Ważne zmiany w rozliczeniu PIT. Rodzice muszą o nich pamiętać

2024-02-02 10:17

Od 15 lutego 2024 roku wszyscy podatnicy będą mogli łatwo i szybko rozliczyć się dzięki usłudze Twój e-PIT. Zeznanie podatkowe będzie dostępne na platformie podatki.gov.pl. Wystarczy je dokładnie sprawdzić i w razie konieczności nanieść niezbędne zmiany. Część rodziców musi jednak pamiętać o ważnych zmianach.

Ważne zmiany w rozliczeniu PIT. Rodzice muszą o nich pamiętać
Autor: Getty Images Ważne zmiany w rozliczeniu PIT. Rodzice muszą o nich pamiętać

Jeszcze do 2022 roku rozwiedzeni rodzice, którzy wspólnie wychowywali dziecko, w tym mieli ustaloną opiekę naprzemienną  i obojgu przyznano prawo do świadczenia wychowawczego 500 plus — obecnie 800 plus, mogli rozliczać się na preferencyjnych zasadach.

Od 2022 roku to się zmieniło.

Rozwiedzeni rodzice, którzy chcą skorzystać z preferencji dla samotnych rodziców podczas tegorocznego rozliczenia podatku za 2023 rok, muszą pamiętać o bardzo ważnej zmianie.

Istotna zmiana dotyczy również ulgi na dziecko za 2023 roku. Tych rodziców dotyczy limit dochodowy.

Zobacz także: 1100 złotych zamiast 800 plus? Ci rodzice mogą liczyć na wyższe świadczenie

Marzena Okła-Drewnowicz, wiceprzewodnicząca Platformy Obywatelskiej o programie 800 plus

PIT za 2023 rok – zmiana przepisów dla rozwiedzionych rodziców

Zmiany w rozliczeniu podatkowym rodziców rozwiedzionych to efekt decyzji Naczelnego Sądu Administracyjnego, który od 2017 roku zaczął uznawać, że każdemu z nich przysługuje prawo preferencji. Warunkiem była opieka naprzemienna. Wówczas każdy z rodziców miał prawo do obliczenia podatku w podwójnej wysokości od połowy swoich dochodów.

Jak podaje Rzeczpospolita, od 2022 roku  ustawie o PIT znalazło się zastrzeżenie, że preferencja nie ma zastosowania do osoby, która wychowuje wspólnie z drugim rodzicem albo opiekunem co najmniej jedno dziecko. Dotyczy to również dzieci, na które ustalono opiekę naprzemienną, dzięki której oboje rodzice mają prawa do świadczenia wychowawczego – 800 plus.

Zmiana przepisów nie podważa jednak wcześniejszej korzystniejszych zasad. Obecnie rozwiedzeni rodzice mają ograniczenie dla preferencji przy opiece naprzemiennej.

Portal podkreśla jednak, że otwartą kwestią jest, czy opieka naprzemienna w ogóle wyłącza prawdo do rozliczenia jako samotny rodzic. Z przepisów jasno bowiem wynika, że sprawa dotyczy opieki naprzemiennej w związku, z którą obojgu rodzicom zostało ustalone świadczenie 800 plus.

„W wyroku z 10 sierpnia 2023 r. Wojewódzki Sąd Administracyjny w Krakowie uznał, że regulacja ograniczająca ulgę ze względu na opiekę naprzemienną nie ma zastosowania w sprawie, bo skarżący nie pobiera żadnego świadczenia wychowawczego” – czytamy.

Zmiany dotyczące ulgi na dziecko

Zgodnie z obowiązującymi przepisami, które zostały zmodyfikowane w 2023 roku i obejmują rodziców dzieci niepełnosprawnych, ulga na dziecko dla rodziców lub opiekunów jednego dziecka uzależniona jest od dochodu.

Limit dochodowy dotyczy od 2023 roku rodziców, którzy wychowują jedno dziecko nieposiadające orzeczenia o niepełnosprawności.

Jak czytamy na pit.pl, rodzic lub opiekun jednego zdrowego dziecka może skorzystać z ulgi, gdy roczny dochód nie przekroczy kwoty:

  • 112 000 zł dla osób, które są przez cały rok podatkowy w związku małżeńskim,
  • 112 000 zł dla osób samotnie wychowujących dziecko,
  • 56 000 zł w przypadku osób, które nie pozostawały w związku małżeńskim, w tym również przez część roku.

Rodzice posiadający więcej niż jedno dziecko lub mają jedno dziecko z niepełnosprawnością, mogą skorzystać z ulgi na dziecko bez względu na wysokość dochodu za 2023 rok.

PIT za 2023 rok – wysokość ulgi na dziecko

W wysokości ulgi na dziecko za 2023 rok nic się nie zmieniło.

Ulga prorodzinna przysługuje na dziecko:

  • które nie ukończyło 18 lat,
  • które otrzymuje zasiłek (dodatek) pielęgnacyjny lub rentę socjalną,
  • do 25 roku życia, jeśli: ciągle się uczy i suma jego dochodów (z wyjątkiem renty rodzinnej) i przychodów z ulgi dla młodych i ulgi na powrót nie przekracza dwunastokrotności kwoty renty socjalnej w wysokości, która obowiązuje w grudniu roku podatkowego.

