To zagadka dla geniuszy. Obliczenia są proste, ale jak znaleźć klucz?

2024-02-12 12:10

Same obliczenia w tej zagadce są na tyle proste, że większość osób ze średnimi matematycznymi zdolnościami je rozwiąże. Problem stanowi jednak logiczne rozwikłanie zależności między liczbami i odnalezienie klucza do wykonania obliczeń. Jeśli dasz radę, to jesteś bystrzakiem!

To zagadka dla wyjątkowo bystrych osób.
Autor: Canva/ kolaż mjakmama24.pl To zagadka dla wyjątkowo bystrych osób.

Zagadki matematyczne to nowe hobby Polaków. Był już taniec i gotowanie, teraz czas na rozwijanie umiejętności logicznego myślenia. My widzimy w tym trendzie same plusy, bo matematyka i logika przydają się nie tylko na klasówkach szkolnych, ale też w codziennym życiu. Są jak trening dla umysłu, a jego bystrość przyda się w każdej pracy i w życiu codziennym. 

Zagadki pobudzają koncentrację, umiejętność przeprowadzania trafnej analizy i rozwiązywania problemów. Tą konkretną łamigłówkę rozwiążą tylko zaawansowani. 

Zobacz też: Ta logiczna zagadka spędza sen z powiek dzieciom i rodzicom. Odnajdziesz zależność?

Spis treści

  1. Znajdź zależność między liczbami w kółkach
  2. Rozwiązanie zagadki ze zbiorami liczb
Viki Gabor o szkole i ocenach - matematyka najtrudniejsza

Znajdź zależność między liczbami w kółkach

Rozwiązanie tej zagadki uda się maksymalnie 10 proc. osób. Całą resztę, która polegnie już na etapie szukania tropu potrzebnego, by rozwiązać równania, uspokajamy. Trening czyni mistrza, a z każdą kolejną zagadką, będziecie w ich rozwiązywaniu bardziej biegli. Nawet jeśli jedynie doczytamy poprawne rozwiązanie i nie uda nam się samodzielnie do niego dojść, zaczynamy lepiej rozumieć sam mechanizm ich rozwiązywania.

W poniższej zagadce widzimy kolorowe koła z liczbami. By obliczyć wartość zagadkowej liczby, trzeba zrozumieć, na jakiej zasadzie pojawia się ona w dolnym kole w pozostałych zbiorach. 

To zagadka dla wyjątkowo bystrych osób.
Autor: Canva/ kolaż mjakmama24.pl To zagadka dla wyjątkowo bystrych osób.

Rozwiązanie zagadki ze zbiorami liczb

Ciężko dojść do rozwiązania. Okazuje się jednak, że liczby w kółeczkach to nie 32, a 3 i 2, nie 61 a 6 i 1. To taka mała podpowiedź. Zastanówcie się więc jeszcze raz, a za chwilę podamy rozwiązanie. 

Z tą zagadką poradzą sobie tylko bystrzaki.
Autor: Canva/ kolaż mjakmama24.pl Z tą zagadką poradzą sobie tylko bystrzaki.

Jeśli poprzednia podpowiedź to za mało - zdradzamy jeszcze, że w kołach żółtych i niebieskich znajdują się działania z mnożeniem, a pomiędzy jest dodawanie. Z kolei wynik w różowym kole to liczba dwucyfrowa. 

A więc, działania do wykonania to:

  • w pierwszym kole; (3x2)+(6x1)= 6+6= 12
  • w kole drugim; (5x7)+(2x6)= 35+12= 47
  • w kole trzecim; (8x2)+(3x7)= 16+21= 37

Poprawny wynik to 37. Komu się udało?

Sprawdź: Genialna zagadka z dziedziny matematyki, którą wszyscy kochali. Uda wam się ją rozwiązać?

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.

NOWY NUMER

POBIERZ PORADNIK! Darmowy poradnik, z którego dowiesz się, jak zmienia się ciało kobiety w ciąży, jak rozwija się płód, kiedy wykonać ważne badania, jak przygotować się do porodu. Pobieram >

Pobieram
poradnik ciaza