Rodzice z niepełnosprawnym dzieckiem zapłacą mniejszy podatek. W tym roku ulga niezależna od dochodu

2024-04-19 14:38

Jeśli dopiero będziesz rozliczać PIT, pamiętaj o uldze na dziecko. W tym roku można z niej skorzystać także mając jedno dziecko i to bez limitu dochodów. Zmiana dotyczy rodziców sprawujących opiekę nad dzieckiem niepełnosprawnym.

Rodzice z niepełnosprawnym dzieckiem zapłacą mniejszy podatek. W tym roku ulga niezależna od dochodu
Autor: Getty Images Rodzice z niepełnosprawnym dzieckiem zapłacą mniejszy podatek. W tym roku ulga niezależna od dochodu

Tylko do 30 kwietnia można rozliczyć PIT. Wprawdzie od kilku lat podatnik nie musi już robić tego sam, bo urząd skarbowy sam przygotowuje i udostępnia wypełniony formularz PIT, więc wystarczy kilka kliknięć i deklaracja wędruje do US.

Jeśli jednak chcemy skorzystać z ulgi, z której dotychczas nie korzystaliśmy, konieczne jest uzupełnienie potrzebnych informacji.

Spis treści

  1. Ulga na dziecko niepełnosprawne bez limitu dochodów
  2. Tyle można zyskać
  3. Ulga na dziecko zdrowe
Marcelina Zawisza o liście schorzeń kwalifikujących do wydania jednorazowego orzeczenia o niepełnosprawności

Ulga na dziecko niepełnosprawne bez limitu dochodów

Nowelizacja SLIM VAT 3 przyjęta w 2023 roku wprowadziła m.in. zmiany w PIT. Już w tym roku od dochodów uzyskanych za 2023 rok będzie można skorzystać z ulgi prorodzinnej zwanej ulgą na dziecko bez limitu dochodów. To oznacza, że rodzice (opiekunowie) jednego dziecka z niepełnosprawnością będą mogli odliczyć ulgę.

By to zrobić, konieczne jest udokumentowanie niepełnosprawności dziecka:

  • orzeczeniem o niepełnosprawności,
  • decyzją przyznającą rentę,
  • orzeczeniem o zakwalifikowaniu przez organy orzekające do jednego z trzech stopni niepełnosprawności.

Czytaj też: Któremu rodzicowi przysługuje ulga na dziecko po rozwodzie? Jednoznaczne stanowisko skarbówki

Tyle można zyskać

Rodzice dzieci niepełnosprawnych zapłacą mniejszy podatek. W przypadku jedynego dziecka niepełnosprawnego przysługuje ulga prorodzinna bez względu na osiągnięte przez rodziców dochody, w wysokości: 92,67 zł miesięcznie na pierwsze dziecko, co w przeliczeniu na rok wynosi 1112,04 zł.

Wprawdzie przepisy weszły w życie dopiero 1 lipca 2023 roku, jednak mają zastosowanie do dochodów uzyskanych już od 1 stycznia 2023 rok.

Odliczenie przysługuje niezależnie od wieku niepełnosprawnego dziecka, a także bez względu na dochód dziecka (osoby) z niepełnosprawnością.

Ulga na dziecko zdrowe

W przypadku dzieci zdrowych, można skorzystać z ulgi prorodzinnej na jedno dziecko tylko wtedy, gdy spełnia się kryterium dochodowe. Warto pamiętać o tym, że rodzice muszą porozumieć się co do tego, który z nich z tej ulgi skorzysta. Roczny dochód rodzica wychowującego jedno zdrowe dziecko, który chce skorzystać z ulgi, nie może przekraczać:

  • 112 000 zł dla osób samotnie wychowujących dziecko,
  • 112 000 zł dla osób, które są przez cały rok podatkowy w związku małżeńskim,
  • 56 000 zł w przypadku osób, które nie pozostawały w związku małżeńskim, w tym również przez część roku.

