Zabieg świecowania uszu - kiedy się go wykonuje i czy nadaje się dla dzieci?

2020-07-20 12:08

Świecowanie uszu to zabieg medycyny alternatywnej. Ma wielu zwolenników, którzy twierdzą, że pomaga usunąć woskowinę z ucha i pomaga w leczeniu bólu głowy czy zatok. Jak wygląda zabieg świecowania i czy można go wykonywać u dzieci?

Zabieg świecowania uszu
Autor: Getty Images

Zabieg świecowania uszu (konchowania) polega na wkładaniu zapalonej świecy do ucha, w celu wywołania podciśnienia i usunięcia z niego woskowiny. Świecowanie uszu to metoda stara jak świat i wykorzystywana głównie przez zwolenników medycyny alternatywnej.

Jeśli jest wykonywana przez fachowca, nie jest niebezpieczna, dlatego można ją stosować zarówno u dorosłych, jak i u dzieci, ale głównie tych starszych. Sam zabieg wymaga bowiem kilkuminutowego leżenia nieruchomo – co w przypadku małych dzieci jest po prostu trudne do uzyskania. Kiedy wykonuje się świecowanie uszu i czy zabieg nadaje się dla dzieci?

Spis treści

  1. Kiedy stosuje się świecowanie uszu, czyli konchowanie?
  2. Jak wygląda zabieg świecowania?
  3. Świecowanie ucha u dzieci

Kiedy stosuje się świecowanie uszu, czyli konchowanie?

Miłośnicy medycyny naturalnej twierdzą, że zabieg świecowania pomaga na wiele dolegliwości. Łagodzi ból głowy, zatok, poprawić słuch, działa relaksacyjnie. Stosowano go również u osób skarżących się na szum i dzwonienie w uszach, migreny oraz stres i kłopoty z nerwami.

W dawnych kulturach starożytnego wschodu czy Indian obu Ameryk stosowano go w przypadku bólu uszu oraz po to, by oczyścić przewody słuchowe i nosowe. Obecnie również często świecowanie uszu ma na celu usunięcie zalegającej woskowiny, a więc odetkanie ucha, a przez to poprawienie słuchu. Ponieważ ucho połączone jest z innymi narządami, dlatego zabieg udrożnia również nos i zatoki przynosowe.

Zabieg konchowania zdaniem zwolenników medycyny alternatywnej działa również na samopoczucie. Olejki i zioła rozluźniają, a ciepło świecy działa na receptory znajdujące się w uchu, odpowiedzialne za kondycje poszczególnych części organizmu.

Jak wygląda zabieg świecowania?

Dawniej pacjentowi wkładano do ucha muszlę (konchę - dlatego metoda ta nazywana też bywa konchowaniem uszu) albo specjalne lejki z kamienia lub gliny. Obecnie do tego zabiegu wykorzystuje się świece woskowe nasączone olejkami.

Świece wykorzystywane obecnie do zabiegów robione są ręcznie z włókna lnianego lub bawełnianego, propolisu oraz wosku pszczelego, a zakończone metalową częścią. Do wosku dodaje się olejki eteryczne, które działają terapeutycznie i relaksacyjnie.

Świeca ma długość kilkunastu centymetrów oraz przekrój rurki – są węższe lub szersze w zależności od rozmiarów przewodu usznego. Podczas spalania w uchu występuje tzw. efekt komina, czyli podciśnienie, które wyciąga z ucha zanieczyszczenia, takie jak woskowina, a wprowadza substancje ziołowe znajdujące się w świecy.

Przed świecowaniem ucha pacjent kladzie się na brzuchu lub na boku, a terapeuta przykrywa jego twarz materiałem i wkłada to jego ucha świecę (metalową częścią do dołu). Po zapaleniu, świeca spala się ok. 10-15 min. Potem terapeuta oczyszcza ucho wacikiem z zanieczyszczeń, które się z niego wydostały.

Zabieg powinien być robiony kolejno w obu uszach, zaczynając od zdrowszego. W ten sposób zostaje wyrównane ciśnienie między wnętrzem głowy i uszami. Świecowanie uszu w przypadku choroby zatok czy bólach głowy stosuje się 3 razy w tygodniu. Cena zabiegu to ok. 100 zł.

Czytaj: Niepłodność: medycyna naturalna pomoże ci zajść w ciążę

Płukanie zatok - sposoby na oczyszczanie zatok i leczenie zapalenia zatok u dzieci

Świecowanie ucha u dzieci

Zabieg świecowania można stosować u dzieci o ile, osoba, która go wykonuje jest przeszkolona. Wtedy nie ma ryzyka poparzenia malca czy wykonania zabieg niewłaściwie. Ważne jest, aby podczas zabiegu dziecko się nie ruszało, dlatego świecowanie zwykle nie jest stosowane u maluchów, którym trudno wyleżeć przez dłuższy czas nieruchomo.

Przed zabiegiem świecowania u dziecka, warto skonsultować się też z jego pediatra, aby ocenił, czy świecowanie jest konieczne i czy rzeczywiście może zadziałać pozytywnie na jego zdrowie.

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Nasi Partnerzy polecają

Materiał Partnerski

Materiał sponsorowany

Podziel się opinią
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE

NOWY NUMER

POBIERZ PORADNIK! Darmowy poradnik, z którego dowiesz się, jak zmienia się ciało kobiety w ciąży, jak rozwija się płód, kiedy wykonać ważne badania, jak przygotować się do porodu. Pobieram >

Pobieram
poradnik ciaza