Dziecko płacze w czasie szczepienia? Naukowcy odkryli, co zmniejszy jego ból

2022-11-03 14:16

Ukłucie igły wywołuje u maleństwa ból, dlatego szczepienie lub pobieranie krwi jest zawsze stresem zarówno dla niemowlęcia, jak i jego rodzica. Naukowcy odkryli sposób, który zmniejsza ból spowodowany ukłuciem, ale i każdy inny. Aż trudno uwierzyć, jakie to proste.

Mama głaszcząca płaczącego noworodka
Autor: Getty images Dziecko płacze w czasie szczepienia? Naukowcy odkryli, co zmniejszy jego ból

Pewnie nieraz głaskałaś swoje dziecko, aby się uspokoiło i przestało płakać. Sama też pewnie wielokrotnie masowałaś sobie kolano czy inne miejsce, w które się uderzyłaś. Takie odruchy są instynktowne, dlatego naukowcy postanowili sprawdzić, czy działają i są skuteczne.

Okazało się, że głaskanie zmniejsza ból, a ta prosta metoda jest idealna do wykorzystania u niemowląt, które potrzebują dotyku rodzica i które doskonale reagują na taka stymulację.

Głaskanie zmniejsza ból - potwierdzono to eksperymentem

Naukowcy postanowili zbadać, jak głaskanie wpływa na niemowlę, które ma pobieraną krew. W tym celu zebrali grupę 30 dzieci, które miały mieć wykonany taki zabieg. Część maluchów w czasie kłucia igłą była głaskana przez rodziców naturalnymi, instynktownymi ruchami, część szybkimi i dynamicznymi, a część - wcale nie była głaskana. 

W czasie eksperymentu badano aktywność mózgu niemowląt, obserwując ich reakcję na ból i na dotyk rodzica. Okazało się, że powolne głaskanie znacznie zmniejszyło ból odczuwany przez dzieci. Szybkie głaskanie nie dało tego efektu.

Monitorowanie mózgu pokazało, że reakcję na ból była niższa aż o 40 procent. Badania powtórzono kilka razy, co dało dowód, że uśmierzające działanie dotyku nie zmniejsza się, im częściej jest on wykonywany. 

To doświadczenie wykazało, że ​​głaskanie niemowląt może zmniejszyć ich ból, a także że ta prosta metoda jest skuteczna w czasie rutynowych zabiegów, jak obowiązkowe szczepienie czy pobieranie krwi, przez które przechodzi przecież każde niemowlę. 

Dlaczego głaskanie uśmierza ból niemowląt?

Dotyk jest pierwszym zmysłem, który "uruchamia się" tak naprawdę już w łonie matki, a rozwija w pierwszej kolejności zaraz po narodzinach (nawet przed słuchem i wzrokiem). Dzieje się tak dzięki stymulacji - dotykamy i przytulamy dziecko w kilka sekund po porodzie, kangurujemy je, a nasz dotyk zapewnia mu ciepło i poczucie bezpieczeństwa. 

Naukowe wyjaśnienie tego mechanizmu jest nieco bardziej skomplikowane. Okazuje się bowiem, że dotyk aktywuje nerwy w skórze, a ich stymulacja spowodowana głaskaniem, łagodzi odczucia bólowe. 

Szczepienia ochronne dzieci – przeciwwskazania
Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Nasi Partnerzy polecają

Materiał Partnerski

Materiał sponsorowany

Podziel się opinią
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE

NOWY NUMER

POBIERZ PORADNIK! Darmowy poradnik, z którego dowiesz się, jak zmienia się ciało kobiety w ciąży, jak rozwija się płód, kiedy wykonać ważne badania, jak przygotować się do porodu. Pobieram >

Pobieram
poradnik ciaza