Chrapanie u dzieci to nie tylko zapchany nos. Co jeszcze może oznaczać?

2024-04-02 12:59

Chrapanie wydaje się być czymś całkowicie naturalnym. Jeśli jednak chodzi o jego występowanie u dzieci, to przyczyn może być kilka. Nie powinno się go jednak lekceważyć. W niektórych przypadkach konieczne będzie zgłoszenie się do lekarza z tym objawem. Może mieć on bowiem poważne konsekwencje.

Chrapanie u dzieci to nie tylko zapchany nos. Co jeszcze może oznaczać?
Autor: fot. Getty Images Co oznacza chrapanie u dzieci? Może być poważniejsze niż się wydaje

Przyczyny chrapania u dzieci. Jest ich kilka

Chrapanie z definicji jest dźwiękiem spowodowanym przez wibracje w górnych drogach oddechowych z powodu utrudnionego ruchu powietrza podczas snu. Okazuje się, że częste chrapanie może dotyczyć około 8 proc. wszystkich dzieci, jednak najpowszechniejsze jest u maluchów w wieku przedszkolnym. Zazwyczaj towarzyszy ono głębszym fazom snu. W większości przypadków nie jest wynikiem żadnych istotnych schorzeń, jednak czasami - kiedy się utrzymuje przez dłuższy czas - lepiej będzie skonsultować je z lekarzem, by upewnić się, że nie jest ono objawem poważniejszego problemu.

Do najczęstszych przyczyn chrapania wśród dzieci zalicza się:

  1. Nieprawidłowości w budowie migdałków - powiększone migdałki podniebne lub przerost migdałka gardłowego. Mogą być one silnym wskaźnikiem potencjalnego obturacyjnego bezdechu sennego.
  2. Infekcja dróg oddechowych - zatkany nos prowadzi do oddychania przez usta, a co za tym idzie do chrapania.
  3. Wielkość krtani - dotyczy głównie noworodków i niemowląt i zazwyczaj samoczynnie zanika, gdy dziecko osiągnie 20 miesięcy. W późniejszym okresie wskazana jest konsultacja z lekarzem.
  4. Alergie - utrudniony oddech przez obrzęk błony śluzowej gardła i nosa.
  5. Skrzywiona przegroda nosowa - przesunięte drogi oddechowe obu nozdrzy utrudniają oddychanie przez nos. 
Chrapanie - jak je zwalczyć?

Jak pomóc w walce z chrapaniem? Jest kilka sposobów

Zanim udamy się z dzieckiem do lekarza w sprawie chrapania, możemy spróbować pomóc mu samodzielnie. By to zrobić, po pierwsze, konieczne będzie zapewnienie mu odpowiedniej pozycji do spania. Najlepiej będzie ułożyć dziecko na boku, tak by jego główka była nieco wyżej od reszty ciała. Taka pozycja powinna pomóc w oddychaniu. Aby to zrobić, wystarczy położyć pod materac poduszkę bądź koc zawinięty w wałek. Lekarze radzą, by dziecko zawsze spało na boku, leżenie na plecach sprzyja bowiem zapadaniu się wiotkich tkanek i blokowaniu dróg oddechowych przez język. 

Warto również zachować regularny rytm sny i czuwania oraz stworzenie odpowiednich warunków w sypialni. Zdarza się, że za chrapanie odpowiedzialne są suche powietrze i zbyt wysoka temperatura. Suche śluzówki mogą być bowiem jedną z przyczyn chrapania. Warto również zadbać o usunięcie wszystkich alergenów z otoczenia. Oznacza to, że powinniśmy uważać na puchowe kołdry, poduszki, dywany i inne siedliska roztoczy. Warto również ograniczyć dostęp do pomieszczenia zwierzętom. Powinniśmy zwrócić również uwagę na zdrową i zbilansowaną dietę dziecka oraz na jego aktywność fizyczną. Okazuje się, że otyłość może być w niektórych przypadkach przyczynom występowania chrapania. Warto również zadbać o odpowiednie natlenienie w ciągu dnia i dokładne wywietrzenie pomieszczenia przed snem.

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.

NOWY NUMER

POBIERZ PORADNIK! Darmowy poradnik, z którego dowiesz się, jak zmienia się ciało kobiety w ciąży, jak rozwija się płód, kiedy wykonać ważne badania, jak przygotować się do porodu. Pobieram >

Pobieram
poradnik ciaza