Mówią, że tej zagadki matematycznej nie da się rozwiązać. Pochodzi z 1953 roku

2024-03-07 16:41

Frapująca zagadka matematyczna z 1953 roku pojawiła się niedawno na popularnym profilu tiktokowym @szkolny_cwaniak pojawiała. Na pierwszy rzut oka proste zadanie okazało się nie lada wyzwaniem! Kluczowe okazało się jedno ważne słowo.

Bardzo stara zagadka matematyczna z 1953 roku. Internauci twierdzą, że nie da się jej rozwiązać
Autor: Getty images/ TikTok @szkolny_cwaniak Bardzo stara zagadka matematyczna z 1953 roku. Internauci twierdzą, że nie da się jej rozwiązać

Popularny TikToker znany w sieci jako @szkolny_cwaniak zabił przysłowiowego ćwieka swoim obserwatorom na TikToku. Specjalnie dla nich w czeluściach swojej biblioteczki odnalazł starą zagadkę matematyczną. Okazała się nie taka łatwa, jak początkowo można było założyć. O co w niej chodziło?

Jak skutecznie zachęcić dziecko do nauki?

Bardzo stara zagadka matematyczna okazała się wyzwaniem

Jak przekazuje tiktoker w swoim nagraniu, zadanie pochodzi z książki wydanej w 1953 roku, którą otrzymał w prezencie od dziadka. Polecenie jest proste: „Z podanych 9 cyfr wykreśl 6 w ten sposób, żeby suma pozostałych liczb była równa 20”. Podane są trzy linie cyfr nieparzystych: w pierwszej trzy jedynki, w drugiej trzy siódemki, a w ostatniej trzy dziewiątki.

Internauci od razu przystąpili do jej rozwiązywania. Wielu z nich szybko jednak się poddało, twierdząc, że nie da się jej rozwiązać ponieważ wszystkie cyfry są nieparzyste, więc dodanie trzech do siebie da zawsze wynik nieparzysty.

Niektórzy mocno kombinowali, by dojść do rozwiązania. „Ja bym zostawił dwie siódemki a na dziewiątkę spojrzał od góry 7+7+6=20” – pisali. Nie tędy jednak droga.

Rozwiązanie matematycznej zagadki z 1953 roku. Kluczem słowo „liczba”

Sednem zagadki było rozróżnienie słów „cyfra” i „liczba”. W zadaniu mowa bowiem była o sumie pozostałych liczb, a nie cyfr. Zatem skreślając pierwszą jedynkę, wszystkie 7 i dwie dziewiątki, pozostają nam 11 i 9, które dają nam 20. Proste?