Zamrażanie jajeczek: jak wygląda i ile kosztuje?

2014-12-10 13:58

Na zamrażanie jajeczek decyduje się coraz więcej kobiet, mimo że wiele kontrowersji narosło wokół tego tematu. Najczęściej robią to, ponieważ nie czują się jeszcze gotowe na zostanie mamą, a nie chcą pozbawiać się szansy na macierzyństwo. Jak wygląda zamrażanie jajeczek?

Komórka jajowa, planowanie ciąży
Autor: thinkstockphotos.com Zamrażanie jajeczek ma być szansą na macierzyństwo dla kobiet chorych lub zajętych karierą.

Spis treści

  1. Jak wygląda zamrażanie jajeczek?
  2. Zamrażanie jajeczek: jakie są szanse na ciążę?

Coraz więcej kobiet decyduje się na zamrażanie jajeczek. W świecie wielkich korporacji, nieustannego rozwoju i samodoskonalenia nie ma miejsca na zakładanie rodziny. 9 miesięcy w ciąży, urlop macierzyński, a później wychowawczy? Złe samopoczucie, choroby, zwolnienia lekarskie - kto może sobie na to pozwolić?

>> Dlaczego Polacy coraz później decydują się na dziecko?

No właśnie, w szczytowym momencie kariery niewiele kobiet. A ponieważ ten moment ciągle się wydłuża (25. - 35. rok życia), coraz częściej kobiety korzystają z usług klinik leczenia niepłodności i zamrażają jajeczka. Chcą zostawić sobie furtkę do macierzyństwa, mimo że nie planują go w najbliższym czasie.

Jak wygląda zamrażanie jajeczek?

Jeszcze do niedawna zamrażanie jajeczek nie było w Polsce popularne. Stosowano je tylko w przypadkach poważnych chorób autoimmunologicznych lub nowotworów. Dziś to usługa, z której korzystają kobiety sukcesu, traktując ją jako inwestycję we własną przyszłość. Aby zamrozić jajeczka, trzeba najpierw przejść kurację hormonalną, która ma działanie stymulujące. Po zakończeniu takiej kuracji lekarz pobiera od kilku do kilkunastu komórek jajowych z jajnika. Zabieg wykonywany jest w znieczuleniu miejscowym i kosztuje ok. 5 tysięcy złotych.

>> Facebook i Apple płacą za zamrażanie jajeczek. Bo nie chcą, by pracownice rodziły dzieci

Zamrażanie jajeczek: jakie są szanse na ciążę?

Kliniki leczenia niepłodności reklamują zamrażanie jajeczek jako najskuteczniejszą metodę na późne macierzyństwo. Tymczasem prawda nie jest tak różowa - liczba ciąż powstałych z zamrażanych jajeczek jest naprawdę marginalna. I tyczy się to zarówno młodszych, jak i starszych kobiet. Z czego to wynika?

>> Sprzedaż komórek jajowych. Dlaczego kobiety handlują jajeczkami w sieci?

Zamrażanie jajeczek jest najskuteczniejsze, gdy komórki są pobierane od młodych kobiet. Jeśli więc dobiegasz 30., a ciągle nie spieszy ci się do macierzyństwa, lepiej zamroź jajeczka już teraz, nie odkładając tego na później. Wraz z wiekiem ich jakość ulega obniżeniu, a szanse na ciążę maleją. Co nie oznacza, że w ogóle one są wysokie - z danych Pacific Fertility wynika, że tylko 5 procent kobiet poniżej 30. roku życia zachodzi w ten sposób ciążę. Dalej jest jeszcze gorzej - 3 procent kobiet powyżej 40. roku życia.

Agencja TVN/x-news
Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.

NOWY NUMER

POBIERZ PORADNIK! Darmowy poradnik, z którego dowiesz się, jak zmienia się ciało kobiety w ciąży, jak rozwija się płód, kiedy wykonać ważne badania, jak przygotować się do porodu. Pobieram >

Pobieram
poradnik ciaza