Płyny do higieny intymnej mogą szkodzić zdrowiu?

2016-11-09 12:02

Płyny do higieny intymnej mogą szkodzić - takie badania zostały opublikowane przez czasopismo "Epidemiology". Większość kobiet stosuje płyny do higieny intymnej - w końcu właściwa higiena miejsc intymnych jest niezwykle ważna dla zdrowia. Zatem, jakie produkty do codziennej pielęgnacji miejsc intymnych najlepiej wybierać? 

Kobieta w wannie
Autor: thinkstockphotos.com

Spis treści

  1. Dlaczego stosujemy płyny do higieny intymnej?
  2. Czy płyny do higieny intymnej mogą szkodzić?
  3. Jakie produkty do codziennej pielęgnacji miejsc intymnych wybierać?
  4. Polecamy wideo: IPL w medycynie estetycznej

Dlaczego stosujemy płyny do higieny intymnej?

Płyny do higieny intymnej zostały stworzone, aby ułatwić kobietom codzienną higienę. Ich główne zadania to pielegnacja miejsc intymnych i zapobieganie infekcjom. Dzięki delikatnym substancjom nie wysuszają one śluzówki i minimalizują powstawanie podrażnień. Na rynku mamy dostępnych wiele produktów dla kobiet w różnym wieku (dla kobiet w ciąży, dla nastolatek, dla kobiet 50+). Róznią je także zastosowane substancje (hipoalergiczne, naturalne, bez sls). Płyny do higieny intymnej ze zwględu na zawartość kwasu mlekowego pomagają utrzymać kwaśny odczyn w pochwie, a co za tym idzie znacznie minimalizują ryzyko infekcji bakteryjnej i grzybiczej. Trzeba również pamiętać, że pochwa kobiety to organ, który w dużym stopniu sam o siebie dba, a wszelkie nieprawidłowości sygnalizuje za pomocą różnego rodzaju wydzielin.

Płyny do higieny intymnej, które warto znać >>

Czy płyny do higieny intymnej mogą szkodzić?

Płyny do higieny intymnej są używane przez kobiety na całym świecie, jednak okazuje się, że ich stosowanie może mieć szkodliwy wpływ na zdrowie. Naukowcy z National Institute of Environmental Health Sciences opublikowali badania przeprowadzone na grupie 41 654 kobiet w wieku od 35 do 74 lat, które stosowały kosmetyki do higieny intymnej i preparaty do irygacji pochwy. Podczas badań uczestniczki szczegółowo opisywały codzienną pielęgnację miejsc intymnych i na tej podstawie naukowcy doszli do bardzo niepokojących wniosków, które zostały opublikowane przez czasopismo "Epidemiology". Badacze odkryli, że długotrwałe i regularne używanie płynów do higieny intymnej może powodować alergie i wysuszenie śluzówki oraz zniszczyć naturalną florę bakteryjną. Wszystko dzieje się za sprawą chemicznych substancji, które mają negatywny wpływ na zdrowie człowieka. Chociaż producenci preparatów do higieny zapewniają, że są one delikatne i bezpieczne, często zawierają szkodliwe substancje i detergenty, jak: SLS, parabeny, ftalany i pochodne formaldehydu. To głównie za sprawą tych substancji płyny do higieny intymnej mogą szkodzić zdrowiu, wywołując alergie i zaburzając gospodarkę hormonalną. Jak twierdzą naukowcy z  National Institute of Environmental Health Science badania dowiodły, że regularne stosowanie preparatów do higieny intymnej i irygacji pochwy zwiększa ryzyko zachorowalności na raka aż o 80 %. 

Prawidłowa higiena intymna w ciąży >>

Jakie produkty do codziennej pielęgnacji miejsc intymnych wybierać?

Wybierając płyn do higieny intymnej przede wszystkim powinniśmy zwrócić uwagę na jego skład. Powinien być on jak najbardziej bezpieczny. Wybierajmy preparaty z naturalnymi wyciągami np. z szałwii czy rumianku oraz z substancjami łagodzącymi podrażnienia jak alantoina czy d-pantenol. Z kolei unikajmy produktów, które mają w swoim składzie parabeny, SLS/SLES, formaldehyd lub jego pochodne. Wiele płynów do higieny intymnej przeznaczonych dla kobiet w ciąży ma w swoim składzie szkodliwe substancje, dlatego przy wyborze kierujmy się składem, a nie przeznaczeniem produktu.

*Dane na podstawie Daily Mail Health 

Polecamy wideo: IPL w medycynie estetycznej