Edukacja seksualna dzieci od 6 lat? Zobacz propozycję MEN

2013-04-24 11:38

Zgodnie z zaleceniami WHO (Światowej Organizacji Zdrowia) edukacja seksualna u dzieci powinna rozpocząć się w wieku 6 lat. Czy MEN przychyli się do tych zaleceń? Póki co, zachęca nauczycieli i rodziców do dyskusji.

edukacja seksualna
Autor: _photos.com

Kiedy jest najlepszy czas na rozpoczęcie edukacji seksualnej u dzieci? Według WHO, jak wynika z raportu „Standardy edukacji seksualnej w Europie. Rekomendacje Światowej Organizacji Zdrowia” rozwój seksualności rozpoczyna się od urodzenia. To prawda, wtórują seksuolodzy. Czy jednak edukację seksualna powinniśmy rozpoczynać już u 6-latków? I jak miałyby wyglądać takie lekcje o seksie z dziećmi w tym wieku? Na pewno warto bliżej się przyjrzeć się problemowi edukacji seksualnej w programie nauczania.

Edukacja seksualna dzieci - czego powinna dotyczyć?

Jak powinna wyglądać edukacja seksualna dzieci? Marcin Florkowski dr psychologii: Dorośli wyobrażają sobie czasem, że młodzież zainteresowana jest samym tylko stosunkiem seksualnym, i to w sposób najbardziej wulgarny. Tymczasem równie ważne (jeśli nie ważniejsze) jest rozwijanie wiedzy, umiejętności i odwagi dziecka w relacjach z drugą płcią. Dlatego młodzież szczególnie interesuje się historią swoich rodziców – jakie mieli przygody miłosne, jak przebiegała w młodości ich znajomość z drugą płcią, czego się wstydzili, jakie umiejętności pomogły im w nawiązaniu dobrych relacji, jakie popełnili błędy. Te informacje, przekazane z wyczuciem, są dla młodego człowieka nie do przecenienia.