Jak bolą piersi przed okresem, a jak na początku ciąży? Eksperci radzą, jak dostrzec różnicę

2022-06-15 14:51

Czy ból piersi różni się przed okresem a na początku ciąży? Czy może świadczyć o tym, że udało nam się zajść w ciążę? Zobaczcie, co mówią eksperci i kobiety.

ból piersi
Autor: Getty Images Jak bolą piersi przed okresem, a jak na początku ciąży?

Na wstępnie zaznaczmy, że na podstawie bólu piersi nie można wnioskować, czy doszło do zapłodnienia. Potwierdzić je może tylko test ciążowy lub test z krwi (beta-hCG). Jednak ból piersi może sygnalizować, że jesteś w ciąży.

Niestety, ból piersi we wczesnej fazie ciąży jest bardzo zbliżony do tego przed okresem. Dlatego łatwo go pomylić.

Spis treści

  1. Dlaczego piersi bolą na początku ciąży i przed okresem? 
  2. Ból piersi w ciąży - relacje mam
  3. Ból piersi w ciąży - jak sobie radzić?
  4. Ból piersi - kiedy się niepokoić?
Z czego wynika tkliwość piersi?

Dlaczego piersi bolą na początku ciąży i przed okresem? 

Pierwsze objawy ciąży są sprawą bardzo indywidualna i każda kobieta może odczuwać je inaczej. Zazwyczaj jeśli doszło do zapłodnienia już kilka dni po nim może pojawić się mrowienie i tkliwość piersi, zwłaszcza w okolicach brodawek sutkowych.

W przypadku ciąży - narasta i zazwyczaj przyszła mama odczuwa tkliwość piersi aż do trzeciego trymestru. Piersi mogą także powiększyć, co zazwyczaj następuje między 3. a 8. tygodniem ciąży. 

Bolesność, tkliwość, często powiększenie lub uczucie mrowienia są naturalną reakcją organizmu zarówno przed miesiączką jak i we wczesnej fazie ciąży. Piersi mogą także boleć w połowie cyklu. Jest to reakcja na gwałtowny spadek estrogenów i wzrost progesteronu w organizmie. W wyniku tego tkanka gruczołowa zaczyna zatrzymywać wodę w organizmie. 

Kobiety często określają ból jako tępy, kłujący. Nasila się on przy zakładaniu i zdejmowaniu stanika. Co ważne ból piersi przed okresem nie zawsze musi być taki sam - wiele zależy od stężenia hormonów w organizmie.

W przypadku ciąży może być to inny rodzaj bólu, nie jest on bowiem wywołany spadkiem estrogenów. Ich poziom znacznie wzrasta na początku ciąży. Dlaczego więc piersi bolą? Otóż zaczynają wytwarzać się w nich kanaliki mlekowe - mówiąc krótko przygotowują się do wytwarzania mleka i karmienia piersią. Ten ból będzie dokuczliwy zwłaszcza w pierwszym trymestrze ciąży, jednak może doskwierać przez całą ciążę.

Innymi objawami ciąży, widocznymi właśnie po piersiach, będzie ich powiększenie, ciągnięcie - zwłaszcza po zdjęciu stanika, ściemnienie brodawek sutkowych oraz pojawienie się na piersiach widocznych żył.

Czytaj: Hormony – dlaczego rządzą naszym ciałem?

Nadmiar wody w organizmie - jak w ciąży pozbyć się nadmiaru wody?

Ból piersi w ciąży - relacje mam

Ból piersi jest odczuciem bardzo subiektywnym i indywidualnym. Z wypowiedziach mam na różnych grupach wynika, że wiele kobiet na samym początku nie odczuwały bólu piersi, choć nie wiedziały, że są w ciąży, a okres się zbliżał.

Te panie, które ból odczuwały, twierdziły, że ma on inny charakter. - Był zupełnie inny. Przed okresem piersi bolały mnie, ale we wczesnej ciąży - tak jakby ciągnęły do dołu - pisze Aga.

- Mnie piersi w ogóle nie bolały, ale za to ozdobiły je wychodzące żyły - dodaje Sylwia.

Tak więc drogie mamy - ile nas jest, tak różne mogą być odczucia. W celu potwierdzenia ciąży najlepiej wykonać test beta-hCG z krwi, który jest najbardziej wiarygodny. 

Ból piersi w ciąży - jak sobie radzić?

Należy pamiętać, że jest on naturalny i nie stresować się jego pojawieniem. Warto też zadbać o skórę, żeby później nie pojawiły się rozstępy. W tym celu stosuj oliwkę lub krem na rozstępy po każdym prysznicu, najlepiej każdego dnia na noc. Pomóc także mogą chłodne (nie zimne) okłady.

Ból piersi - kiedy się niepokoić?

Ból piersi może utrzymywać się całą ciążę. Jeśli po porodzie piersi nadal bolą, a dziecko ssie je często, to może on świadczyć o niewłaściwym przystawianiu dziecka do piersi. Może także zwiastować nawał pokarmu, albo zapalenie piersi (jeśli towarzyszy mu gorączka).

Kiedy objawy nie ustępują, a wręcz nasilają się, niezbędna jest konsultacja z lekarzem lub położną. Pamiętaj, że zapalenie piersi jest leczone antybiotykami.

Bolesność piersi nie związana z ciążą i miesiączką, pojawienie się różnych zmian na piersiach - zarówno na skórze, na brodawkach, jak i wyczuwalne zgrubienia w piersiach są wskazaniem do konsultacji z lekarzem. Warto wtedy wykonać USG piersi.

Pojawienie się wydzieliny z gruczołów jest naturalne tuż przed porodem. Jednak wydzielina sącząca się z piersi w innych sytuacjach również jest wskazaniem do jak najszybszej konsultacji z lekarzem. Ból piersi mogą powodować także torbiele, cysty, brodawczaki i mastopatia.

Czytaj: Ciąża prowadzona przez położną - czy położna może zastąpić lekarza?

Kalkulator miesiączkowy

Chcesz wiedzieć w której fazie cyklu miesiączkowego jesteś? Oblicz swoje dni płodne, bezpłodne i okres.

Krok 1/2

Wybierz średnią długość cyklu:

Źródło: Bolą przed okresem, ale i zaraz po zapłodnieniu. Jak odróżnić ból piersi zwiastujący ciążę?
Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Nasi Partnerzy polecają
Podziel się opinią
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE

NOWY NUMER

POBIERZ PORADNIK! Darmowy poradnik, z którego dowiesz się, jak zmienia się ciało kobiety w ciąży, jak rozwija się płód, kiedy wykonać ważne badania, jak przygotować się do porodu. Pobieram >

Pobieram
poradnik ciaza