Jak odróżnić objawy zwiastujące poród od stanów wymagających szybkiej hospitalizacji?

2021-08-13 14:12

Odróżnienie objawów zwiastujących poród od typowych objawów świadczących o jego rozpoczęciu to bardzo ważna umiejętność. Przyszła mama powinna posiadać wiedzę umożliwiającą jej samoobserwację, aby rozpoznać rozpoczynający się poród i szybko zareagować, gdy konieczna będzie szybka hospitalizacja. Temat ten rozwija położna, Joanna Kucharska, zwyciężczyni 7. edycji konkursu i ambasadorka kampanii "Położna na medal"*.

poród
Autor: Getty images

Poród to proces a nie nagłe zdarzenie, organizm kobiety wysyła najpierw sygnały zwiastujące poród, a później sygnalizuje o rozpoczęciu się porodu. Bywają też sytuacje, kiedy organizm przyszłej mamy daje niepokojące objawy, które wymagają natychmiastowej pomocy medycznej. Jeśli spodziewasz się dziecka, powinnaś je wszystkie znać.

Spis treści

 1. Objawy zwiastujące poród
 2. Objawy sygnalizujące, że poród się zaczyna
 3. Niepokojące objawy wymagające szybkiej hospitalizacji
M jak mama: Jak uniknąć nacięcia krocza w czasie porodu?

Objawy zwiastujące poród

Dzięki nim będziesz wiedzieć, że poród się zbliża.

Ogólne objawy zwiastujące poród:

 • pogorszenie samopoczucia lub tryskanie energią lub entuzjazmem,
 • niepokój, którego przyczynę trudno określić,
 • spadek masy ciała,
 • biegunka, wymioty,
 • uczucie pełności w okolicy sromu i krocza,
 • zwiększenie lub zmniejszenie odczuwania ruchów płodu,
 • obniżenie brzucha przed porodem,
 • skurcze przepowiadające,
 • bóle pleców,
 • odejście czopa śluzowego.

Wyżej wymienione objawy mogą pojawić się u ciężarnej na kilka tygodni, dni lub godzin przed rozpoczęciem się typowej akcji porodowej. Zwiastuny zbliżającego się porodu mogą występować pojedynczo lub jednocześnie – wtedy kobieta odczuwa większość z wyżej wymienionych symptomów. Należy jednak pamiętać, że nie wszystkie objawy pojawiają się u ciężarnej kobiety.

Obniżenie się brzucha pojawia się w końcowych tygodniach ciąży. Nie jest to jednak zapowiedź, że za chwilę zacznie się poród, ale ważny komunikat, że dziecko przygotowuje się do przyjścia na świat. Ciężarna może złapać głębszy oddech, bo dziecko przestaje uciskać przeponę, ale pojawia się większe parcie na pęcherz moczowy.

Skurcze przepowiadające mogą pojawiać się już kilka tygodni przed porodem. Są nieregularne powodujące silne napięcie i twardnienie mięśnia macicy przez co mogą być uciążliwe i nieprzyjemne. Czasem mogą być długie i silne. Trudno jest je wtedy odróżnić od tych właściwych, najlepiej wtedy wziąć ciepły prysznic, zmienić pozycję, pospacerować - jeśli ustąpiły lub nie przybrały na sile to znaczy, że to nie są skurcze porodowe.

Przed porodem może pojawić się zwiększona wydzielina z pochwy, lekko podbarwiona krwią, jest to efekt skracania i rozwierania się szyjki macicy, może to być również czop śluzowy co oznacza, że do porodu pozostaje kilka dni lub kilka godzin, indywidualnie u każdej ciężarnej kobiety.

Przeczytaj: Pierwsze objawy porodu - kiedy do szpitala? Oznaki zbliżającego się porodu

Objawy sygnalizujące, że poród się zaczyna

Objawy oznaczające początek porodu:

 • regularne skurcze macicy, które nie słabną przy zmianie pozycji czy chodzenia, a wręcz przeciwnie zaczynają nabierać na sile i występują coraz częściej,
 • uporczywy tępy ból w okolicy krzyżowej,
 • pękniecie błon płodowych i odpłynięcie płynu owodniowego (lekko różowy lub mętnawy) bielizna i wkładka jest wtedy wilgotna. Czasem może to być duża ilość odchodzącego płynu owodniowego, wtedy kobieta jest pewna, że to wody płodowe. Czasem jest to tylko śladowa ilość, wówczas trudno być pewnym czy to na pewno płyn owodniowy. Należy wtedy obserwować czy wkładka co jakiś czas jest mokra. Jeśli tak to oznacza, że odpływa płyn owodniowy.

Niepokojące objawy wymagające szybkiej hospitalizacji

Niepokojące objawy wymagające szybkiej reakcji udania się do szpitala to:

 • wody płodowe mają zabarwienie zielone, brunatne lub krwiste,
 • krwawienie z pochwy,
 • wysokie ciśnienie tętnicze u ciężarnej,
 • występująca gorączka,
 • silny ból głowy,
 • wyczuwalne są silne ruchy dziecka lub ich zupełny brak,
 • stan kobiety gdy nie radzi sobie z lękiem, depresja.

Jeżeli pojawi się jeden lub kilka z wyżej wymienionych objawów, należy jak najszybciej udać się do szpitala lub wezwać Zespół Ratownictwa Medycznego.

Przeczytaj: Zielone wody płodowe - czy zawsze są groźne dla dziecka?

*“Położna na medal” to kampania społeczno-edukacyjna prowadzona od 2014 roku. Zwraca uwagę na kwestie związane z koniecznością podnoszenia standardów i jakości opieki okołoporodowej w Polsce poprzez edukację i promocję dobrych praktyk. Jej celem jest również podnoszenie świadomości społecznej na temat roli położnych w opiece okołoporodowej.

Jednym z kluczowych elementów kampanii jest konkurs na najlepszą położną w Polsce. Zgłoszenia do tegorocznej, ósmej edycji konkursu przyjmowane będą od 1 kwietnia do 30 września 2021 r. Głosy na nominowane położne można oddawać od 1 kwietnia do 31 grudnia 2021 roku. Oddawanie głosów odbywa się na stronie www.poloznanamedal.info

Mecenasem kampanii jest marka Oktaseptal.

Czy wiesz, jakie masz prawa na porodówce?

Pytanie 1 z 10
Czy w porodzie rodzinnym może uczestniczyć przyjaciółka?