To imię kojarzy się pajęczycą z "Pszczółki Mai". Jest na szarym końcu rankingu

2024-05-25 7:51

Rzadkie imiona często kojarzą się nam z tymi zagranicznymi, które brzmią dość obco. To imię żeńskie jest doskonale znane, ale wciąż łączymy je z postaciami fikcyjnymi, a nie z osobami, które możemy spotkać na ulicy. Może dlatego tak niechętnie decydują się na nie rodzice, szukający imienia dla córki?

To imię kojarzy się pajęczycą z Pszczółki Mai. Jest na szarym końcu rankingu
Autor: Getty Images To imię kojarzy się pajęczycą z "Pszczółki Mai". Jest na szarym końcu rankingu

Tekla, bo to o niej mowa, nie jest postacią, którą darzymy sympatią. Może mniej przerażająca od Buki z "Muminków", ale i tak raczej nie chcielibyśmy jej spotkać. Tekla nie jestem imieniem wymyślonym na potrzeby animacji, jednak w "prawdziwym życiu" nie cieszy się dużą popularnością.

Imię Tekla nosi 631 Polek. Mniej więcej tyle samo jest w naszym kraju kobiet o imieniu Dagna (637), Dobrochna (633) czy Elmira (560). 1444 Polek ma na drugie imię Tekla.

Być może rodzice doskonale pamiętają postać z "Pszczółki Mai" i dlatego niechętnie wybierają dla swoich córek imię Tekla? W 2023 nazwano tak zaledwie dwie dziewczynki, trzy dostały tak na drugie imię.

W ubiegłych latach nie było lepiej. W 2021 i 2022 roku również tylko po dwie dziewczynki otrzymały to imię, w 2020 roku - sześć.

Tyle danych, a co warto wiedzieć o tym imieniu? Liczy się nie tylko to, że nosiła ja pajęczyca z bajki.

Czy dziecko musi mieć drugie imię?

Skąd pochodzi imię Tekla?

Tekla to żeńskie imię greckiego pochodzenia. Oznacza osobę, która przynosi Bogu chwałę.

Jeśli Tekla nie kojarzy ci się z "Pszczółką Mają" może łączysz je z "Seksmisją"? Dr Tekla to szefowa "Genetix", doskonale znają ją wszyscy fani komedii Juliusza Machulskiego. Warto pamiętać nie tylko o postaciach fikcyjnych. Tekla Ratomska to mama Tadeusza Kościuszki, a Tekla Justyna Chopin - mama słynnego kompozytora.

Przeczytaj także: Oto najpopularniejsze imiona 2023 roku! Króluje "Mądrość" i "Ten, który zwycięża"

Kiedy kupić kwiaty dla Tekli?

Imieniny Tekli obchodzimy kilka razy w roku: 26 marca, 4 maja, 19 sierpnia, 30 sierpnia, 23 września, 7 października oraz 15 października. Najpopularniejszą datą jest 23 września - to wspomnienie św. Tekli.

Jak zdrabniać imię Tekla? Np. Teklunia, Tekleczka, Telcia, Teklusia, Tekluś, Tekielka. Możesz zdecydować się także na Tesię czy Tusię - nie musimy się ograniczać, ważne, aby forma była akceptowalna przez osobę, która nosi dane imię.

Przeczytaj także: Piękne i rzadkie imiona dla dziewczynek, które zyskują coraz bardziej na popularności

Jaka jest Tekla?

Jak czytamy w imienniku mjakmama24.pl, Tekla jest spokojną, opiekuńczą kobietą, która poświęca się bliskim. Zanim podejmie decyzje, rozważa wszystkie "za" i "przeciw", nie działa pod wpływem emocji. Idealny zawód? Tekla mogłaby zostać np. pisarką.

A jak to imię brzmi w innych językach? Nie powinieneś mieć problemu, aby je rozpoznać. To np. Tecla (jęz. włoski), Thekla (jęz. niemiecki) czy Tècle (jęz. francuski).

Znasz jakąś Teklę?

Przeczytaj także: Masz długie nazwisko i szukasz krótkiego imienia dla dziecka? Mamy dla ciebie propozycje

Sonda
Wolisz imiona tradycyjne czy oryginalne?