To imię oznacza "należący do Boga". Polacy pokochali je za coś innego

2024-04-26 12:28

Często skupiamy się na imionach dla dzieci, które kojarzą się z pokoleniem dziadków lub na tych nowoczesnych, z którymi dopiero się osłuchujemy. Jest wiele imion "pomiędzy", które towarzyszą nam od lat, ale o których na co dzień zapominamy. Jednak wciąż cieszą się popularnością wśród rodziców.

To imię oznacza należący do Boga. Polacy pokochali je za coś innego
Autor: Getty Images To imię oznacza "należący do Boga". Polacy pokochali je za coś innego

Zgodnie z rejestrem PESEL, imię Dominik - bo to o nim dziś będzie mowa - nosi 134 888 mężczyzn w Polsce. To niewiele mniej od Franciszka czy Mikołaja, a więcej niż np. Bartłomiej, Wiktor czy Radosław. A 57 668 mężczyzn w naszym kraju ma na drugie imię Dominik.

A co z małymi Dominisiami? W 2023 roku przyszło na świat 1022 chłopców, którym rodzice nadali imię Dominik, a 467 otrzymało tak na drugie imię.

Jak widać, to imię, o którym wiele się nie mówi, a wciąż jest tym, na które decydują się rodzice, szukając imienia dla swojego syna. Co warto o nim wiedzieć?

Spis treści

  1. Pochodzenie i znaczenie imienia Dominik
  2. Kiedy Dominik świętuje?
  3. Jaki jest Dominik?
Czy dziecko musi mieć drugie imię?

Pochodzenie i znaczenie imienia Dominik

Dominik to imię męskie łacińskiego pochodzenia., które w Polsce było znane już w średniowieczu. Imię wywodzi się od słowa dominicus, oznaczającego "należący do Boga". Jego żeńskim odpowiednikiem jest imię Dominika.

"Boskie" znaczenie to jedno, drugie - brzmienie. To ono zdaje się najbardziej podobać rodzicom. W dodatku imię Dominik może przybierać wiele form.

Jak zdrabniać to imię? Dominiczek, Domeczek, Domek, Dominiś, Domuś, Domcio, Domi… Ale i np. Miniuś czy Niczek. Możliwości jest wiele, ograniczeniem jest nasza wyobraźnia (i osoba, która nosi to imię, w końcu to ona musi akceptować wybrane przez nas zdrobnienie czy przezwisko).

Przeczytaj także: Oto najpopularniejsze imiona 2023 roku! Króluje "Mądrość" i "Ten, który zwycięża"

Kiedy Dominik świętuje?

Imieniny Dominika obchodzone są m.in.: 9 marca, 12 maja, 6 lipca, 4 sierpnia, 8 sierpnia, 14 października, 27 listopada, 20 grudnia oraz 29 grudnia. Jak widać, osoby o tym imieniu to szczęściarze, mają do wyboru sporo dat do świętowania.

Dominik w innych językach to np. Dominic (jęz. angielski), Dominique (jęz. francuski), Domingo (jęz. hiszpański), Dominikus (jęz. niemiecki), Domenico (jęz. włoski).

Przeczytaj także: Czym się kierować przy wyborze imienia dla dziecka?

Jaki jest Dominik?

Jak czytamy w imienniku mjakmama24.pl, osoby noszące to imię trudno wyprowadzić z równowagi, zachowują zimną krew, także w sytuacjach, gdy inni panikują. Dominik nie lubi, gdy ludzie wywyższają się, czy mówią, nawet gdy nie mają nic mądrego do powiedzenia. Bywa w gorącej wodzie kąpany i szybko się rozmyśla, jednak gdy w końcu naprawdę pokocha, będzie rozpieszczał swoją wybrankę. Idealne zawody dla Dominika? To np. duchowny lub dyplomata.

Znane osoby o imieniu Dominik to np. św. Dominik Guzmán - założyciel zakonu dominikanów, patron ministrantów św. Dominik Savio, projektant Domenico Dolce, koszykarz Dominique Wilkins, architekt Dominik Merlini, kompozytor Domenico Scarlatti czy aktor Dominic Monaghan.

Znasz jakiegoś Dominika?

Przeczytaj także: Oto najrzadziej nadawane imiona w 2023 roku. Niektóre potrafią zaskoczyć!

Nadopiekuńcza czy wyluzowana? Jakim rodzicem będziesz?

Pytanie 1 z 10
Musisz przygotować plan porodu. Co jest dla ciebie najważniejsze?