Prosty trik na gwiazdę betlejemską. Ustaw ją w ten sposób, a będzie piękna do świąt

2023-12-19 11:59

Gwiazda betlejemska to jeden z symboli świąt Bożego Narodzenia. Chętnie kupujemy ją do domów i ustawiamy w pięknie udekorowanych mieszkaniach. Często jednak zdarza się tak, że piękny w sklepie kwiat, w domu bardzo szybko traci liście. Co zrobić, by gwiazda betlejemska przetrwała do świąt?

Gwiazda betlejemska
Autor: Getty Images Co zrobić, by gwiazda betlejemska nie traciła liści?

Gwiazda betlejemska (wilczomlecz nadobny, poinsencja) to roślina, która w okresie Bożego Narodzenia cieszy się największą popularnością. Duże, czerwone kwiaty pięknie wyglądają na świątecznym stole i mogą długo cieszyć oko — jeśli wiemy, jak o nie dbać. Co zrobić, by gwiazda betlejemska nie tylko przetrwała święta, ale i nie traciła koloru?

DIY. Świąteczny wieniec – dekoracja na Boże Narodzenie w duchu zero waste. Zrób to sam krok po kroku

Co zrobić, by gwiazda betlejemska nie gubiła liści?

Gwiazda betlejemska, która w sklepie wyglądała pięknie, w domu nagle straciła połowę liści? To może być spowodowane kilkoma czynnikami. Przede wszystkim poinsencje nie lubią przesuszenia i przelania. Aby roślina pięknie kwitła, a jej liście nie opadały, trzeba o nią odpowiednio zadbać. Najlepiej jest zraszać liście letnią wodą i jedynie co jakiś czas podlać gwiazdę betlejemską. Podłoże nie powinno być jednak zbyt mokre, bo łodygi zaczną gnić.

Rośliny tej nie można również zaniedbać. Jeśli nie będziemy jej regularnie zraszać i podlewać, liście zaczną się kurczyć i opadać, a gwiazda uschnie.

Gdzie postawić gwiazdę betlejemską, by nie gubiła liści?

Gwiazda betlejemska nie lubi przeciągów ani zbyt jasnych stanowisk. Najlepiej jej będzie w miejscu nasłonecznionym, ale nie bezpośrednio wystawionym na działanie promieni słonecznych. Lepiej więc postawić gwiazdę na stole niż na parapecie, na regale, a nie przy oknie. 

Poinsencje nie lubią również zbyt wysokich temperatur. Warto o tym pamiętać i nie stawiać doniczki z kwiatem przy kaloryferze, bo roślina z pewnością nie przetrwa do świąt. Aby pięknie kwitła i cieszyła oczy jeszcze długo po Bożym Narodzeniu, powinna znajdować się w pomieszczeniu, w którym temperatura oscyluje w granicach 20 stopni Celsjusza.

Odpowiednio pielęgnowana gwiazda betlejemska może stać w domu przez cały rok. Jest to roślina wieloletnia, którą można przezimować, skracając po okresie kwitnienia wszystkie liście i łodygi. Później należy pozostawić ją w okresie hibernacji przez okres 4-6 tygodni, a na wiosnę przesadzić do nowej ziemi. 

Czytaj: Grudnik nie kwitnie? Dzięki tej radzie odzyska bujne kwiaty

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.

NOWY NUMER

POBIERZ PORADNIK! Darmowy poradnik, z którego dowiesz się, jak zmienia się ciało kobiety w ciąży, jak rozwija się płód, kiedy wykonać ważne badania, jak przygotować się do porodu. Pobieram >

Pobieram
poradnik ciaza