Zamiast laptopów będą darmowe tablety dla uczniów? "Cyfrowy uczeń" to nowy projekt

2024-03-11 13:44

Program "Laptop dla ucznia" zakładał, że każdy uczeń IV klasy szkoły podstawowej otrzyma komputer przenośny. Ledwo wystartował, a został został zawieszony. Jednak to nie koniec wsparcia rozwoju kompetencji cyfrowych uczniów. Program ma powrócić w formule "Cyfrowy uczeń".

Zamiast laptopów będą darmowe tablety dla uczniów? Cyfrowy uczeń to nowy projekt
Autor: Getty Images

"Laptop dla ucznia" to program, który miał wyrównywać szanse uczniów i wzmacniać ich kompetencje cyfrowe. Laptopy trafiły do uczniów na początku obecnego roku szkolnego 2023/2024. Program nie będzie kontynuowany w dotychczasowej formule. - To nie był program cyfryzacji, a program wyborczy - wskazał minister cyfryzacji.

Spis treści

  1. Program "Laptop dla ucznia" zawieszony
  2. Nowa formuła, czyli "Cyfrowy uczeń"
  3. Tablety już trafiły do szkół
O co chodzi z Pandora Gate? To największa afera w historii polskiego internetu

Program "Laptop dla ucznia" zawieszony

Podczas wspólnej konferencji, która odbyła się na początku lutego, minister edukacji Barbara Nowacka oraz minister cyfryzacji Krzysztof Gawkowski poinformowali o zawieszeniu programu "Laptop dla ucznia". Wskazano, że z programem wiązały się zarówno problemy formalne, jak i merytoryczne, a finansowanie laptopów dla uczniów było zagrożone już na początku 2023 roku. W związku z tym nie tylko zawieszono program, ale i złożono zawiadomienie do prokuratury.

- Zdajemy sobie sprawę z tego, że wiele dzieci oraz ich rodziców czekało na to, aby w tym roku odebrać obiecane im laptopy. Zaczynając naszą pracę w rządzie, wierzyliśmy w to, że cały program był przygotowany profesjonalnie. To, co zastaliśmy oraz to, co ustaliliśmy, pokazało nam jednak, że tak nie było. Niestety wiele informacji było ukrywanych przed opinią publiczną przez naszych poprzedników. To nie był program cyfryzacji, a program wyborczy - mówił podczas konferencji Krzysztof Gawkowski, wicepremier i minister cyfryzacji, Krzysztof Gawkowski.

To jednak nie koniec wsparcia rozwoju kompetencji cyfrowych uczniów. - Przez błędy i zaniedbania poprzedniego rządu jesteśmy zmuszeni do zawieszenia programu "Laptop dla ucznia". Po uzdrowieniu wróci w nowej kompleksowej formule "Cyfrowy uczeń" - wskazał minister cyfryzacji.

Przeczytaj także: Z tym "prezentem od PiS" rodzice się pożegnają? Program do likwidacji

Nowa formuła, czyli "Cyfrowy uczeń"

Założenia nowego programu mają być konsultowane zarówno w zakresie doboru sprzętu, jak i narzędzi edukacyjnych. Ma on realnie wspierać uczniów.

- Program "Cyfrowy uczeń" to jest program, który żadnego dziecka, które liczyło na sprzęt od państwa, nie pozostawi z tyłu. My będziemy pracowali nad wyrównaniem tego, żeby dzieci nie tylko z tego rocznika, który rozpocznie naukę w 2024, ale i z kolejnych mogły z programu korzystać - powiedziała minister edukacji Barbara Nowacka.

Póki co nie wiadomo, czy w przyszłości uczniowie otrzymają laptopy, czy inne sprzęty, np. tablety. Założeniem jest, aby urządzenia mobilne trafiły do uczniów w 2025 roku.

Przeczytaj także: Ledwie laptopy trafiły do dzieci, rodzice już znaleźli sposób, by je sprzedać. Będą kary?

Tablety już trafiły do szkół

Część uczniów dostała już urządzenia w ramach "Cyfrowego Ucznia". Jak to możliwe? To nazwa akcji prowadzonej wspólnie przez Amazon i Związek Cyfrowa Polska. Rozpoczęła się ona w 2023 roku, do szkół trafiły tysiące urządzeń cyfrowych - tabletów i czytników. - Dbając o kompetencje cyfrowe młodzieży, dbamy także o przyszły rozwój Polski, polskiej nauki i całej gospodarki. Chcemy, aby nasze kadry były w przyszłości konkurencyjne względem wielkich światowych ośrodków technologicznych. Akcja podjęta dziś wspólnie z Amazon to jeden z wielu kroków na tej ścieżce - mówił po starcie akcji Michał Kanownik, prezes Związku Cyfrowa Polska.

