Sposób na procenty. Nie uczą go w szkole, a zmienia podejście dzieci do matematyki

2024-01-22 11:51

Królowa nauk często spędza sen z powiek nie tylko uczniom. Jednak kluczem do polubienia tego przedmiotu zazwyczaj jest sposób, w jaki wyjaśniane są jego zawiłości. Takim tematem mogą być procenty. Nie uczą tej metody w szkole, ale my wiemy, jak oswoić dziecko z tym zagadnieniem. Skorzystają nawet rodzice.

Sposób na procenty. Nie uczą go w szkole, a zmienia podejście dzieci do matematyki
Autor: Getty Images Sposób na procenty. Nie uczą go w szkole, a zmienia podejście dzieci do matematyki

Prawda jest taka, że matematyka to dziedzina nauki, która nie wybacza braków wiedzy z podstaw, a więc z pierwszych klas nauczania. Na szczęście istnieją jej działy, które nie sprawiają uczniom wielkich problemów. Są nimi między innymi procenty. Nie da się ukryć, że to jedna z niewielu dziedzin matematyki, która przyda się w życiu każdemu. A może być jeszcze prostsza. Jak obliczyć procenty w najprostszy możliwy sposób?

Przeczytaj też: Bez pomocy rodziców „dzieci nie ogarniają” już w 4. klasie. „Kultura zapier**lu”

Spis treści

  1. Jak pomóc dziecku w zrozumieniu matematyki?
  2. Jak łatwo obliczyć procent?
Viki Gabor o szkole i ocenach - matematyka najtrudniejsza

Przeczytaj: Dziecko ma problem z nauką tabliczki mnożenia? Ten trik znacznie skróci jego męki

Jak pomóc dziecku w zrozumieniu matematyki?

Prawda jest taka, że matematyki nie da się nauczyć, jeśli się jej nie zrozumie. Z kolei, by ją zrozumieć, należy przedstawiać ją w najprostszy możliwy sposób. Niestety nauczyciele nie zawsze idą tym kierunkiem, a sami rodzice na pewnym etapie nie są w stanie pomóc już swoim dzieciom w nauce tego przedmiotu, z którego, nie ukrywajmy, nie każdy był za czasów szkolnych orłem.

Zagadnienie procentów zgodnie z Podstawą Programową jest omawiane na lekcjach matematyki w 6. klasie szkoły podstawowej. Zadania z procentów kontynuowane są w większym stopniu trudności w klasie 7.. Są jednak proste triki matematyczne, dzięki którym uczeń zrozumie obliczanie procentów o wiele szybciej. Wystarczy, że będzie mieć opanowaną tabliczkę mnożenia. 

Ten sposób na obliczanie procentów przyda się i uczniom, i rodzicom. To tak proste, że zastanawiamy się, dlaczego nikt nie nauczył nas tego w szkole.

Jak łatwo obliczyć procent?

Banalny i zarazem genialny trik na szybkie obliczenie procentów pokazała na swoim instagramowym profilu nauczycielka matematyki @mrs.matchem w swoim cyklu "Szkoła cię tego nie nauczy". Jej sposób na działania z procentami jest wyjątkowo prosty. Wystarczy mieć do niego opanowaną tabliczkę mnożenia. Dzięki niemu błyskawicznie i w pamięci wykonamy obliczenia.

Jak korzystając z rady matematyczki obliczyć, ile wynosi 20% z 60? Wystarczy odjąć zera i wykonać szybkie mnożenie. Tym sposobem:

  • 2 x 6 = 12, a więc 20% z 60 to właśnie 12.

Jeśli w ten sposób pokażesz dziecku, jak obliczyć procenty, nie ma szans, że nie pojmie tego w mig. 

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Nasi Partnerzy polecają

NOWY NUMER

POBIERZ PORADNIK! Darmowy poradnik, z którego dowiesz się, jak zmienia się ciało kobiety w ciąży, jak rozwija się płód, kiedy wykonać ważne badania, jak przygotować się do porodu. Pobieram >

Pobieram
poradnik ciaza