Poród drogami natury przy ułożeniu pośladkowym? To możliwe, ale czy warto ryzykować? [FILM]

2022-11-17 12:07

Przyjęło się, że zdiagnozowanie ułożenia pośladkowego płodu jest równoznaczne ze wskazaniem do cesarskiego cięcia. Tymczasem coraz częściej słyszy się o porodach drogami natury dzieci ułożonych w ten sposób. Czy to bezpieczne i czy warto rezygnować z cesarki?

stópki noworodka zaraz po porodzie
Autor: Getty images Poród drogami natury przy pośladkowym ułożeniu dziecka jest możliwy. Ale czy warto ryzykować?

O ułożeniu pośladkowym (miednicowym) mówimy wtedy, gdy płód w macicy skierowany jest stopami lub pośladkami w stronę wyjścia macicy. Statystyki pokazują, że około 4 procent dzieci układa się w pozycji, w której stopy lub pośladki — a nie głowa — znajdują się najbliżej szyjki macicy i to one wychodzą na świat jako pierwsze. 

Ważny jest moment, w którym lekarz dokonuje takiej obserwacji - zazwyczaj większość dzieci ułożonych pośladkowo, w okolicy 36. tygodnia ciąży obraca się przyjmując prawidłową pozycję główkową, najlepszą do porodu drogami natury.

Jeśli dziecko w ostatnich tygodniach ciąży nadal jest ułożone pupą do dołu, ginekolog zwykle kieruje kobietę na cesarskie cięcie, ponieważ poród pochwowy w takiej sytuacji uważany jest za zbyt ryzykowny. Coraz częściej jednak słyszy się o porodach drogami natury także w przypadku dzieci ułożonych pośladkowo.

Lekarze i położne przyznają - taki poród jest możliwy, ale nie warto ryzykować.

Spis treści

  1. Dlaczego ułożenie pośladkowe oznacza cesarkę?
  2. Poród naturalny przy ułożeniu pośladkowym jest niebezpieczny
  3. Jak wygląda poród drogą pochwową przy ułożeniu miednicowym?
  4. Kiedy lekarz może zgodzić się na poród naturalny przy ułożeniu pośladkowym?
Na czym polega poród przez cesarskie cięcie?

Dlaczego ułożenie pośladkowe oznacza cesarkę?

Przez całe stulecia, gdy nie znano cesarskiego cięcia, dzieci tak ułożone rodziły się drogami natury. Dziś jednak diagnoza "ułożenie pośladkowe" jest równoznaczna z porodem zabiegowym. Dlaczego?

Naturalny poród dziecka ułożonego w pozycji miednicowej może wiązać się z komplikacjami: stopy malca mogą zaplątać się w pępowinę, poza tym są zbyt małe, by spowodować otwieranie się szyjki macicy (zazwyczaj to główka, która ma dużą powierzchnię stymuluje szyjkę do rozwarcia), dlatego taki poród jest dłuższy i bardziej bolesny. Może tez zakończyć się niepełnym rozwarciem i utknięciem główki lub szerokich barków w kanale rodnym.

Dlatego od lat 60. XX wieku poród pośladkowy jest wskazaniem do cesarskiego cięcia

Poród naturalny przy ułożeniu pośladkowym jest niebezpieczny

Kilka lat temu holenderscy naukowcy przeanalizowali przypadki ponad 58 000 kobiet, które rodziły dzieci ułożone miednicowo. Zaobserwowali, że śmiertelność wśród dzieci urodzonych drogą pochwową wynosiła 1,6 na 1000 dzieci. Nie odnotowano zgonów w grupie maluchów urodzonych przez cesarskie cięcie.

Znane są też przypadki wystąpienia innych powikłań związane z porodem pośladkowym, np.: urazy nóg lub ramion dziecka, takie jak przemieszczenie lub złamanie kości. Częste są też problemy z pępowiną, która w czasie porodu może być uciśnięta lub skręcona, a to może spowodować uszkodzenie nerwów lub mózgu dziecka z powodu niedotlenienia. 

Czytaj również: Główką w górę, w dół czy w bok? Kiedy mówimy o nieprawidłowym ułożeniu dziecka w brzuchu? 

Jak pomóc dziecku obrócić się w brzuchu? Naturalne sposoby na obrócenie dziecka w macicy

Jak wygląda poród drogą pochwową przy ułożeniu miednicowym?

Chociaż preferowanym sposobem urodzenia dziecka ułożonego pośladkowo jest cesarskie ciecie, to jednak coraz częściej słyszy się o próbach porodów naturalnych w takich przypadkach. Nie mówimy tutaj o sytuacjach nagłych, jak poród przedwczesny czy obumarcie płodu, ale o prawidłowych donoszonych ciążach

Niektórzy klinicyści i pacjentki uważają bowiem, że poród drogą pochwową jest lepszy niż cesarskie cięcie. Takie trendy są szczególnie popularne w Europie Środkowej. Niestety, jak zauważają amerykańscy specjaliści, problemem jest brak wyszkolenia personelu medycznego, który był szkolony już w czasach, kiedy ułożenie miednicowe kończyło się cesarką. Zrozumiały brak doświadczenia w przyjmowaniu porodów pośladkowych może odgrywać ogromną rolę i stwarzać dodatkowe ryzyko. 

Kiedy lekarz może zgodzić się na poród naturalny przy ułożeniu pośladkowym?

Lekarz może podjąć się próby porodu drogami natury tylko w sytuacji, gdy dziecko jest w pozycji miednicowej  zupełnej (pośladki znajdują się nad miednicą matki, nóżki są zgięte w kolanach, a stópki zbliżone są do pośladkami). Zdaniem niektórych poród pochwowy dzieci w pozycjach miednicowych niezupełnych (przy wyprostowanych nóżkach, ułożeniu kolankami  czy stópkami do przodu) jest niemożliwy.

Ale i w takiej sytuacji lekarz rozważa, czy rozmiary dziecka na to pozwalają (im mniejsze w tej sytuacji dziecko, tym lepiej) i czy jest to kolejny poród kobiety, czy pierwszy (kolejny stwarza mniejsze ryzyko).

Czytaj również: Obniżenie brzucha w ciąży - ile dni przed porodem obniża się brzuch?

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.

NOWY NUMER

POBIERZ PORADNIK! Darmowy poradnik, z którego dowiesz się, jak zmienia się ciało kobiety w ciąży, jak rozwija się płód, kiedy wykonać ważne badania, jak przygotować się do porodu. Pobieram >

Pobieram
poradnik ciaza