INFEKCJA W CIĄŻY. Stany zapalne zwiększają ryzyko pojawienia się schizofrenii u dziecka?

2014-07-16 14:22

Amerykańscy i fińscy naukowcy przeprowadzili badania, z których wynika, że u dzieci matek, które cierpiały w ciąży na stany zapalne, wyższe jest ryzyko zachorowania na schizofrenię.

Infekcje w ciąży
Autor: mjakmama24.pl Infekcje w ciąży mogą zakłócać rozwój mózgu u dziecka.

Fińscy i amerykańscy naukowcy z Columbia University's Mailman School of Public Health w Nowym Jorku przeprowadzili testy na 777 kobietach, u których dzieci rozwinęła się schizofrenia i 777 mamach, których dzieci są zdrowe.

Infekcja w ciąży przyczyną schizofrenii?

W czasie ciąży kobiet pobrali próbki krwi, które przechowywali aż do tej pory. Teraz zbadali je, skupiając się na analizie poziomu białka C-reaktywnego, odpowiedzialnego za stany zapalne w ciąży. Infekcje w organizmie mogą zakłócać rozwój mózgu u dziecka, co w przyszłości może objawiać się wieloma schorzeniami, m.in. schizofrenią.

Wyniki potwierdziły przypuszczenia naukowców. U matek, które przechodziły stany zapalne w ciąży, ryzyko wystąpienia schizofrenii u dziecka było o 30 procent wyższe. - Nasze badanie dostarcza ważnych dowodów na istnienie związku między stanem zapalnym a schizofrenią u dziecka i może pomóc lepiej zrozumieć biologiczny mechanizm prowadzący do rozwoju choroby - komentuje prof. Alan Brown, biorący udział w badaniach.

Naukowcy nie sprawdzali, jakie były przyczyny stanów zapalnych u kobiet. Mogły się one tworzyć po przebytych infekcjach, np. grypie, ale mogły również w wyniku autoagresji układu odporności wobec organizmu.