Zamiast laptopów będą darmowe tablety dla uczniów? "Cyfrowy uczeń" to nowy projekt

2024-03-11 13:44

Program "Laptop dla ucznia" zakładał, że każdy uczeń IV klasy szkoły podstawowej otrzyma komputer przenośny. Ledwo wystartował, a został został zawieszony. Jednak to nie koniec wsparcia rozwoju kompetencji cyfrowych uczniów. Program ma powrócić w formule "Cyfrowy uczeń".

Zamiast laptopów będą darmowe tablety dla uczniów? Cyfrowy uczeń to nowy projekt
Autor: Getty Images

"Laptop dla ucznia" to program, który miał wyrównywać szanse uczniów i wzmacniać ich kompetencje cyfrowe. Laptopy trafiły do uczniów na początku obecnego roku szkolnego 2023/2024. Program nie będzie kontynuowany w dotychczasowej formule. - To nie był program cyfryzacji, a program wyborczy - wskazał minister cyfryzacji.

Spis treści

  1. Program "Laptop dla ucznia" zawieszony
  2. Nowa formuła, czyli "Cyfrowy uczeń"
  3. Tablety już trafiły do szkół
O co chodzi z Pandora Gate? To największa afera w historii polskiego internetu

Program "Laptop dla ucznia" zawieszony

Podczas wspólnej konferencji, która odbyła się na początku lutego, minister edukacji Barbara Nowacka oraz minister cyfryzacji Krzysztof Gawkowski poinformowali o zawieszeniu programu "Laptop dla ucznia". Wskazano, że z programem wiązały się zarówno problemy formalne, jak i merytoryczne, a finansowanie laptopów dla uczniów było zagrożone już na początku 2023 roku. W związku z tym nie tylko zawieszono program, ale i złożono zawiadomienie do prokuratury.

- Zdajemy sobie sprawę z tego, że wiele dzieci oraz ich rodziców czekało na to, aby w tym roku odebrać obiecane im laptopy. Zaczynając naszą pracę w rządzie, wierzyliśmy w to, że cały program był przygotowany profesjonalnie. To, co zastaliśmy oraz to, co ustaliliśmy, pokazało nam jednak, że tak nie było. Niestety wiele informacji było ukrywanych przed opinią publiczną przez naszych poprzedników. To nie był program cyfryzacji, a program wyborczy - mówił podczas konferencji Krzysztof Gawkowski, wicepremier i minister cyfryzacji, Krzysztof Gawkowski.

To jednak nie koniec wsparcia rozwoju kompetencji cyfrowych uczniów. - Przez błędy i zaniedbania poprzedniego rządu jesteśmy zmuszeni do zawieszenia programu "Laptop dla ucznia". Po uzdrowieniu wróci w nowej kompleksowej formule "Cyfrowy uczeń" - wskazał minister cyfryzacji.

Przeczytaj także: Z tym "prezentem od PiS" rodzice się pożegnają? Program do likwidacji

Nowa formuła, czyli "Cyfrowy uczeń"

Założenia nowego programu mają być konsultowane zarówno w zakresie doboru sprzętu, jak i narzędzi edukacyjnych. Ma on realnie wspierać uczniów.

- Program "Cyfrowy uczeń" to jest program, który żadnego dziecka, które liczyło na sprzęt od państwa, nie pozostawi z tyłu. My będziemy pracowali nad wyrównaniem tego, żeby dzieci nie tylko z tego rocznika, który rozpocznie naukę w 2024, ale i z kolejnych mogły z programu korzystać - powiedziała minister edukacji Barbara Nowacka.

Póki co nie wiadomo, czy w przyszłości uczniowie otrzymają laptopy, czy inne sprzęty, np. tablety. Założeniem jest, aby urządzenia mobilne trafiły do uczniów w 2025 roku.

Przeczytaj także: Ledwie laptopy trafiły do dzieci, rodzice już znaleźli sposób, by je sprzedać. Będą kary?

Tablety już trafiły do szkół

Część uczniów dostała już urządzenia w ramach "Cyfrowego Ucznia". Jak to możliwe? To nazwa akcji prowadzonej wspólnie przez Amazon i Związek Cyfrowa Polska. Rozpoczęła się ona w 2023 roku, do szkół trafiły tysiące urządzeń cyfrowych - tabletów i czytników. - Dbając o kompetencje cyfrowe młodzieży, dbamy także o przyszły rozwój Polski, polskiej nauki i całej gospodarki. Chcemy, aby nasze kadry były w przyszłości konkurencyjne względem wielkich światowych ośrodków technologicznych. Akcja podjęta dziś wspólnie z Amazon to jeden z wielu kroków na tej ścieżce - mówił po starcie akcji Michał Kanownik, prezes Związku Cyfrowa Polska.

