Góry Stołowe - atrakcje, szlaki z dzieckiem. Skalne miasto i labirynty w Górach Stołowych

2023-06-29 10:41

Góry Stołowe to pasmo w Sudetach Środkowych, które hipnotyzuje turystów niezwykłymi skalnymi formacjami. Skalne Miasto i labirynty, niezwykłe Skalne Grzyby czy oferujące piękne widoki Łężyckie Skałki - w Górach Stołowych jest co zwiedzać.

Góry Stołowe
Autor: Getty Images Góry Stołowe to doskonała propozycja dla rodzin z dziećmi.

Góry Stołowe to atrakcyjne i wciąż nie dość mocno rozreklamowane miejsce w Polsce, które oferuje wspaniałe atrakcje. Góry te różnią się od wszystkich innych, które znamy z Polski, oferują skalne labirynty i korytarze, dlatego mogą stanowić idealny kierunek na miejsce wakacyjnego wypoczynku z dziećmi. Jednocześnie mają dobrą infrastrukturę i bazę noclegową.

Spis treści

  1. Co to są Góry Stołowe?
  2. Gdzie leżą Góry Stołowe?
  3. Atrakcje w Górach Stołowych
  4. Szlaki w Górach Stołowych
  5. Noclegi w Górach Stołowych

Co to są Góry Stołowe?

Góry Stołowe to nietypowy łańcuch górski, który możemy przejść i zobaczyć na Dolnym Śląsku. Są to wyjątkowe góry, ponieważ zupełnie inne od pozostałych - nie ma tam łagodnych połonin jak w Bieszczadach ani poszarpanych grani jak w Tatrach. Góry Stołowe są... zbudowane ze skał płaskich jak stół.

Gdzie leżą Góry Stołowe?

Góry Stołowe dzielą się na część polską i czeską, ale najciekawszy turystycznie fragment leży w okolicach Kotliny Kłodzkiej. Jeśli chcemy zwiedzić Błędne Skały czy zobaczyć Skalne Miasto, powinniśmy wpisać w nawigację Kudowę Zdrój lub Duszniki Zdrój.

Atrakcje w Górach Stołowych

Góry Stołowe oferują wiele atrakcji dla dzieci:

Podziemne Miasto Osówka

To część gór, która leży na pograniczu Gór Sowich i Stołowych. Podziemne Miasto Osówka to sieć korytarzy wydrążonych przez nazistów w czasie II wojny światowej. Do dziś nie wiadomo, w jakim celu budowano podziemne tunele i wielkie hale. Czy były to schrony na wypadek klęski wojennej, miejsca do ukrycia zrabowanych skarbów czy perony dworca? Zwiedzanie Miasto Osówka może być wspaniałą przygodą dla całej rodziny.

Muzeum zabawek "Bajka"

Wspaniałe, największe w Polsce muzeum zabawek, które oferuje wystawę przedmiotów, którymi bawiły się dzieci kilkadziesiąt lat temu. Znajdują się tutaj nie tylko zabawki z PRL-u, ale i dawne przybory szkolne. Piękne miejsce i dla rodziców, i dla dzieci!

Park Dinozaurów

W Karłowie znajduje się Park Dinozaurów z wielkimi posągami dinozaurów w naturalnych rozmiarach. Na terenie parku znajduje się również plac zabaw oraz zaplecze gastronomiczne.

Czytaj: Góry Sowie z dzieckiem. Podziemne tunele i legenda o Złotym Pociągu

Szlaki w Górach Stołowych

Jeśli nasze dzieci lubią wędrować, możemy zaplanować kilka wycieczek po Górach Stołowych. Jakich?

Szczeliniec Wielki

Wspaniały szlak, który prowadzi po kamiennych stopniach na szczyt. Po drodze można oglądać niezwykłe formacje skalne, m.in. Mamuta, Słonia czy Małpę. Ze względu na 665 kamiennych stopni, które trzeba pokonać, by wejść na górę, poleca się tę trasę dla trochę starszych dzieci.

Szlak na Piekiełko 

Piekiełko to wąska szczelina skalna, w której kręcono film "Opowieści z Narnii". Należy zachowywać się tam ostrożnie, ponieważ w szczelinie mieszkają węże, pająki i bardzo rzadkie salamandry plamiste. Można tam również zobaczyć muflony, co może stanowić dla dzieci nie lada atrakcję. Jeśli chcemy zobaczyć Piekiełko, musimy udać się w trasę na Szczeliniec Wielki, najlepiej zrobić to Drogą z Karłowa żółtym szlakiem.

Szlak na Błędne Skały

Wyjątkowy szlak przez skalny labirynt, który znajduje się na Skalniaku na wysokości 852 m. Trasa turystyczna wiedzie przez formacje skalne, korytarze i zaułki. Aby dojechać do szlaku na Błędne Skały, należy udać się na Drogę Stu Zakrętów. Tam można zostawić auto na parkingu. Do Błędnych Skał idziemy niebieskim szlakiem, a droga wymaga około 1,5-godzinnego spaceru.

Szlak na Skalne Grzyby

Skalne Grzyby to spacer przez las, gdzie można obserwować ogromne formacje skalne. Znajdziemy je pomiędzy Batorowem a Radkowskimi Skałami. To doskonała propozycja wycieczki dla dzieci, ponieważ spacer nie jest męczący, za to bardzo urozmaicony i ciekawy. Skalne Grzyby robią wrażenie na maluchach!

Noclegi w Górach Stołowych

Jeśli wybieramy się w Góry Stołowe, możemy nocować w Kudowie-Zdrój, która oferuje wiele atrakcji dla turystów, włącznie z aquaparkiem. Możemy również zdecydować się na noclegi w mniejszych miejscowościach m.in. Dusznikach-Zdroju, Karłowie czy Wambierzycach. 

Czytaj też: Sudety z dzieckiem. Atrakcje, szlaki, propozycje wycieczek

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Nasi Partnerzy polecają

Materiał Partnerski

Materiał sponsorowany

NOWY NUMER

POBIERZ PORADNIK! Darmowy poradnik, z którego dowiesz się, jak zmienia się ciało kobiety w ciąży, jak rozwija się płód, kiedy wykonać ważne badania, jak przygotować się do porodu. Pobieram >

Pobieram
poradnik ciaza