Skóra głowy niemowlaka: ciemienucha, podrażnienie skóry, wszawica

2009-10-15 14:25

Skóra głowy niemowlaka jest wrażliwa. Zmiany na skórze głowy dziecka mogą byż spowodowane ciemieniuchą, podrażnieniem skóry czy wszawicą. Ponieważ kłopoty ze skórą na głowie to jedna z przyczyn niemowlęcych niepokojów, warto wiedzieć jakie objawy towarzyszą tym chorobom. Zobacz, jak sprawdzić czy dziecku dokucza ciemieniucha, podrażnienie skóry czy wszawica!

Skóra głowy niemowlaka
Autor: thinkstockphotos.com

Spis treści

  1. Podrażnienie skóry głowy u niemowlaka
  2. Czy ciemieniucha swędzi lub boli niemowlę? Zobacz film
  3. Wszawica u niemowlaka
  4. Polecamy wideo: Rozszerzanie diety dziecka

Podrażnienie skóry, ciemieniucha u dziecka czy wszawica mogą wywoływać niepokój niemowlęcia. Gdy dziecko jest najedzone, w pieluszcze ma sucho i nie męczy je żadna infekcja a mimo to jest niespokojne, przyjrzyj się skórze na głowie, to tam może być bowiem źródło problemów.

Podrażnienie skóry głowy u niemowlaka

Objawami podrażnienia skóry niemowlaka są: sucha, zaczerwieniona, być może również łuszcząca się skóra. 

Problem najpewniej wywołał źle spłukany szampon. Zaczerwienione miejsce trzeba przemyć ciepłą wodą i posmarować kremem łagodzącym podrażnienia. Jeśli problem po kilku dniach nie minie, warto pokazać malca pediatrze, by ocenił, czy nie jest to objaw infekcji grzybiczej.

Czerwona, twarda grudka ze słabo widoczną dziurką – ślad po ukąszeniu meszki albo komara, na które organizm dziecka zareagował zbyt silnie. Miejsce ukąszenia trzeba posmarować preparatem łagodzącym swędzenie i przyspieszającym gojenie się skóry po ugryzieniu (przed zastosowaniem sprawdź, czy nadaje się dla niemowląt), a jeśli krostek jest więcej, warto poprosić lekarza, by przepisał preparat antyalergiczny, który zmniejszy świąd skóry.

Objawy ciemieniuchy

Ciemieniucha to żółte, tłuste łuski pokrywające skórę głowy. Nie boli ani nie swędzi, tym niemniej, jeśli ją zauważysz, trzeba jej się pozbyć, bo w przyszłości może być przyczyną kłopotów z włosami. Jeśli łusek jest niewiele, na kwadrans przed kąpielą posmaruj je oliwką i poczekaj, aż zmiękną.

Następnie wyczesz z włosków miękką szczoteczką te łuski, które odwarstwiły się pod wpływem oliwki i umyj głowę. Jeśli ciemieniucha jest bardzo nasilona, zamiast zwykłej oliwki zastosuj specjalny preparat na ciemieniuchę. Najlepiej nakładać go na noc, a następnego dnia rano umyć główkę szamponem.

Zaczerwienienie na skórze niemowlęcia - podrażnienie czy uczulenie?>>

Czy ciemieniucha swędzi lub boli niemowlę? Zobacz film

Jak się pozbyć ciemieniuchy?

Wszawica u niemowlaka

Do objawów wszawicy u niemowlaka należą: skóra głowy wygląda na obrzękniętą, swędzi, przy korzeniu włosa widać coś, co przypomina łupież.

To może być wszawica u dziecka. Może się zdarzyć, że starsze dziecko przyniesie wszy z przedszkola. Zaniepokojeni rodzice boją się, by pasożyty nie przeniosły się na niemowlaka. Jest to bardzo mało prawdopodobne, ale jeśli się zdarzy, trzeba zwalczyć problem i u młodszego dziecka, i u starszaka.

Warto zastosować preparat skuteczny, a jednocześnie niepowodujący podrażnień, np. Hedrin – roztwór bezpieczny nawet dla kobiet w ciąży i niemowląt od 6. miesiąca życia. Preparat nanieś na skórę i włosy i pozostaw do wyschnięcia (na 20–30 minut), a potem umyj dziecku włosy zwykłym szamponem i wysusz je. Po tygodniu trzeba ponownie zastosować preparat, aby zapobiec nawrotowi choroby.

Jeśli twoje dziecko jest młodsze, wyczesz mu włosy specjalnym grzebieniem przeciw wszom – w takich grzebieniach odległość między ząbkami jest bowiem mniejsza niż średnica gnid, dzięki czemu można je usunąć. By zabiegi higieniczne nie poszły na marne, powinnaś uprać i wygotować wszystkie używane ostatnio ręczniki i bieliznę pościelową, wyrzucić grzebienie i szczotki. Przedmioty, z którymi stykało się dziecko, a których nie można wygotować, trzeba spakować do szczelnie zamkniętych plastikowych worków i przechowywać w nich przez 4 tygodnie w temperaturze poniżej plus 20 stopni.

Wszawica u dziecka: co trzeba o niej wiedzieć? [wywiad z pielęgniarką]>>

Polecamy wideo: Rozszerzanie diety dziecka

miesięcznik "M jak mama"
Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Nasi Partnerzy polecają

NOWY NUMER

POBIERZ PORADNIK! Darmowy poradnik, z którego dowiesz się, jak zmienia się ciało kobiety w ciąży, jak rozwija się płód, kiedy wykonać ważne badania, jak przygotować się do porodu. Pobieram >

Pobieram
poradnik ciaza