Ważne zmiany w rozliczeniu PIT. Rodzice muszą o nich pamiętać

2024-02-02 10:17

Od 15 lutego 2024 roku wszyscy podatnicy będą mogli łatwo i szybko rozliczyć się dzięki usłudze Twój e-PIT. Zeznanie podatkowe będzie dostępne na platformie podatki.gov.pl. Wystarczy je dokładnie sprawdzić i w razie konieczności nanieść niezbędne zmiany. Część rodziców musi jednak pamiętać o ważnych zmianach.

Ważne zmiany w rozliczeniu PIT. Rodzice muszą o nich pamiętać
Autor: Getty Images Ważne zmiany w rozliczeniu PIT. Rodzice muszą o nich pamiętać

Jeszcze do 2022 roku rozwiedzeni rodzice, którzy wspólnie wychowywali dziecko, w tym mieli ustaloną opiekę naprzemienną  i obojgu przyznano prawo do świadczenia wychowawczego 500 plus — obecnie 800 plus, mogli rozliczać się na preferencyjnych zasadach.

Od 2022 roku to się zmieniło.

Rozwiedzeni rodzice, którzy chcą skorzystać z preferencji dla samotnych rodziców podczas tegorocznego rozliczenia podatku za 2023 rok, muszą pamiętać o bardzo ważnej zmianie.

Istotna zmiana dotyczy również ulgi na dziecko za 2023 roku. Tych rodziców dotyczy limit dochodowy.

Zobacz także: 1100 złotych zamiast 800 plus? Ci rodzice mogą liczyć na wyższe świadczenie

Marzena Okła-Drewnowicz, wiceprzewodnicząca Platformy Obywatelskiej o programie 800 plus

PIT za 2023 rok – zmiana przepisów dla rozwiedzionych rodziców

Zmiany w rozliczeniu podatkowym rodziców rozwiedzionych to efekt decyzji Naczelnego Sądu Administracyjnego, który od 2017 roku zaczął uznawać, że każdemu z nich przysługuje prawo preferencji. Warunkiem była opieka naprzemienna. Wówczas każdy z rodziców miał prawo do obliczenia podatku w podwójnej wysokości od połowy swoich dochodów.

Jak podaje Rzeczpospolita, od 2022 roku  ustawie o PIT znalazło się zastrzeżenie, że preferencja nie ma zastosowania do osoby, która wychowuje wspólnie z drugim rodzicem albo opiekunem co najmniej jedno dziecko. Dotyczy to również dzieci, na które ustalono opiekę naprzemienną, dzięki której oboje rodzice mają prawa do świadczenia wychowawczego – 800 plus.

Zmiana przepisów nie podważa jednak wcześniejszej korzystniejszych zasad. Obecnie rozwiedzeni rodzice mają ograniczenie dla preferencji przy opiece naprzemiennej.

Portal podkreśla jednak, że otwartą kwestią jest, czy opieka naprzemienna w ogóle wyłącza prawdo do rozliczenia jako samotny rodzic. Z przepisów jasno bowiem wynika, że sprawa dotyczy opieki naprzemiennej w związku, z którą obojgu rodzicom zostało ustalone świadczenie 800 plus.

„W wyroku z 10 sierpnia 2023 r. Wojewódzki Sąd Administracyjny w Krakowie uznał, że regulacja ograniczająca ulgę ze względu na opiekę naprzemienną nie ma zastosowania w sprawie, bo skarżący nie pobiera żadnego świadczenia wychowawczego” – czytamy.

Zmiany dotyczące ulgi na dziecko

Zgodnie z obowiązującymi przepisami, które zostały zmodyfikowane w 2023 roku i obejmują rodziców dzieci niepełnosprawnych, ulga na dziecko dla rodziców lub opiekunów jednego dziecka uzależniona jest od dochodu.

Limit dochodowy dotyczy od 2023 roku rodziców, którzy wychowują jedno dziecko nieposiadające orzeczenia o niepełnosprawności.

Jak czytamy na pit.pl, rodzic lub opiekun jednego zdrowego dziecka może skorzystać z ulgi, gdy roczny dochód nie przekroczy kwoty:

 • 112 000 zł dla osób, które są przez cały rok podatkowy w związku małżeńskim,
 • 112 000 zł dla osób samotnie wychowujących dziecko,
 • 56 000 zł w przypadku osób, które nie pozostawały w związku małżeńskim, w tym również przez część roku.

Rodzice posiadający więcej niż jedno dziecko lub mają jedno dziecko z niepełnosprawnością, mogą skorzystać z ulgi na dziecko bez względu na wysokość dochodu za 2023 rok.

PIT za 2023 rok – wysokość ulgi na dziecko

W wysokości ulgi na dziecko za 2023 rok nic się nie zmieniło.

