Gdzie się podziała zaginiona złotówka? Ta zagadka wymaga nie tylko logiki

2024-03-28 11:26

W tym zadaniu matematycznym sprawdzisz, czy jesteś dobry z rachunków. Podejdź jednak do niej z dużym skupieniem, w przeciwnym razie możesz mieć problem w dojściu do prawidłowego rozwiązania.

Gdzie się podziała zaginiona złotówka? Ta zagadka wymaga nie tylko logiki
Autor: Getty images Gdzie się podziała zaginiona złotówka? Ta zagadka wymaga nie tylko logiki

Sztuka liczenia pieniędzy przydaje się wszystkim. Podczas gdy płacenie i wydawanie pieniędzy nie jest takie trudne, schody pojawiają się, gdy liczymy składki. I właśnie tego dotyczy nasze zadanie z zaginioną złotówką. Trzej kumple wybrali się wspólnie na weekend, razem zapłacili za hotel, schody zaczęły się, gdy portier wydał im resztę. Nie mogli dociec, co stało się z jedną złotówką.

Jak skutecznie zachęcić dziecko do nauki?

Zagadka matematyczna „zaginiona złotówka”

Treść zadania przedstawia się następująco: troje przyjaciół wybrało się na wspólny wypad za miasto. Zarezerwowali wspólny pokój w pensjonacie na jedną noc. Gdy przybyli na miejsce, zapłacili za pokój na recepcji 30 zł. Po chwili jednak portier zapukał do ich pokoju i zwrócił im 5 zł. Wyjaśnił, że w trakcie przyjmowania płatności zapomniał o obowiązującej właśnie promocji. Trójka kumpli podzieliła się pieniędzmi w ten sposób: każdy z nich otrzymał po 1 zł, a 2 zł dali portierowi jako napiwek.

Wszystko wydało im się klarowne, do czasu, gdy zaczęli przeliczać wszystkie wydatki z wyjazdu. W pewnym momencie uznali, że w ich rachunkach brakuje 1 zł. A wydedukowali to tak: każdy z nich zapłacił na recepcji 10 zł i otrzymał 1 zł z powrotem, czyli za pokój każdy zapłacił 9 zł. Następnie 2 wspólne złote oddali na napiwek. 9 x 3 + 2 to jednak 29 zł. Gdzie więc się podziała jedna złotówka?

Znacie odpowiedź na to pytanie?

Rozwiązanie zagadki „zaginiona złotówka”

Okazuje się, że złotówka nigdzie nie zginęła. To rachunki przyjaciół były błędne. W rzeczywistości oni nie wydali 29 zł na hotel, tylko 27 zł (25 zł na recepcji plus 2 zł na napiwek). Pozostałe 3 złotówki podzielili po jednej między sobą.

Ta zagmatwana zagadka doskonale pokazuje, jakie błędy często popełniamy w podobnych sytuacjach. Gdy pojawia się wątek wydawania i oddawania pewnych kwot i dzielenia między sobą, nasz mózg potrafi spłatać nam figla.

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Nasi Partnerzy polecają

Materiał Partnerski

Materiał sponsorowany

NOWY NUMER

POBIERZ PORADNIK! Darmowy poradnik, z którego dowiesz się, jak zmienia się ciało kobiety w ciąży, jak rozwija się płód, kiedy wykonać ważne badania, jak przygotować się do porodu. Pobieram >

Pobieram
poradnik ciaza