia na zewnątrz. Dla noworodka pierwsze wyjścia nie powinny trwać dłużej niż 20-30 minut. Czas spaceru stopniowo powinniśmy wydłużać, pamiętając jednocześnie o odpowiednim wyposażeniu torby, aby być gotowym na przewinięcie maluszka. Jeżeli karmimy piersią warto przemyśleć odzież ułatwiającą nam przystawienie go w razie potrzeby do karmienia.

Jesienny spacer z niemowlakiem: chusta czy wózek?

Pierwszy spacerowym dylematem młodych rodziców jest wybór środka transportu. Wózek czy chusta? Warto wiedzieć, że w chuście dziecko jest dodatkowo ogrzewane ciałem rodzica. Co w praktyce oznacza, że utrzymanie optymalnego komfortu cieplnego jest znacznie prostsze. Dodatkowo, wielu rodziców korzystających z chust zwraca uwagę na większą mobilność i łatwość przemieszczania się np. komunikacją miejską. Decydując się na wózek, spacerowicze powinni pamiętać, że najlepszą opcją wózka jest ta z tzw. gondolą. Pomimo tego, że dla niektórych popularne gondolki z roku na rok wydają się coraz bardziej „passe”, to jednak fizjoterapeuci coraz mocniej podkreślają korzyści płynące ze sposobu transportu noworodków i niemowlaków w tym typie wózka. Szczególnie zwracają uwagę na ograniczanie samodzielnego siedzenia maluszka.

Jesienny spacer z niemowlakiem: jesienna moda dla niemowlaka

Wybór odzieży to kolejny dylemat młodych rodziców. Ubierając pociechy powinniśmy pamiętać, że stawiamy przede wszystkim na warstwowość. Bez dwóch zdań strategia na tzw. cebulkę sprawdza się i będzie się sprawdzać w przyszłości. A jej największą korzyścią jest to, że w przypadku przegrzania możemy łatwo zdjąć pierwszą warstwę regulując i zapewniając odpowiednią ciepłotę i wentylację ciała. Równie ważna jest osłona główki dziecka. Maluszki nawet 40 proc. ciepła potrafią tracić właśnie przez główkę. Dlatego w ciepłe dni nie zapominamy o cienkich, bawełnianych czapeczkach, a w chłodniejsze stawiamy na grubsze, dodatkowo chroniące okolice szyjki i uszy.

Jesienny spacer z niemowlakiem: słońce, wiatr ale z dala od ruchu samochodowego

Wietrzna pogoda i niskie temperatury nie powinny automatycznie odstraszać od jesiennych spacerów z niemowlakiem. Oczywiście, mogą być one krótsze niż w słoneczne i pogodne dni, ale nie powinno się z nich rezygnować. W takich przypadkach warto szczególnie zadbać o dobrą ochronę młodej skóry korzystając np. z kremu alantandermoline z witaminami A + E. Można go stosować już po 28 dniu życia dziecka. Dermokosmetyk, poza witaminami, zawiera również alantoinę oraz dpantenol. Dzięki temu skutecznie nawilży delikatną skórę maluszka, a także ochroni ją przed działaniem drażniących czynników atmosferycznych takich jak wiatr czy chłód. Korzystne dla naszego dziecka będzie eksponowanie rączek i buzi na działanie promieni słonecznych, które stymulują wytwarzanie witaminy D. Dodatkowo, w miarę możliwości, trasy na spacer powinniśmy wybierać z dala od dużego ruchu samochodowego. Spaliny nie są niczym dobrym dla naszych pociech i dla nas samych. Ciekawostką jest korzystny wpływ spacerów w deszczowe dni. To wtedy poziom toksyn w powietrzu jest znacząco niższy.

Jesienny spacer z niemowlakiem: spacer dla zdrowia i ducha

Sam jesienny spacer z niemowlakiem jako forma ruchu korzystnie wpływa nie tylko na organizm i kondycję, ale także na samopoczucie mamy oraz dziecka. Pozwala wypocząć i zebrać myśli. Warto więc niezależnie od pogody nie rezygnować z wychodzenia z domu, tylko zaadaptować się do panujących na zewnątrz warunków pogodowych.

---------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

Położna na Medal to prowadzona od 2014 roku kampania społeczno-edukacyjna zwracająca uwagę na kwestie związanez koniecznością podnoszenia standardów i jakości opieki okołoporodowej w Polsce poprzez edukację i promocję dobrychpraktyk. Istotną kwestią kampanii jest również podnoszenie świadomości społecznej na temat roli położnych w opieceokołoporodowej. Jednym z kluczowych elementów kampanii jest konkurs na najlepszą położną w Polsce. Zgłoszenia do tegorocznej, trzeciej edycji konkursu przyjmowane były od 1 kwietnia do 31 lipca 2016 r. Głosy na nominowane położne można oddawać od 1 kwietnia do 31 grudnia 2016 roku. Nominacje i głosy odbywają się na stronie www.poloznanamedal2016.pl

Patronat honorowy nad kampanią i konkursem objęła Naczelna Rada Pielęgniarek i Położnych. Patronat merytoryczny sprawują: Polskie Towarzystwo Położnych, Fundacja Rodzić po Ludzku oraz Stowarzyszenie Dobrze Urodzeni. Mecenasem kampanii jest marka Alantan Plus