Rozliczając ulgę na dziecko, należy złożyć PIT-36 lub PIT-37 oraz dołączyć PIT/0.

Wysokość ulgi na dziecko za 2023 rok wynosi:

  • 1112,04 zł ulgi na pierwsze i drugie dziecko (każde z osobna),
  • 2000,04 zł ulgi na trzecie dziecko,
  • 2700 zł ulgi na czwarte i każde kolejne dziecko.

PIT za 2023 rok – do kiedy trzeba się rozliczyć?

Warto pamiętać, że zeznanie podatkowe za 2023 rok należy sprawdzić i zatwierdzić w usłudze e-Urzędu Skarbowego na platformie podatki.gov.pl, do 30 kwietnia 2024 roku.

Źródło:

  • rp.pl
  • pit.pl
  • podatki.gov.pl
Zastanawiasz się, czy wrócić do pracy po urlopie macierzyńskim? Czasem ta decyzja jest podejmowana za nas, nie mamy w ogóle nad czym się zastanawiać. W wielu gminach nie ma żłobków, a dziecko nie zawsze może zostać z babcią czy inną bliską osobą. MRPiPS zaproponowało rozwiązanie, które ma dać rodzicom wybór.
W sierpniu 2024 roku niektórych rodziców i opiekunów pobierających świadczenie 800 plus czeka niespodzianka. Dotyczy ona terminów wypłat świadczenia, które będą się nieco różnić od comiesięcznej standardowej wypłaty. Część świadczeniobiorców nie otrzyma przelewów na czas. O szczegółach piszemy poniżej.
Wnioski o świadczenia z programu "Aktywny Rodzic" będzie można składać dopiero jesienią, ale już wiadomo, kiedy ruszą pierwsze wypłaty. Czy jeśli spóźnisz się z wnioskiem, będziesz mogła liczyć na wyrównanie? Wyjaśniamy.
Prawo do świadczeń pieniężnych z pomocy społecznej zależy od spełnienia kryterium dochodowego. Wkrótce kwoty wzrosną, co oznacza, że ze wsparcia będzie mogło skorzystać więcej osób. Zwiększy się również maksymalna kwota zasiłku stałego.
Polskie prawo przewiduje szereg ulg, zasiłków i dodatków dla maluchów. Dodatkowe pieniądze mają zagwarantować dzieciom lepszy start i większe możliwości rozwoju. Sprawdź, na jakie wsparcie finansowe możesz liczyć od państwa w 2024 roku.
Już po wakacjach ma wejść w życie nowy program "Aktywni Rodzice" (tzw. babciowe), w ramach którego będzie można otrzymać dofinansowanie do opieki nad dzieckiem w wieku żłobkowym. Dodatkowe pieniądze mogą się jednak wiązać z... podwyżkami. W obawie przed gwałtownym wzrostem opłat za żłobek rząd postanowił wprowadzić górną granicę tych opłat.
Podróż pociągiem to w dzisiejszych czasach nie lada atrakcja dla dzieci. Warto od czasu do czasu wybrać się na taką przejażdżkę choćby do sąsiedniego miasta. Póki dzieci są małe przysługuje im ulga 100 procent, zaś starszym 37-procentowa. By jednak móc z nich skorzystać trzeba posiadać przy sobie odpowiednie dokumenty.
Od 1 lipca możemy składać wnioski o 300 plus. To jednorazowe wsparcie, z którego korzysta większość rodziców uczniów. Niektórzy mogą liczyć na kolejne 100 zł na wyprawkę szkolną - ten dodatek nie jest jednak skierowany do wszystkich, może starać się o niego tylko konkretna grupa. Sprawdź, czy ciebie to dotyczy.
Już w październiku ruszy program, który wprowadza nowe świadczenia pieniężne dla rodzin. Jak wyjaśnia ZUS, ma on ułatwić rodzicom pogodzenie opieki nad dzieckiem z aktywizacją zawodową. Na czym dokładnie polega Aktywny Rodzic i kto z niego skorzysta? Wyjaśniamy.
Świadczenia dla rodziców to nie tylko pieniądze, które można otrzymywać regularnie, ale i te wypłacane jednorazowo. Po narodzinach dziecka możemy wnioskować o różnego rodzaju dodatki czy zapomogi. Na jakie wsparcie mogą liczyć rodziny z dziećmi? Sprawdź, jakie dokumenty po porodzie złożyć.
Rodzice maluchów z niecierpliwością czekają na wejscie w życie tzw. "babciowego". To program, w ramach którego można będzie otrzymać dodatkowe pieniądze na dziecko. O środki mogą się ubiegać rodzice maluchów do 3 lat, ale... nie wszyscy je dostaną. Jest pewna grupa osób, która została wyłączona ze świadczenia.
800 plus na każde dziecko stało się ważnym elementem w budżecie wielu polskich rodzin. Od pewnego czasu świadczenie to wypłacane jest rodzicom na każde dziecko. Okazuje się jednak, że są zakusy na zmianę tego stanu rzeczy. Ostatnio znów pojawiły się głosy, że 800 plus może czekać poważna reforma.