Kosmetyki antybakteryjne SZKODZĄ ciężarnym? Amerykańskie koncerny reagują na apele naukowców

2014-08-19 16:28

Z badań amerykańskich naukowców wynika, że kosmetyki antybakteryjne mogą szkodzić kobietom w ciąży i ich nienarodzonym dzieciom. Wpływają one na rozwój płodu i hamują jego wzrost. Niektóre koncerny już oznajmiły, że rezygnują ze stosowania tych substancji w kosmetykach dla przyszłych mam.  

Kosmetyki antybakteryjne
Autor: thinkstockphotos.com Kosmetyki antybakteryjne chronią przed zarazkami, ale lepiej nie używać ich w nadmiarze.

Spis treści

  1. Kosmetyki antybakteryjne szkodzą zdrowiu
  2. Kosmetyki antybakteryjne: skutki działania szkodliwych substancji

Mydła, żele pod prysznic, szampony, kremy, pasty do zębów - wszystkie te kosmetyki zawierają składniki antybakteryjne, które mają nas chronić przed niechcianymi zarazkami. Niestety, substancje te przenikają do krwioobiegui mogą negatywnie wpływać na nasz organizm.

Kosmetyki ZAKAZANE w ciąży. Sprawdź, których kosmetyków nie powinnaś używać >>

Kosmetyki antybakteryjne szkodzą zdrowiu

Jak wynika z badań amerykańskich naukowców, substancje antybakteryjne mogą być szczególnie szkodliwe dla kobiet w ciąży i ich nienarodzonych dzieci. Triklosan i triklokarban, dwie najczęściej stosowane substancje w kosmetykach antybakteryjnych, przenikają do organizmu i mogą powodować poważne problemy zdrowotne.

- Znaleźliśmy ślady triklosanu we wszystkich próbkach moczu kobiet w ciąży, które badaliśmy. Wykryliśmy go też w połowie próbek krwi pępowinowej, które pobraliśmy, co oznacza, że jest on przekazywany płodom. Triklokarban też był w wielu próbkach - mówi doktorant z Arizona State University Benny Pycke.

Dlaczego w ciąży powinnaś nawilżać i odżywiać skórę? >>

Kosmetyki antybakteryjne: skutki działania szkodliwych substancji

Według naukowców, triklosan i triklokarban mogą wpływać na rozwój płodu. Substancje te hamują wzrost dziecka oraz uodporniają organizm na działanie antybiotyków. Amerykańskie koncerny kosmetyczne, np. Johnson&Johnson czy Procter&Gamble szybko zareagowały na doniesienia badaczy i poinformowały, że zrezygnują ze stosowania triklosanu w niektórych produktach.

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Nasi Partnerzy polecają
Podziel się opinią
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE

NOWY NUMER

POBIERZ PORADNIK! Darmowy poradnik, z którego dowiesz się, jak zmienia się ciało kobiety w ciąży, jak rozwija się płód, kiedy wykonać ważne badania, jak przygotować się do porodu. Pobieram >

Pobieram
poradnik ciaza