Ząbkowanie u dziecka. Jak ulżyć niemowlakowi, któremu rosną zęby?

2012-10-01 14:26

Statystycznie pierwsze objawy ząbkowania u niemowlaka zaczynają pojawiać się już w trzecim, czwartym miesiącu życia dziecka, zaś pierwszy ząbek wyrzyna się, kiedy dziecko ma sześć, siedem miesięcy.

Zabkowanie
Autor: _photos.com|photos.com Ząbkowanie: jak ulżyć niemowlakowi, któremu rosną zęby?

Spis treści

  1. Objawy ząbkowania u dzieci
  2. Pierwsza pomoc przy ząbkowaniu niemowląt
  3. Kiedy zgłosić się do lekarza?
  4. Polecamy wideo: Ząbkowanie u niemowląt

Objawy ząbkowania u dzieci

 Na początku niemowlak zaczyna się obficie ślinić i wkładać palce do buzi, bo swędzą go zaczerwienione i rozpulchnione dziąsła. Potem dziecko może zrobić się płaczliwe i marudne, nie chce ssać, płacze, czasem gorączkuje, i wszystko wkłada do buzi. Przyczyną bolesnego ząbkowania jest wyrzynający się ząbek, który przecina dziąsło, co czasem trwa nawet kilka dni i jest dla dziecka bolesne.

Sprawdź również kalendarz rozwoju dziecka >>

Pierwsza pomoc przy ząbkowaniu niemowląt

Bolące dziąsła można znieczulić niewielką ilością żelu na ząbkowanie. Ponieważ można go stosować tylko kilka razy dziennie, a zwykle pomaga on najwyżej na godzinę, warto też przygotować sobie zapas schłodzonych w lodówce gryzaczków, których gryzienie przyniesie dziecku ulgę. Jeśli ból dziąseł nie daje maluszkowi spać ani też normalnie funkcjonować, możesz podać mu środek przeciwbólowy (paracetamol lub ibuprofen dla niemowląt) w dawce dopasowanej do wagi i wieku.

Przeczytaj również: Kalendarz ząbkowania

Kiedy zgłosić się do lekarza?

Jeśli podczas ząbkowania pojawiła się podwyższona temperatura, która nie spada, mimo że ząbek już się wyrżnął, lub jest wyższa niż 38ºC.

Polecamy wideo: Ząbkowanie u niemowląt

Zapytaliśmy lekarza jakie objawy towarzyszące ząbkowaniu powinny skłonić do wizyty w przychodni>

Kalendarz ząbkowania u dziecka
miesięcznik "M jak mama"