Pudel - wierny i przyjazny inteligent

2018-02-05 15:24

Pudel to rasa psów, która była bardzo modna w Polsce w latach 70 i 80 XX w.  Teraz nie są już tak modne, czasem wręcz wyśmiewane, jednak nadal nie brakuje ich entuzjastów. Jaki jest pudel i dla kogo ta rasa psów pasuje?

pudel
Autor: thinkstockphotos.com

Spis treści

  1. Pudel – historia rasy
  2. Pudel – wygląd
  3. Pudel - usposobienie
  4. Pudel – zdrowie
  5. Pudel – dla kogo ta rasa?

Warto wiedzieć, że pudle to psy o niezwykłej inteligencji – uznane zostały za drugą (po border colie) najinteligentniejszą rasę psów. Do tego szybko się uczą i łatwo przystosowują do właściciela. Nie bez powodu jest to rasa, którą zazwyczaj można podziwiać w cyrku. Pudle bardzo szybko i chętnie przyswajają sztuczki.

Pudel – historia rasy

Pudle to bardzo stara rasa – pierwsze wizerunki psów podobnych do pudli można znaleźć na płaskorzeźbach pochodzących z początków naszej ery. Pudle to kuzyni portugalskich i hiszpańskich psów wodnych oraz pochodzącego z Francji barbeta, wyhodowane do polowań na kaczki. To dlatego były tak specyficznie strzyżone – fryzura „na lwa” z wystrzyżoną tylną częścią ciała ułatwiała pływanie, grzywa zaś chroniła przed chłodem. Od ich pierwotnego zajęcia pochodzi nazwa rasy. Niemieckie słowo „pudden” oznacza „pluskanie się w wodzie”. Mogłoby się więc wydawać, że rasa ta pochodzi z Niemiec, jednak Międzynarodowa Federacja Kynologiczna uznała, że krajem pochodzenia pudli jest Francja. Choć ich przodkowie zamieszkiwali także tereny Niemiec i Hiszpanii.

Pudel – wygląd

Pudla kojarzymy się przede wszystkim z powodu jego specyficznej „fryzury” ze skarpetkami i lwią grzywą. Obecnie już znaczniej mniej właścicieli pudli strzyże swego pupila w ten sposób – pudle są teraz obcinane bardziej równomiernie. Ich sierść jest bardzo obfita, miękka i wełnista, a jednocześnie bardzo elastyczna i sprężynująca w dotyku. Włosie jest też kręcone z natury. Łatwo się filcuje, więc psa należy regularnie czesać. Warto tez strzyc go krótko, wtedy wymaga nieco mniej zabiegów pielęgnacyjnych. Umaszczenie pudli jest zawsze jednolite, ale występuje w wielu kolorach: białe, srebrne, morelowe, brązowe i czarne.

Ze względu na rozmiar wyróżnia się cztery typy pudli: pudle duże mierzą od 45 do 55 cm wysokości  i ważą do 25 kg, średnie są o 10 cm niższe i ważą  ok. 12 kg, pudle karłowate mierzą od 28 do 35 cm i ważą ok 5 kg, a pudle miniaturowe ważą ok. 7 kg i mierzą  do 28 cm.

Pudle są harmonijnie zbudowane, z głowa o wielkości proporcjonalnej do tułowia. Uszy zwisające, długie. Czarne lub ciemnobrązowe oczy są szeroko rozstawione, mają kształt migdała. Ogon osadzony wysoko, naturalnej długości, w spoczynku ułożony nisko, w ruchu – niesiony ukośnie.

Pudel - usposobienie

Pudle cechuje przede wszystkim wspomniana wcześniej inteligencja. To pies, którego można nauczyć właściwie wszystkiego. Poza tym pudle są bardzo wierne i niezwykle mocno przywiązują się do właścicieli, potrafią tez być ogromnymi zazdrośnikami. Lubią zabawę, są wesołe i żywotne. Najbardziej spokojne i stonowane są pudle duże, ich przeciwieństwem są miniaturki, których wszędzie pełno. Te wszystkie cechy sprawiają, że znakomicie sprawdzają się jako psy rodzinne. W stosunku do innych zwierząt oraz do ludzi obcych pudle są przyjazne.

Pudel – zdrowie

Pudle chorują rzadko i są długowieczne – często żyją nawet 17 lat. Wśród wszystkich pudli najbardziej podatne na choroby są pudle miniaturowe – ich problemem są choroby oczu (zaćma, zanik siatkówki) i skóry. Najczęściej występującą dolegliwością jest jednak – podobnie jak u innych ras miniaturowych – osadzanie kamienia nazębnego. Do najzdrowszych, a zarazem najrzadziej chorujących nalezą natomiast pudle średnie.

Pudel – dla kogo ta rasa?

Pudel to rasa właściwie dla każdego – rasa oferuje w końcu bardzo duży wybór, jeśli chodzi o wielkość psa i wygląd, a także usposobienie. Pudel jest w stanie żyć w właściwie w każdych warunkach, byle w towarzystwie ukochanego pana. Pudle nie linieją, więc mogą z nimi mieszkać nawet alergicy. Pamiętać jednak trzeba o tym, że ich sierść wymaga starannej pielęgnacji. Trzeba na to poświecić sporo czasu, a jeśli nie chcemy zajmować się tym sami, również nieco pieniędzy.

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Nasi Partnerzy polecają

Materiał Partnerski

Materiał sponsorowany

NOWY NUMER

POBIERZ PORADNIK! Darmowy poradnik, z którego dowiesz się, jak zmienia się ciało kobiety w ciąży, jak rozwija się płód, kiedy wykonać ważne badania, jak przygotować się do porodu. Pobieram >

Pobieram
poradnik ciaza