Kolektor pokarmu - laktacyjne cudo, czy kolejny modny gadżet?

2021-08-17 9:59

Wśród mam karmiących piersią, coraz popularniejszymi gadżetami stają się kolektory pokarmu. Bywają mylone z laktatorami i choć na zachodzie właśnie tak są określane, to ich zastosowanie jest zupełnie inne. Zobacz sama, co potrafi kolektor pokarmu, nazywany też przez producentów magiczną buteleczką. My byłyśmy zaskoczone!

Kolektor pokarmu
Autor: Getty Images Kolektor pokarmu

Kolektor pokarmu, bywa mylony z laktatorem. Tak naprawdę, to nic innego jak sylikonowa buteleczka ze specjalną końcówką, którą przysysa się do jednej piersi, gdy drugą karmi się dziecko. Pokarm, który wycieka wówczas mimowolnie z wolnej piersi spływa do buteleczki, zamiast wsiąkać we wkładki laktacyjne i bluzkę. Czy zatem kupno kolektora ma w ogóle sens?

Spis treści

  1. Jak używać kolektora pokarmu?
  2. Czy kupno kolektora pokarmu ma sens?
  3. Zalety kolektora pokarmu
  4. Kolektory pokarmu - przegląd 2021
Jaki laktator wybrać: ręczny czy elektryczny?

Jak używać kolektora pokarmu?

Nie ma nic prostszego. Wystarczy ścisnąć silikonową buteleczkę i w tym samym momencie przyłożyć do piersi. W momencie puszczenia butelki, sama zassie ona pierś do środka.

Mamy, które korzystają z kolektorów zachwycają się, nie tylko łatwością w użyciu, bo poza zassaniem piersi nie trzeba robić nic, ale też łatwością w myciu i przechowywaniu.

Silikonowa buteleczka zmieści się wszędzie, a jej kształt niczym karafka, z zagiętym w bok lejkiem, ułatwia utrzymanie w czystości. Większość buteleczek ma też zatyczki, które pozwolą na łatwe przechowywanie mleka w lodówce.

Przeczytaj także: Odciąganie pokarmu w pracy: jak zrobić to dyskretnie i skutecznie?

Czy kupno kolektora pokarmu ma sens?

Podczas karmienia, gdy jedna pierś pracuje, druga z taką samą intensywnością produkuje mleko. Cieknie z niej, właśnie dlatego potrzebujemy wkładek laktacyjnych. Ale one często przeciekają. Nawet nie zdajemy sobie sprawy, jak wiele cennego pokarmu może wyciec z niekarmiącej piersi. Niektóre mamy zbierają nawet 60 ml pokarmu podczas jednego karmienia!

Nie od dziś wiadomo, jak drogocennym dla zdrowia płynem jest kobiece mleko. Szkoda je tracić, gdy można:

  • przechować w lodówce lub zamrozić, na wypadek dłuższego wyjścia bez maluszka,
  • wykąpać niemowlę we własnym mleku - ma ono bardzo pielęgnaacyjne właściwości,
  • podać mleko starszakowi, np. w okresie przeziębieniowym. 

Czytaj też: Pękające brodawki - jak radzić sobie z podrażnionymi i pękającymi brodawkami?

Zalety kolektora pokarmu

Wiele mam, które niezadowolone były z laktatorów, tak samo ręcznych, jak i mechanicznych, chwali sobie kolektory pokarmu. Dlaczego?

  • Kolektor zbiera mleko podczas, gdy mama karmi dziecko drugą piersią. Nie trzeba poświęcać dodatkowego czasu na odciąganie, czy zbieranie zapasowego mleka. 
  • Kolektor jest cichy, nie buczy, jak mechaniczne laktatory, po prostu wisi przy piersi. 

Kolektory pokarmu - przegląd 2021