Test progesteronowy – kiedy zrobić i na czym polega?

2015-08-27 17:29

Test progesteronowy wykonywany jest w przypadku zaburzeń związanych z brakiem miesiączki. To próba czynnościowa w diagnostyce endokrynologicznej, która ma dać odpowiedź na pytanie o przyczynę braku miesiączki i ułatwić dalsze leczenie tej przypadłości.

Nieregularna miesiączka, planowanie ciąży
Autor: thinkstockphotos.com Test progesteronowy wykonywany jest, gdy kobieta przestaje miesiączkować.

Spis treści

  1. Na czym polega test progesteronowy?
  2. O czym mówi wynik testu progesteronowego?
  3. Kiedy się przeprowadza test progesteronowy?

Brak miesiączki lub jej zatrzymanie może mieć wiele przyczyn. By wdrożyć właściwe leczenie, konieczne jest zdiagnozowanie tego problemu. W tym celu wykonuje się u kobiet testy czynnościowe, które pozwalają zawęzić obszar poszukiwania przyczyny zaburzeń. Jednym z podstawowych testów diagnostycznych w tym przypadku jest właśnie test progesteronowy.

Czytaj także: >> Nie mam okresu: co to może oznaczać i jakie zrobić badania?

Na czym polega test progesteronowy?

Istotą testu progesteronowego jest wywołanie krwawienia na skutek zwiększenia w organizmie kobiecym stężenia progesteronu. To właśnie ten hormon podaje się kobiecie w ramach testów przez kilka dni (od 5 do 10 dni – w zależności od dawki hormonu). Hormon przyjmuje się w postaci dopochwowej lub doustnej. Po kilku dniach przyjmowania progesteronu, odstawia się go i oczekuje krwawienia (tzw. krwawienie z odstawienia), które powinno nastąpić w ciągu 3-7 dni od odstawienia. Jeśli krwawienie wystąpi – mówimy, że test progesteronowy dał wynik pozytywny. Jeśli krwawienia nie będzie (do 14 dni od odstawienia) – wynik testu jest negatywny.

>> Castagnus: co to za lek? Reguluje cykl i ułatwia zajście w ciążę?

O czym mówi wynik testu progesteronowego?

Dodatni wynik testu (wystąpienie krwawienia) to cenna informacja dla lekarza.  Oznacza on, że czynności jajników i macicy są prawidłowe, a przyczyna braku miesiączki leży gdzie indziej. Pacjentki z dodatnim wynikiem testu są zaliczane do grupy II klasyfikacji WHO, w której za zaburzenia miesiączkowania odpowiedzialne jest prawdopodobnie zaburzenie osi podwzgórzowo-przysadkowych.

Jeśli wynik testu progesteronowego jest ujemny (nie wystąpiło krwawienie z odstawienia), jest to znak, że prawdopodobnie jajniki kobiety nie produkują estrogenów lub ujście krwi z macicy zostało w jakiś sposób zablokowane (zrośnięcie narządów rodnych). Ujemny test progesteronowy również wyjdzie u kobiet, które: są w ciąży, mają rozwiniętą wadę narządu rodnego lub przechodzą menopauzę.

>> Czy PCOS utrudnia zajście w ciążę? Sprawdź, co piszą na ten temat mamy na forum Mjakmama24.pl i weź udział w dyskusji!

Kiedy się przeprowadza test progesteronowy?

Test progesteronowy zleca się w przypadku zaburzeń miesiączki (jej pierwotnego lub wtórnego braku). W pierwszej kolejności jednak kobieta musi zbadać stężenie prolaktyny we krwi. Jeśli wynik badania mieści się w normie, lekarz zaleca przeprowadzenie testu progesteronowego.

Zadaniem testu progesteronowego jest określenie przyczyny niepłodności u kobiet, które nie miesiączkują i zastosowanie właściwego leczenia. Test progesteronowy nie daje jednoznacznej odpowiedzi na pytanie o przyczynę zaburzeń miesiączki. Zwykle jest tylko „drogowskazem” dla dalszej diagnostyki.

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Nasi Partnerzy polecają

NOWY NUMER

POBIERZ PORADNIK! Darmowy poradnik, z którego dowiesz się, jak zmienia się ciało kobiety w ciąży, jak rozwija się płód, kiedy wykonać ważne badania, jak przygotować się do porodu. Pobieram >

Pobieram
poradnik ciaza