O tym imieniu Polacy zapomnieli. Nadano je tylko 63 razy. Oznacza „dokonującego wielkich czynów”

2024-05-24 12:00

To imię dla chłopca było znane w naszym kraju już XIII wieku, a jego sława utrzymywała się na podobnym poziomie. W ostatnich latach jednak wyraźnie widać spadające nim zainteresowanie. A szkoda, bo brzmi dostojnie i ma naprawdę piękne znaczenie.

O tym imieniu Polacy zapomnieli. Nadano je tylko 63 razy. Oznacza „dokonującego wielkich czynów”
Autor: Getty images O tym imieniu Polacy zapomnieli. Nadano je tylko 63 razy. Oznacza „dokonującego wielkich czynów”

Norbert to starogermańskie imię męskie, które pochodzi od słów „nord” – północ i „beraht” – jaśnieć, błyszczeć. W całości oznacza więc „tego, który dokonuje wielkich czynów na północy ”. W Polsce aktualnie imię to nosi 39546 osób. Wydaje się dużo? Dla porównania podamy liczby widniejące przy takich imionach jak: Piotr (689313), Krzysztof (641406), Tomasz (536774) czy Andrzej (533141). Doskonale widać teraz skalę.

Czy dziecko musi mieć drugie imię?

Popularność imienia Norbert w ostatnich latach

Imię Norbert należy do rzadko wybieranych imion, a co ciekawe w ostatnich latach zainteresowanie nim jeszcze spadło. Śmiało więc możemy powiedzieć, patrząc na poniższe liczby, że stało się imieniem niszowym. Jak często nadawano je w przeciągu ostatnich pięciu lat?

  • 2023 – 63 nadania
  • 2022 – 83
  • 2021 – 90
  • 2020 – 108
  • 2019 – 138

W zestawieniu tym wyraźnie widać tendencję spadkową.

Przypisywane cechy charakteru Norbertowi

Norbertom przypisuje się spokojną i opanowaną naturę. To osoby pracowite, które wysoko cenią sobie wykształcenie. Robią doskonałe wrażenie na innych przez swoje zdecydowanie, pewność siebie i elokwencję. Nie zbiegają jednak o poklask, sławę czy komplementy. To sprawia, że ludzie ich podziwiają i darzą ogromnym zaufaniem.

W związkach są bardzo stali w uczuciach. Nie wdają się w krótkotrwałe romansy, a raczej poszukują stałego uczucia. Jako rodzic dają duże wsparcie i zrozumienie swoim dzieciom. Dbają o to, by niczego w sensie materialnym i niematerialnym im nie brakowało.

Imieniny Norberta raz w roku

Osoby noszące imię Norbert nie mają dylematu, jaką datę wybrać na świętowanie swoich imienin. Przypadają one bowiem tylko raz w roku – dokładnie 6 czerwca. Łatwo więc ją też zapamiętać.