Wyjmij TO z dziecięcego łóżeczka. Słowa fizjoterapeutki nie pozostawiają wątpliwości

2024-02-05 17:14

Nie raz już pisałyśmy o tym, że im mniej znajduje się w niemowlęcym łóżeczku tym dla maluszka lepiej, a przede wszystkim bezpieczniej. To, co dorosłym wydaje się przytulne, albo zwyczajnie niezbędne do wygodnego i komfortowego snu, maluchowi w ogóle nie jest potrzebne. Z tego gadżetu eksperci radzą rezygnować aż do ukończenia przez dziecko 2. roku życia.

Tego nie wkładaj do dziecięcego łóżeczka.
Autor: Getty Images Tego nie wkładaj do dziecięcego łóżeczka.

Ochraniacze do szczebelków, kocyki, poduszki, pluszaki... W wielu niemowlęcych łóżeczkach znajduje się całe mnóstwo niepotrzebnych rzeczy. Wydaje się, że jest w nich przytulnie i miło. Prawda jest jednak taka, że niemowlę nie potrzebuje takich gadżetów. Wprost przeciwnie mogą one nawet zwiększać ryzyko śmierci łóżeczkowej. 

Eksperci nie od dziś zalecają, by w łóżeczku niemowlęcym nie było nic oprócz śpiącego w nim dziecka ubranego w śpiworek. Niepotrzebny jest kocyk, którym machający nóżkami maluch może się niepotrzebnie nakryć. Sen maluszka nie wymaga nawet poduszki, choć wielu dorosłym nie mieści się to w głowie. Odpowiedź fizjoterapeutki na pytanie o zasadność używania poduszki przez maluszka, na zawsze rozwieje wasze wątpliwości. 

Dowiedz się: Łóżeczko niemowlaka: te rzeczy nie powinny się w nim znajdować

Spis treści

  1. Czy niemowlę potrzebuje poduszki?
  2. Dlaczego poduszka nie jest potrzebna do 2. roku życia?
  3. Co jeszcze wyjąć z niemowlęcego łóżeczka?
Pielęgnacja skóry niemowląt i małych dzieci pod lupą – Plac Zabaw, odc. 5

Czy niemowlę potrzebuje poduszki?

Wielokrotnie pisałyśmy już o tym, że niemowlęta potrzebują do snu twardego i płaskiego podłoża. Troskliwym rodzicom ciężko jednak patrzy się na samotne niemowlę w pustym łóżeczku, więc wielokrotnie kupują specjalne poduszki niemowlęce. Są płaskie i podłużne, w grubości przypominające bardziej fragment kołderki, niż poduszkę samą w sobie. 

Czy zatem taka poduszka to dobre rozwiązanie?

Dlaczego poduszka nie jest potrzebna do 2. roku życia?

Okazuje się, że brak poduszki w łóżeczku nie jest spowodowany jedynie profilaktyką SIDS. Jak twierdzi na swoim instagramowym profilu @kursnadziecko, fizjoterapeutka dziecięca, Rita Calderaro-Poczmańska, "Niemowlę NIE POWINNO spać na poduszce do drugiego roku życia". Dlaczego? Jak się okazuje, często zapominamy, że dziecko ma zupełnie inne proporcje ciała od osoby dorosłej. Właśnie dlatego poduszka w przypadku niemowląt może być nawet niewygodna. Warto z niej zatem zrezygnować.

"Dzięki temu zachowany jest prawidłowy rozwój główki maluszka. Głowa dziecka, jest ogromna w stosunku do obręczy barkowej. Nie trzeba przez to, wypełniać tej pustej przestrzeni między barkami a uchem" - radzi ekspertka.

Co jeszcze wyjąć z niemowlęcego łóżeczka?

Odpowiedź jest krótka - wszystko. Całkiem niedawno publikowaliśmy filmik ratowniczki medycznej, pokazującej jak niebezpieczne mogą być zwykłe kocyki. Maluch na nim dramatycznie zaplątany jest w kocyk, z którego nie może się oswobodzić. Mimo wyraźnej paniki, jego główka wciąż przykryta jest materiałem. Dopiero po pewnym czasie zaalarmowana obrazem na wyświetlaczu elektronicznej niani mama wbiega do pokoju, zdejmuje kocyki i bierze dziecko na ręce. 

To najlepszy dowód na to, że bibeloty w łóżku niemowląt nie tylko nie są potrzebne, ale także szkodliwe. 

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.

NOWY NUMER

POBIERZ PORADNIK! Darmowy poradnik, z którego dowiesz się, jak zmienia się ciało kobiety w ciąży, jak rozwija się płód, kiedy wykonać ważne badania, jak przygotować się do porodu. Pobieram >

Pobieram
poradnik ciaza