ZNIECZULENIE PORODU metodą wziewną: jak działa podtlenek azotu

2013-06-19 15:59

Jedną z metod znieczulenia porodu jest wdychanie gazu entonox, czyli podtlenku azotu. Metoda ta pomaga się odprężyć, zrelaksować i znacznie zmniejsza lęk towarzyszący kobiecie podczas porodu. Przeczytaj, kiedy warto zastosować znieczulenie porodu metodą wziewną i czy są jakieś przeciwwskazania do jego zastosowania.

Spis treści

  1. Znieczulenie porodu metodą wziewną – kiedy podtlenek azotu pomaga złagodzić ból
  2. Znieczulenie porodu metodą wziewną – jakie przeciwwskazania

Znieczulenie porodu metoda wziewną , polega na wdychaniu specjalnej mieszanki gazów zawierającej podtlenek azotu. Gdy zaczyna się skurcz, rodząca sama przykłada do ust maseczkę i oddycha przez nią, dostosowując dawkę gazu do własnych potrzeb.

Znieczulenie porodu metodą wziewną – kiedy podtlenek azotu pomaga złagodzić ból

Gaz pomaga w pierwszym okresie porodu – zarówno na początku, jak i w fazie zaawansowanej. Ta metoda łagodzenia bólu porodowego u jednych kobiet rzeczywiście zmniejsza odczuwanie bólu, u innych działa relaksująco i niweluje lęk. Gaz wykazuje nieznaczne właściwości euforyzujące: chwilowo poprawia nastrój, nie powodując utraty kontroli nad sytuacją. Mieszanka gazów jest bezpieczna i działa nieinwazyjnie. Łagodzenie bólu metodą wziewną to metoda dostępna bezpłatnie w bardzo wielu szpitalach położniczych.

Znieczulenie porodu metodą wziewną – jakie przeciwwskazania

U kobiet, które cierpią na stwardnienie rozsiane, rozedmę płuc, niedrożność górnych dróg oddechowych i choroby psychiczne nie można zastosować tej metody.

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Nasi Partnerzy polecają
Podziel się opinią
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE

NOWY NUMER

POBIERZ PORADNIK! Darmowy poradnik, z którego dowiesz się, jak zmienia się ciało kobiety w ciąży, jak rozwija się płód, kiedy wykonać ważne badania, jak przygotować się do porodu. Pobieram >

Pobieram
poradnik ciaza