Zadanie dla drugoklasistów przerosło rodziców, rozwiązania szukają w sieci. A ty dasz radę?

2024-03-17 13:26

Matematyka na poziomie 2 klasy podstawówki? Zdawałoby się, że nie ma nic prostszego. Tymczasem nowoczesne podręczniki kryją w sobie zadania, które nie tylko uczą dzieci podstaw "królowej nauk", lecz także zmuszają do logicznego i czasem nieszablonowego myślenia. Ta zagadka z piramidą i trójkątami sprawiła trudność nawet rodzicom. Rozwiązania zaczęli szukać w sieci.

dziecko piszące w zeszycie, dłoń ojca wskazująca błąd
Autor: Getty images Zadanie dla drugoklasistów przerosło dzieci i rodziców. Umiesz je rozwiązać?

"Odkryj zasadę, według której ułożono figury w piramidkach. Skorzystaj z nalepek i umieść w piramidkach właściwe ramki z figurami" - brzmiało zadanie z matematyki dla uczniów drugiej klasy. Zadanie jest typowo logicznym wyzwaniem - na rysunku znajdują się pola, z których część jest już wypełniona, a część - wymaga dopiero wklejenia odpowiednich naklejek przez ucznia. 

Zadanie było bardzo trudne dla pewnego drugoklasisty, który poprosił o pomoc ojca. Ten z kolei - po kilku próbach rozwiązania zadania, wysłał screena strony do znajomych w mediach społecznościowych, ale i ci polegli. Rozwiązanie znalazła w końcu studentka politechniki. Po jej wytłumaczeniach okazało się, że zadanie jest proste, ale wymaga odrzucenia pierwszego pomysłu, który od razu się nasuwa po spojrzeniu na rysunek.

M jak mama: Mapa myśli - doskonała pomoc w nauce
piramidka matematyczna
Autor: screen https://zapytaj.onet.pl

Pierwsze rozwiązanie nie zawsze jest dobre

Pierwsza piramidka, która znajduje się na rysunku, zawiera 3 piętra. Na najwyższym widać 4 trójkąty, na dwóch niższych - dwa pola, jedno puste, drugie - z dwoma trójkątami. Najniższe piętro, czyli podstawa piramidki, zawiera trzy pola, z których tylko w jednym widoczny jest jeden trójkąt.

Pierwsza myśl po spojrzeniu na rysunek jest taka, że puste pole w środkowym piętrze powinno otrzymać naklejkę z 2 trójkątami - wówczas suma figur z tego poziomu będzie równa liczbie figur w górnym - to prawidłowa odpowiedź, bo na kartce znajduje się naklejka z dwoma trójkątami. Problem zaczyna się niżej - idąc tym tropem, w najniższym piętrze powinny znaleźć się 4 trójkąty, ale pól jest tylko 3.

Czytaj również: Proste zadanie matematyczne rozłożyło rodziców na łopatki. "Dzieci radzą sobie lepiej"

Matka pierwszoklasisty pokazała zadanie z matematyki. Rodzice łapią się za głowy

Prostsze niż myślisz

Rozwiązanie, które znalazła studentka, jest oczywiście bardzo proste, ale wymaga odrzucenia tego opisanego powyżej, które nasuwa się jako pierwsze i oczywiste. Owszem, chodzi o sumę figur, ale nie w całym piętrze, lecz w polach stanowiących podstawę pola górnego. Liczba figur w danym polu piramidki jest sumą dwóch pól w piętrze niższym.

Rozwiązanie piramidy z zielonymi trójkątami powinno być więc następujące: na szczycie - 4 trójkąty, środkowe piętro - 2 i 2 trójkąty, najniższe - po jednym trójkącie.

Podobna zasada dotyczy pozostałych piramidek. Gdy już ją znasz, wypełnienie kolejnych pustych pól naklejkami nie powinno stanowić problemu.

piramida rozwiązanie
Autor: redakcja
Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Nasi Partnerzy polecają

Materiał Partnerski

Materiał sponsorowany

NOWY NUMER

POBIERZ PORADNIK! Darmowy poradnik, z którego dowiesz się, jak zmienia się ciało kobiety w ciąży, jak rozwija się płód, kiedy wykonać ważne badania, jak przygotować się do porodu. Pobieram >

Pobieram
poradnik ciaza