Źródło: Ministerstwo Edukacji Narodowej, Ministerstwo Cyfryzacji, laptopdlaucznia.gov.pl, cyfrowapolska.org

Przeczytaj także: Laptop z rządowego programu trafił do lombardu. Wkroczyła policja

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
300 plus to standardowe świadczenie wypłacane na każdego ucznia, które pozwala na opłacenie wyprawki do szkoły. Nie wszyscy wiedzą o innym świadczeniu, o które niektórzy rodzice mogą wnioskować. Chodzi o dodatkowe pieniądze na ucznia.
Premier Donald Tusk zapowiada, że nadchodzi "koniec ery wykluczenia" i pieniądze z Rodzinnego Kapitału Opiekuńczego będą przysługiwały nie tylko na drugie i kolejne dziecko w rodzinie. Jak twierdzi, rodzice otrzymają wsparcie finansowe jeszcze w tym roku.
Rodzice na różnych etapach życia dzieci mogą skorzystać z różnych form wsparcia finansowego. Niektóre świadczenia przysługują jednorazowo, inne wypłacane są cykliczne. Różnią się również kryteria, które musimy spełnić - najczęstszym jest wysokość dochodu na osobę w rodzinie.
Mama 4 plus, czyli rodzicielskie świadczenie uzupełniające, to program wprowadzony pięć lat temu. Pieniądze są wypłacane od marca 2019 roku. Wbrew nazwie, środki może otrzymać zarówno matka, jak i ojciec, kluczowe jest spełnienie odpowiednich warunków. Niedawno wzrosła kwota przekazywana w ramach programu.
800 plus to świadczenie, które przysługuje każdemu dziecku do 18. roku życia. By jednak zachować ciągłość w jego wypłatach, należy w terminie składać wnioski na kolejne okresy świadczeniowe. Właśnie o tym przypomina ZUS w oficjalnym komunikacje. Jeśli chcesz, by 800 plus w okresie 2024/2025 wpływało na czas na twoje konto, musisz znać ten termin.
Jeśli dziecko jest wychowywane wyłącznie przez matkę, nawet jak ojciec posiada władzę rodzicielską, ulga na dziecko mu się nie należy. Takie są najnowsze interpretacje skarbówki w tej sprawie. Czy to znaczy, że matki są uprzywilejowane? Nie – zasada ta działa w obie strony.
Program "Laptop dla ucznia" zakładał, że każdy uczeń IV klasy szkoły podstawowej otrzyma komputer przenośny. Ledwo wystartował, a został został zawieszony. Jednak to nie koniec wsparcia rozwoju kompetencji cyfrowych uczniów. Program ma powrócić w formule "Cyfrowy uczeń".
Jeszcze w tym roku rodzice mogą otrzymać dodatkowy zastrzyk gotówki. Po wakacjach na konta młodych rodziców może trafić nawet 1500 złotych miesięcznie. Co trzeba zrobić, by je otrzymać?
Od stycznia 2024 roku rodzice dostają na dzieci nie 500, ale 800 złotych miesięcznie. Okazuje się jednak, że kwota ta nie jest obligatoryjna, a niektórzy mogą otrzymać pomniejszone świadczenie.
Dodatkowe świadczenie w wysokości 320 złotych przysługuje uczniom szkół podstawowych. Aby z niego skorzystać, trzeba spełnić jednak kryteria programu. Kto może otrzymać dodatkowe pieniądze?
Już od 15 lutego można składać do urzędu skarbowego zeznania podatkowe za 2023 rok. Jak co roku, rodzice mający na utrzymaniu dzieci, mogą skorzystać z dość dużej ulgi. Oto najważniejsze informacje o rozliczeniu ulgi prorodzinnej w tym roku.
Ile może zarobić pełnoletnie dziecko, by rodzice nie stracili na nie ulgi prorodzinnej? Okazuje się, że w tej kwestii obowiązują konkretne limity, które warto poznać przed rozliczeniem podatku.
Nasi Partnerzy polecają

Materiał Partnerski

Materiał sponsorowany

NOWY NUMER

POBIERZ PORADNIK! Darmowy poradnik, z którego dowiesz się, jak zmienia się ciało kobiety w ciąży, jak rozwija się płód, kiedy wykonać ważne badania, jak przygotować się do porodu. Pobieram >

Pobieram
poradnik ciaza