Kiedy pierwszy raz po porodzie usiąść za kierownicą? Odpowiadamy, czy to bezpieczne

2022-06-01 12:25

Na grupach facebookowych mamy pytają, kiedy mogą usiąść za kółkiem pierwszy raz po porodzie i czy prowadzenie samochodu z noworodkiem w foteliku obok to dobry pomysł. Wyjaśniamy, kiedy prowadzenie samochodu jest bezpieczne i jak zorganizować samodzielną podróż z niemowlęciem.

Kiedy po porodzie wsiąść za kierownicę?
Autor: Getty Images

Widok ciężarnej prowadzącej samochód nikogo już nie dziwi, podobnie jak matki wiozącej autem noworodka w foteliku. Mimo to zawsze pojawia się w takiej sytuacji pytanie o bezpieczeństwo takiej jazdy. Zastanawiają się nad tym same zainteresowane. Kiedy pierwszy raz po porodzie usiąść za kierownicą? Czy to bezpieczne jeździć samej z noworodkiem?

Spis treści

  1. Kiedy zacząć jeździć autem po porodzie?
  2. Gdzie postawić fotelik z noworodkiem?
  3. Co robić, gdy dziecko zacznie płakać w czasie jazdy?
Jak zapinać dziecko w foteliku?

Kiedy zacząć jeździć autem po porodzie?

"Kiedy pierwszy raz wsiadłyście do samochodu po porodzie? Czuje się dobrze, ale moja mama twierdzi, że to niebezpieczne, bo mogę zemdleć".

Takie pytania pojawiają się na forach dla mam bardzo często. Aby na nie odpowiedzieć, warto zacząć od podstaw. Możesz prowadzić samochód tylko wtedy, gdy naprawdę czujesz się już na siłach, aby to robić.

Po urodzeniu dziecka kobiety często mają problemy z bolesnymi ranami krocza, krwawieniem, ale również z zawrotami głowy wywołanymi osłabieniem po porodzie, karmieniem i nieprzespanymi nocami. Jeśli wiesz, że czujesz się jeszcze nie najlepiej, nie siadaj za kierownicą. Ale jeśli wróciłaś już do formy i czujesz się dobrze, możesz bez obaw prowadzić samochód.

Lekarze radzą, aby odczekać minimum tydzień po porodzie naturalnym i 2-3 tygodnie po cesarce. W czasie niepowadzenia auta kobiet musi używać mięśni brzucha, aby przenieść stopę z gazu na hamulec, a to może być bolesne i trudne do wykonania zaraz po wydaniu na świat dziecka. To bardzo istotne w sytuacji nagłej, gdy trzeba np. błyskawicznie zahamować.

Dodatkowym problemem jest noszenie fotelika z dzieckiem. Po cesarskim cięciu nie wolno dźwigać niczego cięższego niż samo niemowlę, więc podnoszenie fotelika samochodowego jest niewskazane.

Czytaj również: Czy wolno wozić dziecko na przednim siedzeniu auta?

Opadająca główka dziecka w foteliku - czy to wina złego fotelika?

Gdzie postawić fotelik z noworodkiem?

"Dotąd jeździłam wszędzie z mężem, ale to niewygodne, on wraca do pracy, a ja – wiadomo – muszę ogarnąć zakupy, dom, przychodnię... Zastanawiam się, jak "zostawić" 4-tygodniowe dziecko w foteliku samo na tylnym siedzeniu?"

Specjaliści radzą, aby dla bezpieczeństwa dziecka zawsze wozić je na tylnym siedzeniu auta, a dokładnie pośrodku kanapy – o ile jest tam możliwość zamontowania fotelika (niektóre modele aut nie mają systemu isofix na środkowym siedzeniu). Statystyki pokazują, że miejsce na tylnej kanapie auta jest o 40 proc. bezpieczniejsze dla dziecka niż wożenie go z przodu.

To jednak nie jedyny powód, aby montować fotelik z tyłu. Specjaliści apelują, aby nie montować fotelików z przodu jeszcze z jednego powodu.

- Mamo, nie sadzaj dziecka obok siebie z przodu, kiedy kierujesz, bo jak zakwili, to nie opanujesz się i odwrócisz głowę, a to wystarczy, żeby doszło do wypadku - mówi Paweł Kurpiewski, biomechanik zderzeń z fundacji Fotelik.info. - Byłem niejednokrotnie uczestnikiem ekspertyz przy takich wypadkach, w których dziecko siedziało obok, a kiedy zapłakało, mama spojrzała, podała smoczek, zajęła się dzieckiem i nie zauważyła zagrożenia na drodze.

Jeśli boisz się, że nie będziesz miała kontroli nad dzieckiem siedzącym z tyłu, pomyśl o kupnie lusterka, które umożliwia podglądanie dziecka w czasie jazdy. To bezpieczne rozwiązanie, zapewniające mamie spokój, które sprawdza się również w przypadku montowania fotelika tyłem - to najlepsze ustawienie również ze względów bezpieczeństwa.

Co robić, gdy dziecko zacznie płakać w czasie jazdy?

"Chcę sama jeździć z dzieckiem samochodem, ale boję się. Co, jeśli synek nie zaśnie? Jeśli zacznie płakać? Przecież nie stanę na środku ulicy, żeby go nakarmić?”

Większość noworodków doskonale znosi jazdę autem, przynajmniej te na krótkich dystansach. Ruch auta uspokaja malucha i często usypia go w kilka minut. Jeśli jednak twoje dziecko nie lubi jeździć samochodem, a ty musisz zawieźć je np. na szczepienie, przygotuj się odpowiednio do podróży. Najlepiej jechać przed drzemką dziecka, kilkanaście minut po nakarmieniu go i przewinięciu.

Jeśli dziecko zacznie płakać w czasie jazdy, nie panikuj. Nie stawaj na środku drogi, tylko poszukaj dogodnego miejsca do zaparkowania. Malcowi nie stanie się nic złego, jeśli popłacze 3 minuty, a bezpieczniej będzie dla was obojga, jeśli zatrzymasz się tam, gdzie będziesz mogła bezpiecznie wyjść z samochodu i otworzyć drzwi od strony pasażera, aby zająć się dzieckiem.

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.

NOWY NUMER

POBIERZ PORADNIK! Darmowy poradnik, z którego dowiesz się, jak zmienia się ciało kobiety w ciąży, jak rozwija się płód, kiedy wykonać ważne badania, jak przygotować się do porodu. Pobieram >

Pobieram
poradnik ciaza