Banalna zagadka z 4 klasy. Jednak budzi wiele wątpliwości i pytań wśród dorosłych

2024-02-06 9:55

Pewne łamigłówki matematyczne są proste dla dzieci, ale przysparzają trudności rodzicom. Niestety w życiu codziennym wykorzystujemy zaledwie niewielką część umiejętności matematycznych ze szkoły, dlatego później mamy problem z prostymi zadaniami, które rządzą się pewnymi schematami. Sprawdź, czy jeszcze pamiętasz, jak rozwiązać takie zadanie.

Banalna zagadka z 4 klasy. Budzi wiele wątpliwości i pytań wśród dorosłych
Autor: Getty Images Banalna zagadka z 4 klasy. Budzi wiele wątpliwości i pytań wśród dorosłych

Ta zagadka matematyczna zmyliła niejednego dorosłego, choć jest na poziomie klasy 4. i 5. szkoły podstawowej. Do jej rozwiązania wystarczy prosta matematyczna zasada, którą nie wszyscy pamiętamy z lekcji.

Przeczytaj też: Dziecko ma problem z nauką tabliczki mnożenia? Ten trik znacznie skróci jego męki

Dyrektor szkoły: Nauczyciele uciekają ze szkół publicznych!

Spis treści

  1. Jaka jest kolejność wykonywania działań?
  2. Jak poprawnie zrobić złożone równanie?

Jaka jest kolejność wykonywania działań?

Aby rozwiązać zadanie wystarczy mieć podstawową wiedzę z arytmetyki dotyczącą kolejności wykonywania działań. A ta jest bardzo prosta:

  • jako pierwsze wykonujemy działania w nawiasach,
  • następnie mnożenie lub dzielenie,
  • na końcu dodawanie lub odejmowanie w kolejności zapisu.

Jak poprawnie zrobić złożone równanie?

Jaki jest wynik równania 8 : 4 (1 + 1)? Skoro najpierw wykonujemy działania w nawiasach, to wiadomo, ze 1+1=2. W dalszej kolejności wykonujemy działania po kolei, czyli wykonujemy dzielenie. 8:4=2. Co jednak zrobić z dwoma dwójkami?

Według zasad matematycznych, jeśli pomiędzy liczbą a nawiasem nie istnieje żaden znak, mamy do czynienia z mnożeniem. 2x2 równa się zatem 4. 

Zagadka okazała się banalna, a jednak w internecie budzi wiele wątpliwości. Część osób za wynik podaje 1, co oczywiście nie jest prawdą. Błąd wynika ewidentnie z błędnej interpretacji braku znaku pomiędzy liczbą, a nawiasem. Gdyby zgodnie z matematycznymi zasadami byłoby to dzielenie, to rzeczywiście 2:2=1. 

Zobacz: Bystre dzieciaki zadają tę zagadkę rodzicom. Dasz się nabrać?

Źródło:

genialne.pl

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.

NOWY NUMER

POBIERZ PORADNIK! Darmowy poradnik, z którego dowiesz się, jak zmienia się ciało kobiety w ciąży, jak rozwija się płód, kiedy wykonać ważne badania, jak przygotować się do porodu. Pobieram >

Pobieram
poradnik ciaza