To imię kojarzy się z tajemniczym bohaterem. W Polsce nie jest często nadawane

2024-04-19 13:51

Imię Dorian zyskało ogromną popularność na całym świecie dzięki książce Oscara Wilde'a "Portret Doriana Graya". Co jednak oznacza imię Dorian? Sprawdzamy wszystko, co powinno się wiedzieć o tym imieniu - imieniny, pochodzenie i więcej.

To imię kojarzy się z tajemniczym bohaterem. W Polsce nie jest często nadawane
Autor: fot. Getty Images To imię kojarzy się z tajemniczym bohaterem. W Polsce nie jest często nadawane

Pochodzenie imienia Dorian

Imię Dorian pochodzi z języka greckiego i można je tłumaczyć, jako "pochodzący z Doris". Wzięło się ono od greckiego plemienia Dorów, które według mitologii greckiej pochodzi od Heraklesa, jednego z najbardziej znanych herosów. Imię to zyskało popularność jednak dzięki powieści Oscara Wilde'a z 1890 roku o tytule "Portret Doriana Graya". W pewnym momencie pojawiła się teoria, że imię to wymyślił sam autor na potrzeby swojej książki, ponieważ nie ma żadnych dowodów na to, że takie imię istniało jeszcze przed publikacją książki.

Kiedy świętuje Dorian?

Dorian obchodzi imieniny 22 stycznia i 22 maja.

Ile dzieci ma na imię Dorian?

Imię Dorian nie cieszy się w Polsce popularnością. Według danych gov.pl, w 2023 roku otrzymało je wyłącznie 149 chłopców. Jest to nawet mniej niż w roku poprzednim, ponieważ w 2022 roku 165 noworodków otrzymało imię Dorian w całej Polsce. Dorian jest jednak imieniem używanym na całym świecie. Według strony Forebears przeszło 57 tysięcy osób jest tak nazwanych.

Zdrobnienia imienia Dorian

Do najpopularniejszych zdrobnień imienia Dorian zalicza się: Dorianek, Dorianuś, Doriano, Dorek, Doruś, Dorin, Doriś, Donek, Donio, Don, Dar, Doro, Doryś, Duduś

Wybrano najpiękniejsze imiona na świecie.

Zapis imienia Dorian w innych językach

Jako że imię Dorian spopularyzowała angielska powieść, zapis tego imienia będzie podobny w wielu językach. Oprócz polskiego i angielskiego, tak samo pisze się je również w języku niemiecki rumuńskim i francuskim. W języku greckim brzmi ono Dorianos, po włosku Doriano, a po węgiersku Dorián.

Zdrobnienia imienia Dorian

Imię Dorian nosiło wiele znanych osób. Wśród nich znajdziemy:

  • Doriano Romboni - włoski motocyklista
  • Dorian Scott - jamajski lekkoatleta, kulomiot
  • Dorian Dervite - francuskim piłkarz aktualnie grającym w Tottenhamie Hotspur
  • Dorian Mortelette– francuski wioślarz
  • Dorian Missick - amerykański aktor filmowy i telewizyjny
  • Dorian Cooke - amerykański gitarzysta
  • Dorian Tomasiak - polski DJ i producent muzyczny, znany lepiej jako Tom Swoon.

Jaki jest Dorian?

Jak czytamy w imienniku mjakmama24.pl, Dorian jest wymagający. Często krytykuje i to, co nie jest podporządkowane jego ideom, uważane jest przez niego za nonsens. Ta wada sprawia, że Dorian ma zazwyczaj bardzo małą grupę znajomych. Jego zachowania mogą sprawić, że ciężko mu będzie znaleźć partnerkę lub dobrego przyjaciela. Jeśli ktoś nie zgadza się z poglądami Doriana, będzie on na siłę próbował przeciągnąć tę osobę na swoją stronę. Dorian może być krytyczny i surowy zarówno dla żony, jak i dla dzieci. Uważa się, że posiadacze tego imienia są raczej przeciętnymi zarówno mężami, jak i pracownikami.