Biblijne imię, które kojarzy się z arystokracją. W minionym roku nadano je tylko 5 razy

2024-04-28 9:52

To zdecydowanie jedno z najrzadziej wybieranych imion męskich w Polsce. Jest skrótem pewnego biblijnego imienia pochodzącego z języka hebrajskiego. Na ziemiach polskich nosił je ojciec króla Michała Korybuta Wiśniowieckiego. Wiecie już o jakie imię chodzi?

Biblijne imię, które kojarzy się z arystokracją. W minionym roku nadano je tylko 5 razy
Autor: Getty images Biblijne imię, które kojarzy się z arystokracją. W minionym roku nadano je tylko 5 razy

Imię Jarema to skrócona forma imienia Jeremiasz. Pochodzi z języka hebrajskiego od słowa „Jirme-Jahu” oznaczając „Jahwe (Bóg) podnosi z upadku”. To ultra rzadkie imię w Polsce. Rok rocznie tylko kilkoro chłopców w naszym kraju dostaje je jako swoje pierwsze. W 2023 roku nadano je tylko 5 razy. Zaś w całym naszym kraju nosi je tylko 285 osób.

Czy dziecko musi mieć drugie imię?

Przypisywane cechy charakteru osobom o imieniu Jarema

Jarema to człowiek o pozytywnym, radosnym podejściu do życia, ceniący sobie dobre towarzystwo i przyjemności. Przypisuje się mu także dużą łatwość w zdobywaniu wiedzy i szerokie horyzonty. Otoczenie zwraca uwagę na jego charyzmę, zdolności przywódcze, odwagę oraz honorowość. Pod jego skrzydłami można czuć się bezpiecznie i tyczy się to zarówno najbliższej rodziny, przyjaciół jak i współpracowników. Idealne zawody dla Jaremy to logistyk, strateg wojskowy i sportowiec.

Wyjątkowa data imienin

Warto zwrócić uwagę na wyjątkową datę imienin Jaremy, która przypada dokładnie 6 grudnia. Są też źródła, które podają także inne terminy: 16 lutego, 5 kwietnia, 1 maja, 14 maja, 7 czerwca, 26 czerwca i 15 września. Wybór więc jest tak duży jak przy imionach o wiele częściej wybieranych w Polsce.

Znane osoby noszące imię Jarema

Wśród znanych osób noszących to imię warto wymienić:

  • Jarema Stępowski – polski aktor i piosenkarz,
  • Jeremi – Jarema – Wiśniowiecki – kniaź słynący z okrucieństwa, nazywany "młotem na Kozaków", ojciec króla Michała Korybuta Wiśniowieckiego,
  • Jarema Maciszewski: historyk i polityk komunistyczny, poseł na Sejm PRL V, VI, VII, VIII i IX kadencji,
  • Jarema Trzebiński: polski prawnik, sędzia Trybunału Stanu, pracownik naukowy Uniwersytetu Wrocławskiego.