ODEJŚCIE WÓD PŁODOWYCH: jeden z objawów porodu

2013-06-18 15:42

Odejście wód płodowych sygnalizuje zbliżający się poród. To moment, na który czeka każda przyszła mama i którego się obawia. Dowiedz się, co powinnaś zrobić, gdy odejdą wody płodowe.

Jednym z objawów porodu jest odejście wód płodowych. W przypadku kobiety rodzącej po raz pierwszy czas między rozpoczęciem porodu a urodzeniem dziecka to zwykle kilka do kilkunastu godzin, nie należy się więc obawiać, że nie zdąży się dojechać do szpitala. Zazwyczaj pęknięcie pęcherza i odejście wód płodowych następuje podczas II fazy porodu, czyli już w szpitalu. Czasem jednak (dotyczy to 10 proc. ciąż) to pierwsza oznaka zbliżającego się porodu. Dziecko, napierając na kanał rodny, rozciąga pęcherz płodowy i doprowadza do jego pęknięcia. Pęcherz nie rozpada się na wiele kawałków, a robi się w nim szczelina. Dlatego zwykle nie dochodzi do utraty więcej niż 1/4 wód i maluszki nie rodzą się „na sucho”. Gdy już odejdą wody płodowe, należy w ciągu godziny, dwóch znaleźć się w szpitalu – niezależnie od tego, czy kobieta ma skurcze, czy nie.

>> Wody płodowe: wszystko co powinnaś wiedzieć o wodach płodowych w ciąży

Ginekolog Grażyna Bogutyn opowiedziała w studiu "Bez recepty" o tym, ile może być wód płodowych i jaki powinien być ich kolor?

Źródło: TTV/x-news

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Nasi Partnerzy polecają
Podziel się opinią
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE

NOWY NUMER

POBIERZ PORADNIK! Darmowy poradnik, z którego dowiesz się, jak zmienia się ciało kobiety w ciąży, jak rozwija się płód, kiedy wykonać ważne badania, jak przygotować się do porodu. Pobieram >

Pobieram
poradnik ciaza