Ulga prorodzinna przysługuje na dziecko:

 • które nie ukończyło 18 lat,
 • które otrzymuje zasiłek (dodatek) pielęgnacyjny lub rentę socjalną,
 • do 25 roku życia, jeśli: ciągle się uczy i suma jego dochodów (z wyjątkiem renty rodzinnej) i przychodów z ulgi dla młodych i ulgi na powrót nie przekracza dwunastokrotności kwoty renty socjalnej w wysokości, która obowiązuje w grudniu roku podatkowego.

Rozliczając ulgę na dziecko, należy złożyć PIT-36 lub PIT-37 oraz dołączyć PIT/0.

Wysokość ulgi na dziecko za 2023 rok wynosi:

 • 1112,04 zł ulgi na pierwsze i drugie dziecko (każde z osobna),
 • 2000,04 zł ulgi na trzecie dziecko,
 • 2700 zł ulgi na czwarte i każde kolejne dziecko.

PIT za 2023 rok – do kiedy trzeba się rozliczyć?

Warto pamiętać, że zeznanie podatkowe za 2023 rok należy sprawdzić i zatwierdzić w usłudze e-Urzędu Skarbowego na platformie podatki.gov.pl, do 30 kwietnia 2024 roku.

Źródło:

 • rp.pl
 • pit.pl
 • podatki.gov.pl
Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Już od 15 lutego można składać do urzędu skarbowego zeznania podatkowe za 2023 rok. Jak co roku, rodzice mający na utrzymaniu dzieci, mogą skorzystać z dość dużej ulgi. Oto najważniejsze informacje o rozliczeniu ulgi prorodzinnej w tym roku.
Ile może zarobić pełnoletnie dziecko, by rodzice nie stracili na nie ulgi prorodzinnej? Okazuje się, że w tej kwestii obowiązują konkretne limity, które warto poznać przed rozliczeniem podatku.
Od 15 lutego 2024 roku wszyscy podatnicy będą mogli łatwo i szybko rozliczyć się dzięki usłudze Twój e-PIT. Zeznanie podatkowe będzie dostępne na platformie podatki.gov.pl. Wystarczy je dokładnie sprawdzić i w razie konieczności nanieść niezbędne zmiany. Część rodziców musi jednak pamiętać o ważnych zmianach.
W 2024 roku wciąż można złożyć wniosek o względnie nowy zasiłek na drugie i kolejne dziecko - Rodzinny Kapitał Opiekuńczy. Rząd uwzględnił w budżecie państwa na 2024 rok niezbędne środki na ten cel. Komu przysługuje 12000 zł? Jakie warunki trzeba spełnić, aby otrzymać ten zasiłek na dziecko?
W 2024 roku rodzice mogą wciąż ubiegać się o dodatkowe świadczenie dla dzieci. Starając się o 400 plus nie trzeba spełnić żadnego kryterium dochodowego. Nie każdy jednak może starać się o ten dodatek. Komu przysługuje 400 plus na dziecko?
Czy dziadkowie mogą pobierać zasiłek opiekuńczy na swoje wnuki? Okazuje się, że rodzice mogą podzielić się opieką nad chorymi dziećmi z babcią i z dziadkiem. Istnieją jednak pewne warunki.
Rząd wprowadził zmiany w programie Karta Dużej Rodziny, którego celem jest ułatwienie funkcjonowania rodzin wielodzietnych. Czego dotyczą i co oznaczają dla rodziców?
Od stycznia polscy rodzice pobierają świadczenie pieniężne w wysokości 800 złotych na każde dziecko. Niektórzy mogą jednak liczyć na wyższą kwotę w wysokości 1100 złotych na każde dziecko. Co trzeba zrobić, by otrzymać takie świadczenie?
Wkrótce rozpocznie się nabór wniosków o wypłatę świadczenia 800 plus dla rodziców. Zakład Ubezpieczeń Społecznych przekazał już konkretną datę rozpoczęcia naboru, a także poinformował, że dokumenty będzie można składać tylko w jeden sposób.
Rządowy program cieszący się ogromnym zainteresowaniem najprawdopodobniej zostanie zakończony. Eksperci twierdzą, że zamiast pomagać dzieciom, szkodzi.
Od stycznia 2024 roku świadczenie 500+ zmienia się w 800+. Kiedy przyjdzie przelew i co trzeba zrobić, aby otrzymać świadczenie w nowej, podwyższonej kwocie? Najważniejsze to: uważać na oszustów.
Ulga na dziecko to przywilej, z którego nie mogą skorzystać wszyscy rodzice, chociażby z uwagi na kryterium dochodowe. Jest jednak pewna grupa mam i ojców, których limity zarobkowe nie dotyczą. W lipcu 2022 roku zmieniono przepisy w ich sprawie. Co konkretnie się zmieniło?

NOWY NUMER

POBIERZ PORADNIK! Darmowy poradnik, z którego dowiesz się, jak zmienia się ciało kobiety w ciąży, jak rozwija się płód, kiedy wykonać ważne badania, jak przygotować się do porodu. Pobieram >

Pobieram
poradnik ciaza