Zamiast wyrzucać do śmieci, wkładam do słoika i zalewam wodą. To najlepszy domowy nawóz do storczyków

2024-03-14 10:15

Storczyk - miniaturka czy standardowy - powszechnie uważany jest za dość wymagający w utrzymaniu. Ale prawda jest taka, że storczyki wcale nie są tak trudne w obejściu! Kluczem jest znalezienie odpowiedniego miejsca dla doniczki i przygotowanie nawozu do storczyka. Podlewanie to kolejny ważny punkt na drodze do sukcesu.

Zamiast wyrzucać do śmieci, wkładam do słoika i zalewam wodą. To najlepszy domowy nawóz do storczyków
Autor: Getty Images Zamiast wyrzucać do śmieci, wkładam do słoika i zalewam wodą. To najlepszy domowy nawóz do storczyków

Storczyk miniaturka i nie tylko - jak podlewać?

Ostatnimi czasy niezwykłą popularnością cieszą się storczyki miniaturki. Często wykorzystywane są do tworzenia tzw. lasów lub ogrodów w słoiku. Jednak oprócz wielkości, storczyk miniaturka nie różni się znacząco od zwykłych storczyków, które goszczą w naszych domach.

Storczyki wymagają regularnego podlewania i nie lubią przestawiania w inne miejsce podczas kwitnienia. Roślina potrafi "obrazić się" i zgubić świeże pączki.

Wiosną i jesienią storczyki podlewa się raz na około 10 dni, latem raz na tydzień, a zimą raz na dwa tygodnie. Zamiast wlewać wodę do osłonki, lepiej wyjąć ją z doniczki i wstawić do miski z wodą. Przesuszone korzenie szybko naciągną wodę, a my nie przelejemy rośliny (czego nie lubi).

Spis treści

  1. Storczyk miniaturka i nie tylko - jak podlewać?
  2. Jak zrobić domowy nawóz do storczyków?
  3. Jak przygotować nawóz z cebuli do storczyków?
Problemy ze storczykami - najczęstsze błędy w pielęgnacji storczyków [WIDEO]

Storczyki nie lubią też zbyt ostrego światła oraz przeciągów. Lepiej wybrać miejsce, w którym nie będą na nie narażone, co pozwoli nam cieszyć się widokiem pięknych kwiatów. Jednak zdarza się, że pomimo wszelkiej dbałości, roślina kwitnie słabo. Na to też jest sposób. Wystarczy przygotować domowy nawóz do storczyków, którym należy podlewać roślinę raz w tygodniu.

Zobacz też: Prosty domowy nawóz do monstery. Przygotujesz ze składnika, który na pewno masz w kuchni

Jak zrobić domowy nawóz do storczyków?

Storczyk to piękny kwiat, który chętnie dajemy innym w prezencie. Jednak co robić, kiedy "nie masz ręki do kwiatów", a twoja roślina zamiast zdobić parapet zrzuca kolejne kwiaty? Jest sposób na to, by storczyk pięknie kwitł, w dodatku wystarczy być konsekwentnym i raz w tygodniu pamiętać o podlaniu go specjalnym domowym  nawozem.

Mieszanka jest bogata w witaminy i minerały, dzięki czemu storczyk odwdzięczy się mnóstwem cudnych kwiatów. Co ważne, domowy nawóz przygotujesz z tego, co zwykle trafia do śmieci...

Mowa o łupinach cebuli. Są bogate w żelazo, fosfor, potas, magnez, wapń, miedź, mangan, selen, bor oraz witaminy z grupy B, witaminę C i witaminę E. Ich dodatkową zaletą jest też to, że odstraszają szkodniki.

Jak przygotować nawóz z cebuli do storczyków?

  • Obierz trzy mniejsze lub dwie większe cebule i ich łuski przełóż do słoika.
  • Zalej litrem ciepłej wody i odstaw na dobę w chłodne, ciemne miejsce.
  • Kolejnego dnia przecedź zawartość słoika, płyn wlej do konewki.
  • Raz w tygodniu podlewaj storczyki.

Ten sposób sprawi, że obsypią się kwiatami. Oczywiście musisz pamiętać o tym, by robić to regularnie.

Czytaj też: Podlewam nim skrzydłokwiat. Jedna łyżeczka wystarczy, by rósł jak szalony