Czytaj też: "On się do niczego nie poczuwa". Prawniczka wyjaśnia, jakie prawa mają samotne mamy

Pierwsze wypłaty 1500 zł z tytułu "babciowego" na konta rodziców mają wpłynąć jeszcze w tym roku. Okazuje się jednak, że nie wszyscy rodzice dzieci w wieku od 1 do 3 lat dostaną pieniądze. Jedna grupa wydaje się być wykluczona.
300 plus to świadczenie, o którym wie większość rodziców uczniów. Na wyprawkę szkolną możemy dostać kolejne 100 zł jednorazowego wsparcia. Te środki nie są jednak przeznaczone dla wszystkich, o ich wypłatę może wnioskować tylko określona grupa.
"Aktywny rodzic" to trzy nowe świadczenia, które mają wspierać pracujących rodziców małych dzieci. "Likwidujemy bariery, które powodowały, że nie mogli decydować się na jednoczesne łączenie życia rodzinnego z życiem zawodowym" - podkreśliła wiceministra Aleksandra Gajewska.
W tym roku rodzice mogą wysłać dzieci na 9-dniowy wypoczynek, za który w dużej mierze nie będą musieli płacić z własnej kieszeni. Dofinansowanie do wyjazdu w góry lub nad morze wyniesie nawet 1200 zł.
800 plus nie jest przyznawane z automatu, aby uzyskać prawo do świadczenia, musimy złożyć wniosek. Nie robimy tego jednorazowo, ale na każdy nowy okres świadczeniowy. A ten niedługo się rozpoczyna. Co to znaczy? Jeśli dalej chcesz otrzymywać 800 zł na dziecko, musisz się pospieszyć.
Rok szkolny jeszcze się nie skończył, a wielu rodziców już rozmyśla o wydatkach, które czekają ich we wrześniu. A tych nie brakuje. Jeśli chcesz odpowiednio wcześniej wszystko zaplanować i mieć spokojną głowę w wakacje, zobacz, jakie są świadczenia dla uczniów.
Rząd chce uszczelnić przepisy dotyczące wypłacania 800 plus na każde dziecko. Okazuje się, że od połowy 2025 roku w określonych przypadkach świadczenie nie będzie już wypłacane. Kto nie otrzyma pieniędzy?
800 plus przyznawane jest na konkretny okres świadczeniowy. Jeśli chcesz w dalszym ciągu je pobierać i zależy ci na tym, aby było wypłacane bez przerwy, musisz dotrzymać konkretnego terminu. Nie złożyłaś wniosku o 800 plus? To już ostatni dzwonek.
Jeśli dopiero będziesz rozliczać PIT, pamiętaj o uldze na dziecko. W tym roku można z niej skorzystać także mając jedno dziecko i to bez limitu dochodów. Zmiana dotyczy rodziców sprawujących opiekę nad dzieckiem niepełnosprawnym.
300 plus to standardowe świadczenie wypłacane na każdego ucznia, które pozwala na opłacenie wyprawki do szkoły. Nie wszyscy wiedzą o innym świadczeniu, o które niektórzy rodzice mogą wnioskować. Chodzi o dodatkowe pieniądze na ucznia.
Premier Donald Tusk zapowiada, że nadchodzi "koniec ery wykluczenia" i pieniądze z Rodzinnego Kapitału Opiekuńczego będą przysługiwały nie tylko na drugie i kolejne dziecko w rodzinie. Jak twierdzi, rodzice otrzymają wsparcie finansowe jeszcze w tym roku.
Rodzice na różnych etapach życia dzieci mogą skorzystać z różnych form wsparcia finansowego. Niektóre świadczenia przysługują jednorazowo, inne wypłacane są cykliczne. Różnią się również kryteria, które musimy spełnić - najczęstszym jest wysokość dochodu na osobę w rodzinie.