Jak często prać biustonosz? Dermatolodzy wskazali konkretną liczbę dni

2024-02-08 11:03

Czy biustonosz trzeba prać codziennie? Dermatolodzy wskazują, jak często kobiety powinny zmieniać stanik, by nie nabawić się infekcji. Ich zalecenia mogą wydawać się zaskakujące.

Jak często prać biustonosz?
Autor: Getty Images Dermatolodzy zalecają, by prać biustonosz co kilka dni

Biustonosz to element damskiej garderoby, którego zadaniem jest odciążenie kręgosłupa i utrzymanie piersi na miejscu. Nie wszystkie kobiety są zwolenniczkami biustonoszy, niektóre nie lubią ich nosić, twierdząc, że zbyt mocno krępują ich ruchy. Większość pań jednak sięga po biustonosze, doceniając to, że biust w nich wygląda po prostu lepiej, co znacznie podnosi pewność siebie.

Jak prawidłowo dobrać biustonosz - zakładanie stanika

Jak często prać biustonosz?

Zasady dotyczące zakładania dolnej części bielizny są jasne — majtki (niezależnie od tego, czy nosimy figi czy stringi) zmieniamy codziennie. Z biustonoszem nie jest już tak prosto, a większość kobiet nie wie, jak często powinna go zmieniać. O ile latem, gdy mocno się pocimy, częściej zmieniamy i pierzemy staniki, o tyle zimą nie mamy tego problemu. To może rodzić pytania, czy noszenie przez tydzień jednego stanika jest higieniczne. Okazuje się, że... nie jest, a temperatura panująca na zewnątrz nie ma na to wpływu.

Dermatolodzy zalecają, by zmieniać biustonosz maksymalnie po dwóch-czterech dniach. "Jako dermatolog i ekspert w dziedzinie pielęgnacji skóry, zalecałbym pranie biustonoszy po kilku noszeniach, aby zachować odpowiednią higienę i zdrowie skóry" – mówi dr Kemunto Mokaya.

Dlaczego trzeba często zmieniać biustonosz?

Na biustonoszu, który nosimy przez cały dzień, osadzają się martwe komórki, kurz, bakterie, zanieczyszczenia. Jeśli zakładamy taki stanik przez kilka dni, wszystkie te drobnoustroje mają kontakt z naszą skórą. "Niewystarczająco częste pranie może prowadzić do powstawania plam i uporczywych zapachów na biustonoszu, a także podrażnień skóry, wysypek lub miejscowych infekcji skóry spowodowanych drożdżakami lub bakteriami" - mówi dr Alok Vij dla health.clevelandclinic.org.

Jak prać stanik?

Jeśli chcemy temu zapobiec, powinnyśmy często zmieniać biustonosze. Ważne jest również odpowiednie pranie w dość niskiej temperaturze (30 lub 40 stopni). Staniki warto prać w woreczkach w delikatnych programach, które nie doprowadzą do odkształcenia czy zniszczenia miseczek. Lepiej też unikać suszarek bębnowych, a biustonosze suszyć na płasko, rozkładając wcześniej miseczki.

Biustonosze powinny być przechowywane w szufladach albo szafach w taki sposób, by nie odkształcać miseczek. Nie zaleca się wkładania jednej miski do drugiej i rulowania staników, bo może to trwale zmienić ich kształt.

Czytaj: Dobierz biustonosz do kształtu piersi. Poczujesz różnicę

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.

NOWY NUMER

POBIERZ PORADNIK! Darmowy poradnik, z którego dowiesz się, jak zmienia się ciało kobiety w ciąży, jak rozwija się płód, kiedy wykonać ważne badania, jak przygotować się do porodu. Pobieram >

Pobieram
poradnik ciaza