"Dałam synowi święte imię, teraz się z niego śmieją". Przez aferę jest na ustach wszystkich

2024-01-10 12:03

„Mój syn wrócił wczoraj ze szkoły ze łzami w oczach. Kiedy zapytałam, co się stało, powiedział, że od kilku dni na świetlicy starsze dzieci się z niego naśmiewają. A wszystko przez to, że ma na imię Maciej, jak bohater trwającej afery. Co mam zrobić, żeby go pocieszyć?”.

Maciej Wąsik i Mariusz Kamiński zatrzymani. Echa afery odbijają się nawet w szkołach
Autor: Getty Images Maciej Wąsik i Mariusz Kamiński zatrzymani. Echa afery odbijają się nawet w szkołach

Przed niemałym dylematem stanęła mama z Warszawy, która napisała do nas wiadomość na Facebooku. Jej 9-letni syn od kilku dni przeżywa w szkole koszmar. Dzieci ze starszych klas zaczęły wyśmiewać się z niego i żartować, że „pójdzie do więzienia”. Chłopiec po tygodniu wysłuchiwania takich komentarzy nie wytrzymał. Pewnego dnia wrócił do domu ze łzami w oczach.

Jakie są najdziwniejsze imiona dla dzieci?

„Dałam mu na imię Maciej, teraz żałuję”

Jak pisze roztrzęsiona mama, chłopiec stał się obiektem żartów kolegów, bo nosi imię Maciej. Jest więc imiennikiem Macieja Wąsika, bohatera głośnej ostatnio afery politycznej, o której rozpisują się nie tylko polskie, ale i zagraniczne media.

„Dałam synowi święte imię, po dziadku. Mój dziadek zmarł kilka miesięcy przed porodem, byłam już w ciąży, kiedy odwiedzałam go, żeby się pożegnać. Jak tylko dowiedziałam się, że pod sercem noszę chłopca, od razu powiedziałam mężowi, że będzie Maciek” – opisuje kobieta, która woli pozostać anonimowa. Prosi jednak o nagłośnienie sprawy, bo znieczulica – panująca nawet wśród uczniów podstawówki – dotkliwie odbija się na jej synu.

„Teraz Maciuś ma 9 lat. Nigdy przez te lata nie miał żadnych przezwisk, ani przykrości przez imię czy nazwisko. A teraz się zaczęło…” - dodaje. Szkolni koledzy 9-latka przezywają go, a nawet straszą, że „pójdzie do więzienia”. Nietrudno się domyślić, skąd te przytyki.

Czytaj też: Czy jesteś wystarczająco dobrym rodzicem? Zadaj dziecku te 6 pytań, aby poznać prawdę

Mama napisała do nas z pytaniem, co może w tej sytuacji zrobić. Najlepszym krokiem wydaje się – obok wsparcia dziecka i przeprowadzenia z nim otwartej rozmowy – zaalarmowanie o sytuacji szkoły. Rozmowa wychowawcza z dziećmi, które dokuczają chłopcu, a także poinformowanie o sprawie ich rodziców pomogą ugasić pożar.

Osobną kwestią jest, skąd 3- i 4-klasiści mają dostęp do takich informacji, jak polityka i polityczne afery. Oglądając telewizyjne programy informacyjne, nietrudno zauważyć, że większość zawartych w nich treści nie jest przeznaczona dla dzieci. Tym bardziej, gdy w grę wchodzi agresja słowna, a tej w polskiej debacie politycznej nie brakuje.

Co oznacza imię Maciej?

Mamy nadzieję, że imię Maciej szybko zostanie „oczyszczone” ze złej sławy. Jak czytamy w naszej bazie imion, imię Maciej charakteryzuje człowieka wytrwałego i pełnego zapału do działania. Maciej często troszczy się o dobro innych i chętnie niesie pomoc. Bywa jednak też impulsywny i wybuchowy.

Samo imię Maciej wywodzi się od hebrajskiego Mattanjah lub Matatjah i oznacza „dar Jahwe”, „dar Boga”. Faktycznie można więc uznać, że jest „święte”. Nosił je też jeden z dwunastu apostołów.

Wąsik i Kamiński zatrzymani. Apel żony Macieja Wąsika

Polityczna awantura, o której wspomnieliśmy wyżej, dotyczy zatrzymania Macieja Wąsika i Mariusza Kamińskiego. Dwaj posłowie PiS zostali skazani w sprawie tzw. afery gruntowej, która miała miejsce w 2007 roku. Po wielu zawirowaniach i kontrowersjach politycy zostali zatrzymani we wtorek wieczorem i trafili do aresztu na warszawskim Grochowie.

Krótko po zatrzymaniu, żona Macieja Wąsika zamieściła w mediach dramatyczny apel. „To nie pierwsze ciosy, które spadają na nas z Maćkiem, ale muszę przyznać, że to dla mnie szok. Nie ma go, bo go wzięli. Nie mogę się z nim skontaktować. Ja was tylko proszę o jedno, nie zapomnijcie o nich!” – mówiła w rozmowie z portalem wPolityce.pl Roma Wąsik.

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.

NOWY NUMER

POBIERZ PORADNIK! Darmowy poradnik, z którego dowiesz się, jak zmienia się ciało kobiety w ciąży, jak rozwija się płód, kiedy wykonać ważne badania, jak przygotować się do porodu. Pobieram >

Pobieram
poradnik ciaza