NOWORODEK TYDZIEŃ:
1 2 3 4 5 6
NIEMOWLĘ MIESIĄC:
2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18
DZIECKO LAT:
2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12

10-letnie dziecko: rozwój i wychowanie

10-letnie dziecko i tata
fot.: Thinkstock
Dziesięciolatki uwielbiają spędzać czas z ojcami.

Kalendarz rozwoju dziecka: 10 rok życia dziecka. 10-letnie dziecko uwielbia spędzać dużo czasu z tatą. Jest też również bardzo towarzyskie i stawia na samodzielność. Jest to okres bójek w szkole wśród chłopców, więc warto pytać dziecko, co słychać wśród jego rówieśników.

Kalendarz rozwoju dziecka: 10 rok życia dziecka.

10-letnie dziecko: rozwój dziesięciolatka

Rozwój dziecka, które ma 10 lat przebiega zazwyczaj wmiłej atmosferze, jednak już wkrótce dziecko wejdzie w okres dorastania i zrobi się dużo trudniej.

 • 10-letnie dziecko ma pozytywne nastawienie do życia i lubi cały świat, a najbardziej swoich rodziców.
 • Dobra wiadomość dla tatusiów: po kilku latach stania w cieniu uwielbianej mamy wreszcie i on zyskuje uznanie w oczach swojego dziecka. Teraz to on ma największy autorytet, jest najmądrzejszy na świecie, a dziecko uwielbia spędzać z nim czas.

>> Jakim jesteś tatą?

 • Dziesięciolatek jest też również bardzo towarzyski i stawia na samodzielność.
 • Teraz nie zadręcza się już mniej czy bardziej wyimaginowanymi problemami - do tych konkretnych, które się pojawiają podchodzi spokojnie i z dystansem. Ten luz i pogoda ducha dziesięciolatka jest dla otoczenia miłą zmianą po życiu ze skrytym, szukającym dziury w całym dziewięciolatku.
 • Niech was nie zmyli typowa dla dziesięciolatka pogoda ducha, zadowolenie z siebie i otoczenia, bo nie jest to równoznaczne ze spokojem w szkole. Szczególnie chłopcy łatwo wchodzą w konflikty, które często kończą się bójkami. Dziewczynki wolą stosować ostracyzm wobec swoich przeciwniczek. Warto więc sporo rozmawiać z dzieckiem, by wiedzieć, co dzieje się w jego grupie rówieśniczej i reagować na wszelkie niepokojące sygnały ze szkoły.

>> Jak reagowac na agresję w szkole?

Dobrze wiedzieć

Bilans dziesięciolatka - rozwój fizyczny

W czasie bilansu zdrowia dziecka, które ma 10 lat lekarz ocenia:

 • rozwój fizyczny - pomiar wysokości i masy ciała i określenie ich pozycji centylowych
 • wzrok - ostrość, zez, widzenie barw
 • słuch - badanie orientacyjne
 • ciśnienie tętnicze krwi
 • narząd ruchu - wady postawy, zniekształcenia kończyn dolnych
 • rozwój wtórnych cech płciowych (zewnętrzne cechy dojrzewania płciowego).

Bilans dziesięciolatka - analiza sytuacji społecznej i zachowania dziecka

Bilans dziesięciolatka - podsumowując wyniki badań lekarz określa:

 • poziom rozwoju fizycznego
 • rozwój psychospołeczny i przystosowanie szkolne
 • ewentualne zaburzenia i choroby oraz dalsze postępowanie - badania dodatkowe, konsultacje, kwalifikacja do opieki specjalistycznej (dyspanseryzacja).

Polecamy wideo: Zajęcia dodatkowe dla dzieci.

Niektórzy rodzice myślą, że im więcej potrafi ich dziecko, tym dla niego lepiej. Dlatego zapisują swoje pociechy na coraz więcej zajęć - wypełniając maluchom cały dzień. Czy to jest dobre dla dla dziecka?

Sprawdź, kto u Was rządzi!
Aktualizacja: 2016-07-29 Publikacja: 2012-01-11
Ocena: 0
fb udostępnij tweet udostępnij g+ udostępnij g+skomentuj
forum.mjakmama.pl
wejdź na forum
Serwis mjakmama.pl ma charakter edukacyjny! Redakcja serwisu dokłada wszelkich starań, aby informacje w nim zawarte były poprawne merytorycznie jednakże decyzja dotycząca leczenia należy do lekarza. Redakcja i wydawca serwisu nie ponoszą odpowiedzialności wynikającej z zastosowania informacji zamieszczonych na stronach serwisu.
Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody ZPR Media S.A.. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody ZPR Media S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.