Szkolne ŚWIETLICE – relikt przeszłości czy zbawienie dla rodziców?

2013-09-01 22:26

Posłanie dziecka do szkoły wiąże się z koniecznością zorganizowania opieki dla dziecka po lekcjach. Jedną z możliwości zapewnienia dziecku opieki i zajęcia jest świetlica szkolna. Co może zaoferować dziecku świetlica?

Jeśli dzieckiem nie może się zająć babcia, opiekunka albo niepracująca mama innego dziecka z klasy, pozostaje szkolna świetlica. Szkolne świetlice przeszły zmiany, nie są już miejscem, w którym dziecko się nudzi lub dokuczają mu starsi uczniowie. Dziecko w świetlicy uczestniczy w ciekawych zajęciach i może rozwijać swoje zainteresowania.

Świetlica – dlaczego warto?

Wybierając szkołę dla dziecka, warto zwrócić uwagę na świetlicę. Dobrym rozwiązaniem jest podział świetlicy na strefę cichą, w której uczeń może odrabiać lekcje, czytać, rysować, oraz głośną, w której dziecko może się wyżyć na drabinkach czy materacu. To ważne, bo ciągłe przebywanie w hałasie negatywnie wpływa na układ nerwowy, dlatego dziecko powinno mieć możliwość odpoczywania w ciszy. Istotny jest też podział na grupy wiekowe, gdyż dzieci w różnym wieku mają inne oczekiwania i potrzeby. Pamiętaj, że do świetlicy dziecko trzeba zapisać – inaczej może dla niego zabraknąć miejsca.

Świetlica przestała być przechowalnią dzieci, a nauczycielki, które dla świętego spokoju puszczają uczniom kreskówki należą do mniejszości. Nauczyciele, pracujący w świetlicach, mają uprawnienia do pracy w szkole podstawowej lub są pedagogami o specjalności opiekuńczo-wychowawczej. Wielu z nich jest bardzo zaangażowanych w swoją pracę, prowadzą różne zajęcia: plastyczne, artystyczne, muzyczne. W czasie świetlicowych zajęć uczniowie przygotowują okolicznościowe występy, realizowane są także programy profilaktyczne, dzieci przygotowują przedmioty na kiermasze charytatywne.

www.dlarodzinki.pl
Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Nasi Partnerzy polecają

NOWY NUMER

POBIERZ PORADNIK! Darmowy poradnik, z którego dowiesz się, jak zmienia się ciało kobiety w ciąży, jak rozwija się płód, kiedy wykonać ważne badania, jak przygotować się do porodu. Pobieram >

Pobieram
poradnik ciaza