Szkolne ŚWIETLICE – relikt przeszłości czy zbawienie dla rodziców?

2013-09-01 22:26

Posłanie dziecka do szkoły wiąże się z koniecznością zorganizowania opieki dla dziecka po lekcjach. Jedną z możliwości zapewnienia dziecku opieki i zajęcia jest świetlica szkolna. Co może zaoferować dziecku świetlica?

swietlica
Autor: _photos.com

Jeśli dzieckiem nie może się zająć babcia, opiekunka albo niepracująca mama innego dziecka z klasy, pozostaje szkolna świetlica. Szkolne świetlice przeszły zmiany, nie są już miejscem, w którym dziecko się nudzi lub dokuczają mu starsi uczniowie. Dziecko w świetlicy uczestniczy w ciekawych zajęciach i może rozwijać swoje zainteresowania.

Świetlica – dlaczego warto?

Wybierając szkołę dla dziecka, warto zwrócić uwagę na świetlicę. Dobrym rozwiązaniem jest podział świetlicy na strefę cichą, w której uczeń może odrabiać lekcje, czytać, rysować, oraz głośną, w której dziecko może się wyżyć na drabinkach czy materacu. To ważne, bo ciągłe przebywanie w hałasie negatywnie wpływa na układ nerwowy, dlatego dziecko powinno mieć możliwość odpoczywania w ciszy. Istotny jest też podział na grupy wiekowe, gdyż dzieci w różnym wieku mają inne oczekiwania i potrzeby. Pamiętaj, że do świetlicy dziecko trzeba zapisać – inaczej może dla niego zabraknąć miejsca.

Świetlica przestała być przechowalnią dzieci, a nauczycielki, które dla świętego spokoju puszczają uczniom kreskówki należą do mniejszości. Nauczyciele, pracujący w świetlicach, mają uprawnienia do pracy w szkole podstawowej lub są pedagogami o specjalności opiekuńczo-wychowawczej. Wielu z nich jest bardzo zaangażowanych w swoją pracę, prowadzą różne zajęcia: plastyczne, artystyczne, muzyczne. W czasie świetlicowych zajęć uczniowie przygotowują okolicznościowe występy, realizowane są także programy profilaktyczne, dzieci przygotowują przedmioty na kiermasze charytatywne.

www.dlarodzinki.pl