Domowy nawóz do strelicji. Dodaję jedną rzecz, a „rajski ptak” obsypuje się kwiatami

2024-02-01 10:10

Strelicja to wyjątkowa roślina o egzotycznych kwiatach. W mieszaniu będzie prezentowała się znakomicie, ale należy o nią odpowiednio zadbać. Ten domowy nawóz do strelicji sprawi, że roślina będzie rosła, jak szalona i obsypie się kwiatami.

Domowy nawóz do strelicji
Autor: Getty Images Domowy nawóz do strelicji

Strelicja to roślina, która pochodzi z Afryki Południowej. Jest tam tak popularna, że jej wizerunek widnieje na monetach i znaczkach pocztowych. W naturalnych warunkach rośnie przy brzegach rzek.

W Europie strelicja pojawiła się w 1773 roku. Swą nazwę otrzymała od nazwiska żony angielskiego króla Jerzego III — Charlotte von Mecklenburg-Strelitz. Dzięki swym pięknym egzotycznym kwiatom potocznie jest nazywana rajskim ptakiem – kwiatostany przypominają ptasią głowę. Szybko też trafiła do królewskich ogrodów w Londynie.

Do naszych mieszkań najczęściej trafia gatunek strelicji królewskiej — Strelizia reginae. Jak zatroszczyć się o tę roślinę, aby cieszyć się pięknymi i okazałymi kwiatami?

Ten domowy nawóz do strelicji odpowiednio zasili strelicję w niezbędne składniki mineralne.

Zobacz także: Domowy nawóz do storczyków robię w 5 minut. Łodygi obsypują się kwiatami

Spis treści

  1. Strelicja – piękne kwiaty i łodygi
  2. Strelicja – stanowisko
  3. Strelicja – pielęgnacja
  4. Domowy nawóz dla strelicji
Festiwal Roślin w Netto Arenie przyciąga tłumy szczecinian

Strelicja – piękne kwiaty i łodygi

Kwiaty strelicji niewątpliwie przykuwają od razu wzrok. Warto jednak zwrócić uwagę, że roślina ta posiada również wyjątkowe pionowe łodygi z dużymi liśćmi skierowanymi ku górze. Nawet jeżeli strelicja nie kwitnie, jej liście są niewątpliwie piękną ozdobą każdego wnętrza.

Kwiaty strelicji to zupełnie inna bajka. W Polsce próżno szukać kwiatów, które byłyby do niej, choć odrobinę podobne. Z zielonej, rosnącej poziomo pochewki wyrastają pomarańczowe i ciemnoniebieskie płatki. Przypominają oryginalny kolorowy pióropusz, albo jak wcześniej wspomnieliśmy – głowę rajskiego ptaka.

Mając strelicję w mieszkaniu, możemy ożywić każde wnętrze i podnieść jego energię.

Strelicja – stanowisko

Strelicja pochodzi z ciepłych krajów, dlatego preferuje stanowisko jasne i nasłonecznione. Nie powinna jednak stać w pełnym słońcu, które może poparzyć i uszkodzić liście.

Strelicja – pielęgnacja

Wiele osób może omijać strelicję szerokim łukiem, myśląc, że jest to roślina niezwykle wymagająca i trudna w uprawie. Tymczasem, strelicja jest rośliną doniczkową, która wcale nie bywa kapryśna.

Strelicja dość łatwo adoptuje się do różnych warunków i jest stosunkowo wytrzymała.

Strelicja uwielbia intensywne podlewanie w okresie od wiosny do jesieni. Należy jednak pamiętać, że woda nie może stać w podłożu – może to doprowadzić do gnicia korzeni. Podlewać strelicję należy wodą o temperaturze pokojowej – zimna woda prosto z kranu jej szkodzi.

Pielęgnacja strelicji to także utrzymanie wysokiej wilgotności powietrza, poprzez zraszanie liści. Warto także regularnie przecierać okazałe liście wilgotną szmatką, aby usunąć z nich kurz i brud.

W sezonie wegetacyjnym strelicję należy nawozić, co dwa tygodnie. Dostarczając roślinie odpowiedniej ilości potasu i fosforu będziemy mogli cieszyć się pięknymi kwiatami.

Domowy nawóz dla strelicji

Domowy nawóz do strelicji sprawia, że roślina ta rośnie, jak szalona i obsypuje się kwiatami. Do przygotowania domowego nawozu do strelicji niezbędna jest skórka od banana. Warto tu zaznaczyć, że banan to jedna z najpopularniejszych odżywek do kwiatów doniczkowych.

Tak przygotujesz domowy nawóz do strelicji z banana:

  • skórkę z jednego banana należy pokroić na mniejsze kawałki,
  • wrzucić do litrowego słoika i zalać chłodną wodą,
  • słoik zakręcamy i odstawiamy w chłodne i ciemne miejsce na 2 dni.

Po kilku dniach domowy nawóz jest gotowy i można nim podlewać strelicję.

Zabieg możemy powtarzać raz na 2 tygodnie. Skórka od banana to cenne źródło potasu i fosforu, których to roślina potrzebuje do prawidłowego wzrostu.

Czytaj także: Kiedy zamiokulkas żółknie i się pokłada robię te 3 rzeczy. Wiem, co mu posłuży

Co zrobić, aby „drzewko szczęścia” kwitło i przyciągało bogactwo? Stosuj tę domową miksturę

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.

NOWY NUMER

POBIERZ PORADNIK! Darmowy poradnik, z którego dowiesz się, jak zmienia się ciało kobiety w ciąży, jak rozwija się płód, kiedy wykonać ważne badania, jak przygotować się do porodu. Pobieram >

Pobieram
poradnik ciaza