Królewskie imię, które zyskało złą sławę. Wszystko przez sztukę teatralną

2024-02-14 16:42

To germańskie imię w Portugalii i Hiszpanii nosiły całe dynastie królów. Do Polski dotarło w XVIII dzięki zakonowi redemptorystów, niestety szybko straciło swoją sławę za sprawą pewnej sztuki komediowej. Do dziś niestety dźwiga jej piętno, przez co rodzice nie chcą go wybierać dla swoich dzieci.

Królewskie imię, które zyskało złą sławę. Wszystko przez sztukę teatralną
Autor: Getty Images Królewskie imię, które zyskało złą sławę. Wszystko przez sztukę teatralną

Mowa o imieniu Alfons, które w Polsce zostało rozsławione za sprawą założyciela zakonu redemptorystów – św. Alfonsa Marii Liguoriego, a które bardzo szybko zyskało złą sławę. Stało się to po wystawieniu komedii Aleksandra Dumasa „Monsieur Alphonse” w 1873 r., po którym słowo alfons zaczęto używać w roli rzeczownika pospolitego w znaczeniu sutener. Tego typu skojarzenie towarzyszy temu pięknemu skądinąd imieniu do dziś. I właśnie przez to imię to należy do niezwykle rzadkich w naszym kraju.

Czy dziecko musi mieć drugie imię?

Ile osób w Polsce nosi imię Alfons lub Alfonsa?

Imię Alfons posiada piękne znaczenie. Powstało bowiem od słów al („cały”), adal („szlachetny ród” oraz funs („życzliwy, szybki, chętny”). Mimo to w Polsce nikt nie kojarzy go od tej strony, ale właśnie ze slangowym określeniem mężczyzny, który utrzymuje się z pracy prostytutek. Właśnie dlatego nikt w ostatnich latach nie pokusił się o nadanie tego imienia swojemu synowi. Co ciekawe jednak w całej bazie PESEL widnieje aż 2219 mężczyzn, które noszą to imię jako pierwsze.

Imię Alfons ma także odpowiednik żeński – Alfonsa. W Polsce nosi je tylko 11 kobiet.

Znane osoby o imieniu Alfons

Wśród znanych współcześnie osób noszących to imię są:

  • Alfonso Cuarón – meksykański reżyser,
  • Alfonso Pérez – hiszpański piłkarz,
  • Alfonso Ribeiro – amerykański aktor,
  • Alfonso Herrera – meksykański aktor.

Imię to cały czas jest właśnie popularne w Portugalii, Hiszpanii czy Meksyku. Może w Polsce czas również je odczarować?

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.

NOWY NUMER

POBIERZ PORADNIK! Darmowy poradnik, z którego dowiesz się, jak zmienia się ciało kobiety w ciąży, jak rozwija się płód, kiedy wykonać ważne badania, jak przygotować się do porodu. Pobieram >

Pobieram
poradnik ciaza