3-klasiści rozwiązują ten test w mig. Dorośli mają problem z „równaniem jajka”

2024-02-06 11:25

Logiczne myślenie można wyćwiczyć. Wystarczy rozwiązywać zagadki jak tą z ‘równaniem jajka’. Dla dzieci nie stanowi problemu, ale dorośli wpadają we frustrację. Dasz radę ją rozwiązać?

3-klasiści rozwiązują ten test w mig. Dorośli mają problem z „równaniem jajka”
Autor: Getty Images 3-klasiści rozwiązują ten test w mig. Dorośli mają problem z „równaniem jajka”

Prace domowe naszych dzieci z matematyki to dobry trening dla mózgu. Nawet te z pozoru proste, jeśli dawno nie mieliśmy z nimi do czynienia, zmuszają do wytężenia umysłu, czasem nawet powodują kłopoty jak chociażby podchwytliwa zagadka, którą opisywaliśmy nie tak dawno na naszym serwisie. Podobnie sądzimy będzie z „równaniem jajka”, które prezentujemy poniżej.

M jak mama - Nauka literek nie jest trudna!

Jak rozwiązać logiczną zagadkę: „równanie jajka”?

„Jeśli półtora kury zniesie półtora jajka w ciągu półtora dnia, ile jaj zniesie pół tuzina kur w ciągu pół tuzina dni” – brzmi zadanie.

Nagromadzenie określeń „półtora”, „pół” powoduje prawdziwy mętlik w głowie, przeszkadzając zebrać myśli. Gdy jednak zaczniemy rozwiązywać to zadanie krok po kroku okaże się, że nie jest wcale takie trudne.

Znacie dobrą odpowiedź? Wśród najczęściej podawanych odpowiedzi pada liczba 36. Niestety błędna.

Jaka jest prawidłowa odpowiedź w „równaniu jajka”?

Rozwiązaniem tego zadania są dwa tuziny, czyli 24 jaja. Nie wiesz jakim cudem wyszedł taki wynik? Oto wytłumaczenie: jeśli czterokrotnie zwiększymy zarówno liczbę kur, jak i ilość dostępnego czasu (tj. 1,5 razy 4 równa się 6), liczba jaj wzrośnie 16 razy. 16×1,5 = 24.

Masz ochotę na więcej matematycznych zagadek? Chcesz sprawdzić, ile jeszcze pamiętasz ze swoich szkolnych lat? Zobacz zagadkę z 2. klasy podstawówki, którą dzieci rozwiązują szybciej niż dorośli.

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Nasi Partnerzy polecają

NOWY NUMER

POBIERZ PORADNIK! Darmowy poradnik, z którego dowiesz się, jak zmienia się ciało kobiety w ciąży, jak rozwija się płód, kiedy wykonać ważne badania, jak przygotować się do porodu. Pobieram >

Pobieram
poradnik ciaza