INFEKCJA W CIĄŻY. Stany zapalne zwiększają ryzyko pojawienia się schizofrenii u dziecka?

2014-07-16 14:22

Amerykańscy i fińscy naukowcy przeprowadzili badania, z których wynika, że u dzieci matek, które cierpiały w ciąży na stany zapalne, wyższe jest ryzyko zachorowania na schizofrenię.

Infekcje w ciąży
Autor: mjakmama24.pl Infekcje w ciąży mogą zakłócać rozwój mózgu u dziecka.

Fińscy i amerykańscy naukowcy z Columbia University's Mailman School of Public Health w Nowym Jorku przeprowadzili testy na 777 kobietach, u których dzieci rozwinęła się schizofrenia i 777 mamach, których dzieci są zdrowe.

Infekcja w ciąży przyczyną schizofrenii?

W czasie ciąży kobiet pobrali próbki krwi, które przechowywali aż do tej pory. Teraz zbadali je, skupiając się na analizie poziomu białka C-reaktywnego, odpowiedzialnego za stany zapalne w ciąży. Infekcje w organizmie mogą zakłócać rozwój mózgu u dziecka, co w przyszłości może objawiać się wieloma schorzeniami, m.in. schizofrenią.

Wyniki potwierdziły przypuszczenia naukowców. U matek, które przechodziły stany zapalne w ciąży, ryzyko wystąpienia schizofrenii u dziecka było o 30 procent wyższe. - Nasze badanie dostarcza ważnych dowodów na istnienie związku między stanem zapalnym a schizofrenią u dziecka i może pomóc lepiej zrozumieć biologiczny mechanizm prowadzący do rozwoju choroby - komentuje prof. Alan Brown, biorący udział w badaniach.

Naukowcy nie sprawdzali, jakie były przyczyny stanów zapalnych u kobiet. Mogły się one tworzyć po przebytych infekcjach, np. grypie, ale mogły również w wyniku autoagresji układu odporności wobec organizmu.

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Nasi Partnerzy polecają
Podziel się opinią
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE

NOWY NUMER

POBIERZ PORADNIK! Darmowy poradnik, z którego dowiesz się, jak zmienia się ciało kobiety w ciąży, jak rozwija się płód, kiedy wykonać ważne badania, jak przygotować się do porodu. Pobieram >

Pobieram
poradnik ciaza