Źródło: Ministerstwo Edukacji Narodowej, Ministerstwo Cyfryzacji, laptopdlaucznia.gov.pl, cyfrowapolska.org

Przeczytaj także: Laptop z rządowego programu trafił do lombardu. Wkroczyła policja

Zastanawiasz się, czy wrócić do pracy po urlopie macierzyńskim? Czasem ta decyzja jest podejmowana za nas, nie mamy w ogóle nad czym się zastanawiać. W wielu gminach nie ma żłobków, a dziecko nie zawsze może zostać z babcią czy inną bliską osobą. MRPiPS zaproponowało rozwiązanie, które ma dać rodzicom wybór.
W sierpniu 2024 roku niektórych rodziców i opiekunów pobierających świadczenie 800 plus czeka niespodzianka. Dotyczy ona terminów wypłat świadczenia, które będą się nieco różnić od comiesięcznej standardowej wypłaty. Część świadczeniobiorców nie otrzyma przelewów na czas. O szczegółach piszemy poniżej.
Wnioski o świadczenia z programu "Aktywny Rodzic" będzie można składać dopiero jesienią, ale już wiadomo, kiedy ruszą pierwsze wypłaty. Czy jeśli spóźnisz się z wnioskiem, będziesz mogła liczyć na wyrównanie? Wyjaśniamy.
Prawo do świadczeń pieniężnych z pomocy społecznej zależy od spełnienia kryterium dochodowego. Wkrótce kwoty wzrosną, co oznacza, że ze wsparcia będzie mogło skorzystać więcej osób. Zwiększy się również maksymalna kwota zasiłku stałego.
Polskie prawo przewiduje szereg ulg, zasiłków i dodatków dla maluchów. Dodatkowe pieniądze mają zagwarantować dzieciom lepszy start i większe możliwości rozwoju. Sprawdź, na jakie wsparcie finansowe możesz liczyć od państwa w 2024 roku.
Już po wakacjach ma wejść w życie nowy program "Aktywni Rodzice" (tzw. babciowe), w ramach którego będzie można otrzymać dofinansowanie do opieki nad dzieckiem w wieku żłobkowym. Dodatkowe pieniądze mogą się jednak wiązać z... podwyżkami. W obawie przed gwałtownym wzrostem opłat za żłobek rząd postanowił wprowadzić górną granicę tych opłat.
Podróż pociągiem to w dzisiejszych czasach nie lada atrakcja dla dzieci. Warto od czasu do czasu wybrać się na taką przejażdżkę choćby do sąsiedniego miasta. Póki dzieci są małe przysługuje im ulga 100 procent, zaś starszym 37-procentowa. By jednak móc z nich skorzystać trzeba posiadać przy sobie odpowiednie dokumenty.
Od 1 lipca możemy składać wnioski o 300 plus. To jednorazowe wsparcie, z którego korzysta większość rodziców uczniów. Niektórzy mogą liczyć na kolejne 100 zł na wyprawkę szkolną - ten dodatek nie jest jednak skierowany do wszystkich, może starać się o niego tylko konkretna grupa. Sprawdź, czy ciebie to dotyczy.
Już w październiku ruszy program, który wprowadza nowe świadczenia pieniężne dla rodzin. Jak wyjaśnia ZUS, ma on ułatwić rodzicom pogodzenie opieki nad dzieckiem z aktywizacją zawodową. Na czym dokładnie polega Aktywny Rodzic i kto z niego skorzysta? Wyjaśniamy.
Świadczenia dla rodziców to nie tylko pieniądze, które można otrzymywać regularnie, ale i te wypłacane jednorazowo. Po narodzinach dziecka możemy wnioskować o różnego rodzaju dodatki czy zapomogi. Na jakie wsparcie mogą liczyć rodziny z dziećmi? Sprawdź, jakie dokumenty po porodzie złożyć.
Rodzice maluchów z niecierpliwością czekają na wejscie w życie tzw. "babciowego". To program, w ramach którego można będzie otrzymać dodatkowe pieniądze na dziecko. O środki mogą się ubiegać rodzice maluchów do 3 lat, ale... nie wszyscy je dostaną. Jest pewna grupa osób, która została wyłączona ze świadczenia.
800 plus na każde dziecko stało się ważnym elementem w budżecie wielu polskich rodzin. Od pewnego czasu świadczenie to wypłacane jest rodzicom na każde dziecko. Okazuje się jednak, że są zakusy na zmianę tego stanu rzeczy. Ostatnio znów pojawiły się głosy, że 800 plus może czekać poważna reforma.